GIODO krytykuje nowy pomysł na abonament RTV. Obawia się o prawa konsumentów

Daniel Maikowski
Generalny Inspektor Danych Osobowych krytycznie odnosi się do pomysłu wciągania operatorów płatnej telewizji do systemu poboru abonamentu. Zdaniem GIODO, w sytuacji gdy resort kultury pracuje już nad nową ustawą medialną, takie działanie wydaje się nieuzasadnione.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który ma na celu uszczelnienie poboru abonamentu RTV.  Zakłada on m.in., że klienci operatorów telewizji kablowej i cyfrowej zostaną domyślnie uznani za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Projekt nakłada na dostawców telewizji obowiązek przekazania danych klientów do systemu stworzonego przez Pocztę Polską. 

Dane, które będą udostępnione, to będą dane podstawowe osoby, które zakładamy, że posiada odbiornik. To nie będą wszystkie dane dotyczące abonentów

– tłumaczył w ubiegłym tygodniu minister kultury Piotr Gliński, który jednocześnie zapowiedział, że nowelizacja ustawy wejdzie w życiu w ciągu 1-2 miesięcy od jej podpisania przez prezydenta. Być może już w czerwcu.

Projekt spotkał się z krytyką ze strony wielu operatorów. Głos w sprawie zabrały m.in. władze Cyfrowego Polsatu. Ich zdaniem nowelizacja ma jedynie charakter wybiórczy.

Projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa. 

- czytamy w oświadczeniu Cyfrowego Polsatu.

Te wątpliwości podziela Paulina Smaszcz-Kurzajewska, dyrektor ds. komunikacji platformy nc+. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl zwraca uwagę na fakt, że nowelizacja ustawy abonamentowej sprawi, że operator może zostać "potencjalnie zmuszony do ujawniania danych osobowych klientów wbrew ich woli, a także wbrew polskiej i europejskiej legislacji w zakresie ochrony danych osobowych."

Ponadto nowa ustawa wydaje się absolutnie niesymetryczna w zakresie równego traktowania obywateli, ponieważ sposób dostarczania treści telewizyjnych i stosowanych przy tym technologii nie powinien nikogo dyskryminować.

- podkreśla Smaszcz-Kurzajewska.

GIODO ma wątpliwości

Pomysł wciągnięcia operatorów płatnej telewizji do systemu poboru abonamentu RTV nie podoba się również Generalnemu Insperktorowi Ochrony Danych Osobowych. W ramach konsultacji prowadzonych przez resort kultury Edyta Bielek-Jomaa wydała opinię, w której wyraziła swoje wątpliwości nowelizacji ustawy abonamentowej.

Z informacji medialnych wynika, iż na 2018 r. planowane jest przedstawienie projektu przepisów zakładających pobieranie opłat abonamentowych razem z podatkiem dochodowym PIT i CIT oraz składką na KRUS. Nie wydaje się zatem uzasadnione przejściowe wprowadzanie regulacji opartej na innym modelu poboru tych opłat, zwłaszcza, iż wiąże się ono z przetwarzaniem – a co za tym idzie koniecznością zabezpieczenia – dużych ilości danych

- czytamy w opinii GIODO.

Jednoczesnie Edyta Bielek-Jomaa zwróciła uwagę na fakt, że w przypadku nowelizacji ustawy abonamentowej  dochodzić będzie do zmiany pierwotnego celu przetwarzania danych klientów, co w konsekwencji zmusi operatorów do zmiany warunków zawartych wcześniej umów. Zdaniem GIODO, takie działanie wydaje się "wątpliwe z punktu widzenia ochrony praw konsumentów, będących podmiotami tychże danych".

Po co to całe zamieszanie?

Edyta Bielek-Jomaa zwróciła uwagę na istotny fakt. Z jednej strony minister kultury Piotr Gliński zapowiada, że w jego resorcie trwają intensywne prace nad "dużą" ustawą medialną, która całkowicie zmieni sposób pobierania opłaty abonamentowej. Z drugiej strony jego resort w pośpiechu pracuje nad nowelizacją starej ustawy abonamentowej, która w założeniu i tak miałaby obowiązywać jedynie przez kilkanaście miesięcy. 

Jak wyjaśnić to całe zamieszanie? W zasadzie istnieją dwie możliwości. Albo resort kultury ma świadomość, że przygotowanie i uchwalenie nowej ustawy do 2018 roku jest mrzonką (taki termin przewiduje dziś minister Gliński), albo sytuacja telewizji publicznej jest już tak tragiczna, że trzeba ją ratować kroplówką pieniędzy płynących od klientów operatorów płatnej telewizji. Oba scenariusze wydają się dziś równie prawdopodobne.

O trudnej sytuacji TVP mówią zresztą kilka miesięcy temu sam prezes TVP Jacek Kurski. Zasugerował on wówczas nawet, że bez uszczelnienia poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego telewizja publiczna może nie przetrwać.

W warunkach kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, budżet realny oznacza „budżet śmierci”, tj. skasowanie wydatków na misję o 30 proc., śmierć ośrodków terenowych, odejście od koniecznych inwestycji, jak choćby upgrade do Full HD. De facto oznacza to zwijanie tej firmy.

- mówił Jacek Kurski.

W ubiegłym roku wpływy z abonamentu RTV wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go jedynie 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.

Więcej o:
Komentarze (54)
GIODO krytykuje nowy pomysł na abonament RTV. Obawia się o prawa konsumentów
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 27 razy 27

  jeżeli bez mojej wiedzy operator przekaże MOJE dane innemu podmiotowi, to sprawa skończy się w sądzie i prawdopodobnie w ETPC. Bowiem byłby to kolejny krok do przejmowania baz danych o obywatelach przez instytucje państwa.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 24 razy 22

  Czy ten facet nie może zrobić czegoś sam? Całe życie musi być pod kogoś podpięty i pasożytować na społeczeństwie?

 • Agata Nemezis

  Oceniono 15 razy 15

  A jakby operatorzy wprowadzili osobny abonament na tv rządową a osobny na resztę kanałów? Wtedy klienci by się decydowali, czy chcą mieć do niej dostęp. Jeśli nie - nie mają włączonych TYCH kanałów. Tak jak z dostępem do sportu albo pornusów. I niech TVP próbuje się utrzymać z realnych wpływów od swoich wyznawców. Tak jak niektórzy z nas muszą sobie radzić z taką wypłatą, jaką mają, bez 500+, bez dodatków.
  Jakby mnie mój operator zmuszał do płacenia np za kanały muzyczne albo sportowe ALBO "różowe" to byłoby to samo co "nakaz" opłacania telewizji pisuarowej. Nie obchodzą mnie treści tamtych kanałów i tyle.

 • Gmf Cehlur

  Oceniono 12 razy 10

  Wszyscy beda chetnie płacic pod warunkiem że na zbity ryj wyleci Kurski, Pospieszalski, Paczuska, Gargas, Wildschwein (czy jak mu tam) jeden i drugi oraz Pereira i inne kanalie.

 • jur.jam

  Oceniono 14 razy 8

  Przecież to takie proste ...zakodować TVP i wszyscy chętni będą musieli zapłacić by moc oglądać ulubione programy !!! / Sprawdziło się ż Canal + Canal Sport itd. /

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 8 razy 8

  ..." W warunkach kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, budżet realny oznacza „budżet śmierci”, tj. skasowanie wydatków na misję o 30 proc., śmierć ośrodków terenowych, odejście od koniecznych inwestycji, jak choćby upgrade do Full HD. De facto oznacza to zwijanie tej firmy.
  - mówił Jacek Kurski."...

  "Jezu jak się cieszę" - śpiewał antykomunista Lech Janerka.

 • zbyszek702

  Oceniono 13 razy 5

  Zlikwidować media rządowe udające media publiczne. Tak będzie uczciwiej.

 • smarekdarek

  Oceniono 10 razy 4

  PiS jest ponad prawem i żadne GIODO nie będzie w przeszkadzać w "sprawiedliwości ludowej".

 • iglasty.inc

  Oceniono 3 razy 3

  kradzione nie tuczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX