Szukasz pracy? Teraz jest na to najlepszy moment

Plany pracodawców w Polsce w zakresie liczby nowych etatów oraz utrzymania dotychczasowych są najlepsze od 26 kwartałów - wynika z badania Manpower. W przyszłym roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 5 proc.

Z badania wynika, że aż 91 proc. firm w Polsce zapowiada, że nie będzie zwolnień, deklaruje więc wzrost zatrudnienia lub utrzymanie dotychczasowej liczby etatów. To najlepszy wynik od 26 kwartałów, a więc 6,5 roku.

W komentarzu Manpower do badania wskazano, że pracodawcy z optymizmem podchodzą do perspektyw zatrudnienia w II kwartale. 18 proc. przebadanych firm deklaruje utworzenie nowych etatów, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych. Władze jedynie 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce myślą o redukcji zatrudnienia.

Pomyślne prognozy odnotowano we wszystkich regionach kraju, w 8 branżach na 10. Najlepszą sytuację przewiduje się w produkcji przemysłowej, gdzie jedna trzecia przedsiębiorstw zapowiada zwiększenie potrzeb kadrowych.

Niedobór talentów

- Prognoza dla rynku pracy w nadchodzących trzech miesiącach zapowiada optymistyczny czas dla kandydatów, którzy tak dobrych możliwości znajdowania zatrudnienia nie mieli od ponad sześciu lat - skomentowała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Jej zdaniem, polscy pracodawcy będą musieli stawiać czoła narastającemu niedoborowi talentów. To problem, który coraz bardziej wpływa na ich pozycję i konkurencyjność.

Wkrótce bezrobocie poniżej 5 proc.

Zatrudnienie w polskiej gospodarce rośnie od trzech lat, co przekłada się na spadające bezrobocie. Jego stopa na koniec 2016 roku wyniosła 6,1 proc. Według najnowszych prognoz NBP, będzie obniżać się do 5,3 proc. na koniec tego roku. W końcu 2018 roku stopa bezrobocia ma spaść poniżej 5 proc. (4,9 proc.), rok później ma wynieść 4,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (9)
Szukasz pracy? Teraz jest na to najlepszy moment
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 5

  @hotin

  bezrobocie spada od trzech lat , tyle że aktualnie nie w związku z naglym rozwojem firm , ale w związku z odpływem wykwalifikowanych kadr wyjeżdżających za granicę , oraz wyrejestrowaniu się i zwolnieniu z pracy częsci bezrobotnych kobiet z uwagi na 500 + , więcej osob przechodzi tez na emeryturę zaraz po osiagnięciu wieku emerytalnego bojąc się ,że w związku z ciąglymi zmianami przepisów odkladanie tej decyzji moze okazać się niekorzystne , nie jest to jednak żadna dobra zamiana bo nie świadczy o rozwoju gospodarki

 • chlodny_

  Oceniono 3 razy 3

  w firmie w której pracuje (lider w swojej branży, zatrudnienie ok. 100 osób, miasto pow. 500 tys. gdzie podobno bezrobocia nie ma) na każde ogłoszenie przychodzi od 200 do 500 cv - wyjątkiem są ogłoszenia do działu IT gdzie potrafi przyjść 0 (słownie - zero) cv i firma korzysta z usług agencji bo nie może znaleźć pracowników oraz działu sprzedaży - tu przychodzi mniej więcej 50 cv ale też nie ma z kogo wybierać

  w związku z czym pracodawca nie planuje podwyżek, a co do cv to przekrój jest bardzo różny, podobnie jak oczekiwania finansowe, faktem jest jednak, że osoby bez pracy stanowią mały % całości

 • marekmarek44

  Oceniono 3 razy -1

  Dobrą zmianę w dziedzinie zatrudnienia już widać, ale jeszcze lepiej będzie od października. Wtedy ok 400 tys ludzi pójdzie na emeryturę - starych, mało wydajnych, zmęczonych pracą lub wypalonych zawodowo. Na ich miejsce przyjdzie armia młodych, dobrze wykształconych ludzi, pełnych życia. Bravo Polsko! Bravo PiS! Precz z lewakoliberalizmem! Czołem wielkiej Polsce!

 • hotin

  Oceniono 9 razy -7

  Najlepsze od 26 kwartałów . Czy to też jest zasługą Tuska i jego PO?Nie,bo rządzi dobrze,,dobra zmiana"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX