Takiej inflacji nie było w Polsce od lat. Ceny rosną trzeci miesiąc z rzędu. "Żywność będzie drożeć"

Robert Kędzierski
Inflacja w Polsce utrzymuje się na poziomie najwyższym od lat. Ceny w lutym wzrosły o 2,2 procent. Głównie przez wzrost cen żywności i usług bankowo-finansowych. Według NBP to jeszcze nie jest koniec, ale sytuacja nie pogorszy się gwałtownie. 

2,2 proc. w lutym, 1,8 proc. w styczniu i 0,8 w grudniu – tak rosła inflacja w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Oznacza to, że wskaźnik jest najwyższy od kilku lat. Po raz ostatni ceny rosły tak szybko w roku 2013, od kiedy to inflacja zaczęła regularnie się zmniejszać. W 2014 rozpoczął się okres deflacji, który potrwał do końca minionego roku.  

Czytaj też: "Polacy ruszą na zakupy". Przewidywania dotyczące polskiego PKB. 

Główny Urząd Statystyczny wyjaśnił czynniki odpowiedzialne za wzrost inflacji. 

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały w tym okresie [m/m] wyższe ceny żywności (o 1,1 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,9 proc.), które podniosły wskaźnik o 0,24 pkt proc i o 0,07 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,8 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,1 pkt proc. 

Uwagę zwraca spory wzrost cen warzyw (wszystkie dane za luty, w porównaniu ze styczniem) – 6,4 proc. oraz owoców - 2,5 proc. Podrożały też, i to o aż 5,6 proc. usługi bankowe i finansowe.  Usługi kulturalne podrożały o 2,7 proc.

Odnotowano też spadki cen: buty były tańsze o 2,2 proc., ubrania o 1,7 proc. - tę obniżkę GUS wiąże z wyprzedażami kolekcji. Potaniały również samochody - o 1,1 proc. i gaz ziemny o 0,9 proc. .

Media rządowe przekonują, że inflacja wzrosła przez "czynniki zewnętrzne, na które Polska nie miała wpływu". Narodowy Bank Polski uspokaja, że sytuacja nie odbiega od tej, którą przewidywali jego eksperci. Inflacja w roku 2017 ma wynieść średnio 2 proc., w przyszłym 1,5 proc., w 2019 znów wrośnie do 2 proc.  

Inflacja - prognoza NBPInflacja - prognoza NBP NBP

Warto jednak przypomnieć niezbyt optymistyczne dane dotyczące PKB. Polska gospodarka w 2016 urosła o 2,8 proc., najsłabiej od 3 lat. Eksperci przyczynę spowolnienia wzrostu PKB upatrują w ograniczeniu inwestycji, które spadły aż o 5 i pół procent. Według najnowszych danych w tym roku PKB powinien jednak przyspieszyć.

Powinniśmy się jednak przygotować na to, że ceny żywności, szczególnie warzyw, będą dalej rosnąć. "Silny wzrost cen żywności był skutkiem drożejących świeżych owoców, warzyw i mąki pszennej. W pewnym stopniu może to być efekt srogiej zimy, która negatywnie wpłynęła na zbiory warzyw w południowej Europie. Czynnik ten może nadal generować presję na wzrost cen żywności w najbliższych tygodniach" - pisali niedawno analitycy BZ WBK.

Poziom ok. 2,5 w przypadku inflacji należy uznać za niewielki, szczególnie po kilku latach deflacji. Według NBP, tempo wzrostu nie będzie niepokojące. Dalsze utrzymywanie się inflacji może jednak doprowadzić do zmian wysokości stóp procentowych. 

Co Jacek Rostowski sądzi o stanie polskiej gospodarki? Ekskluzywny wywiad Next.

Jacek Rostowski w redakcji GW w 2013 roku, wtedy wicepremier i minister finansówJacek Rostowski w redakcji GW w 2013 roku, wtedy wicepremier i minister finansów fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AG

 

Więcej o:
Komentarze (121)
Takiej inflacji nie było w Polsce od lat. Ceny rosną trzeci miesiąc z rzędu. "Żywność będzie drożeć"
Zaloguj się
 • anty-oszolom

  Oceniono 63 razy 43

  Spece z piaskownicy dorwalisię do rządzenia i mamy efekty. Pieprzę was, wyborcy pisu!!!!!

 • Krzysiek Ok

  Oceniono 54 razy 38

  Zdrożały usługi bankowe? Przecież to niemożliwe!!! PiS obiecywał, że wprowadzane podatki nie będą miały wpływu na ich wysokość. A to kłamcą!!!

 • Oceniono 43 razy 35

  A minister finansów mówił, że wzrost PKB 2,8 to sukces - przy deflacji zgoda,przy inflacji 2,2 porażka. Trzeba powiedzieć jasno - PIS zna się tylko na rozpieprzaniu wszystkiego jak leci

 • efi ehad

  Oceniono 12 razy 12

  To dopiero przedbiegi inflacja to ruszy po wakacjach

 • Dariusz Hanzel

  Oceniono 10 razy 10

  Ropa naftowa na rynkach zagranicznych tanieje a u nas paliwo drozeje polityka pisolomow zajebista i ceny z automatu w górę i taka Brocha z Morawieckim pewnie twierdza,że jest wspaniałe wręcz zarabiscie ale chyba dla całej ich sekty.

 • Mariusz Monika

  Oceniono 16 razy 10

  kwiiiik pisowskiej zawiedzionej trzody będzie głośny.
  Ja wam życzę kartek na WODĘ, żebyście nie tylko głód cierpieli. Chcecie komuny to ją poczujcie

 • upupaepops3103

  Oceniono 15 razy 9

  Brawo wyborcy PiS.
  Obyście się udławili tym swoim 500+, przewalutowanymi kredytami i wcześniejszym wiekiem emerytalnym, który już rządowi się nie kalkuluje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX