Polacy chcą przychodzić do pracy na 7 rano i mieć własne biurko. Nowoczesny Model Pracy coraz popularniejszy

Robert Kędzierski
Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy zbadał preferencje Polaków dotyczące pracy. Czasy, w których jedynym marzeniem była posada od 8 do 16 dawno minęły. 42 proc. badanych ma elastyczne podejście do obowiązków zawodowych.

Pracownia Brain Embassy opublikowała raport pt. „Jak Polacy lubią pracować”. Wynika z niego, że nasze podejście do obowiązków zawodowych mocno się zmienia. Mamy też jasno określone oczekiwania i sposoby, by pracować krócej.

Jeden z najbardziej zaskakujących wniosków płynących z badań:  aż 77 proc. badanych stwierdziło, że chciałaby mieć swoje stałe uporządkowane biurko do pracy, laptop, lampkę oraz ergonomiczne krzesło. Im młodsi respondenci, tym częstsze wskazanie potrzeby wygodnego fotela z podnóżkiem.

Czytaj też: Ta branża przeżywa dramat, bo brakuje chętnych do pracy. 

Wolimy zaczynać pracę wcześnie rano

Według badań 67 proc. osób woli zaczynać dzień pracy wcześnie - o godz. 7 lub 8 rano. Sytuacja zmienia się w przypadku osób pracujących w domu - wtedy praca powinna zaczynać się o godz. 10. 

Nowoczesny Model Pracy coraz popularniejszy

Jeszcze niedawno, dla większości Polaków posiadanie pracy oznaczało przede wszystkim stawianie się w określonym miejscu na określoną ilość godzin. Według badań Kantar TNS Polska taki tradycyjny model dotyczy 58 proc. Polaków. Ale 42 proc. do obowiązków zawodowych podchodzi inaczej. Są zaliczani do zwolenników Nowoczesnego Modelu Pracy, w którym godziny są elastyczne, uzależnione od bieżących potrzeb i możliwości. Osoby pracujące w ten sposób często mieszają życie prywatne i zawodowe. Nie oznacza to tylko, że w wolnym czasie pracują - podczas wykonywania obowiązków zawodowych załatwiają też sprawy prywatne. 

Coraz więcej pracujących Polaków preferuje nowoczesny model pracy w innowacyjnej przestrzeni biurowej, gdzie znajdują się różnorodne miejsca pracy, pobudzające kreatywność. Mają oni elastyczne godziny pracy i sami wybierają – w zależności od nastroju i zadania do wykonania – gdzie i jak długo będą danego dnia pracować. Zanikają też widoczne podziały między życiem zawodowym a prywatnym. Biorąc pod uwagę światowe trendy oraz fakt, że aż 42% Polaków reprezentuje ten model pracy, jestem przekonana, że grupa ta będzie się z roku na rok powiększać.

– powiedziała Katarzyna Bobowska-Caruso, twórczyni Brain Embassy, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Adgar Poland.

Warto zwrócić uwagę, na to że wśród pracowników przypisanych do Nowoczesnego Modelu Pracy odsetek deklarujących, że może efektywnie pracować dłużej niż 8 godzin dziennie jest trzy razy wyższy niż u tradycyjnych pracowników. 

 

Polak lubi wygodę

Niezależnie od tego, czy pracownik reprezentuje tradycyjny, czy nowoczesny model pracy ma jasno określone oczekiwania wobec miejsca, w którym pracuje. Pierwsza grupa osób bardziej ceni sobie warunki dojazdu, położenie biura, dystans od szkoły. Druga możliwość relaksu w miejscu pracy, dostęp do punktów gastronomicznych.

Najważniejsze wiedzieć co trzeba zrobić

Z badań TNS wynika też, że dzięki dobrze sprecyzowanemu zadaniu do wykonania 65% badanych osiąga dobrą efektywność. Dla 61 proc. ważna jest możliwość wyznaczania sobie samemu tempa pracy, a dla 50 proc. możliwość działania w zespole lubianych osób. 

Osoby między 25 a 40 rokiem życia deklarują najczęściej, że są skłonne zmienić biuro, w którym pracują (64 proc. ankietowanych).

Więcej o:
Komentarze (62)
Polacy chcą przychodzić do pracy na 7 rano i mieć własne biurko. Nowoczesny Model Pracy coraz popularniejszy
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 17 razy 11

  Większe zarobki? To przeżytek, teraz modne są niskie zarobki! Dobre warunki pracy? Nowoczesny menadżer już ich nie zapewnia. Odzież ochronna? Najnowsze trendy mówią żeby jej nie dawać. Ludzie we własnych ubraniach są bardziej ostrożni! Ubezpieczenie? Po co to komu. Nieubezpieczony pracownik jest bardziej wydajny! A po wypadku łatwiej go zastąpić. Czytaj więcej w Brejn Embasy, poradniku nowoczesnego menadżera

 • andrzejg52

  Oceniono 9 razy 7

  Pytanie.
  Kto wytworzy biurko, pożywienie, odzież, środki transportu itd. , jeśli wszyscy będą pracować przy biurku ?
  Dla niektórych praca fizyczna, praca przy produkcji, czy usługach, to coś gorszego. Liczy sie tylko biurko i laptop z dostepem do bukfejsa.

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 7

  "Są zaliczani do zwolenników Nowoczesnego Modelu Pracy, w którym godziny są elastyczne, uzależnione od bieżących potrzeb i możliwości. Osoby pracujące w ten sposób często mieszają życie prywatne i zawodowe." - p. Brzoska juz dawno mowil ze w jego firmie tylko takie osoby maja szanse na awans... :) to ten Brzoska od paczkomatow co go na portalu gazeta.pl reklamowali a potem zostawil swoich pracownikow na lodzie

 • xegar

  Oceniono 12 razy 6

  A poza tym wszyscy zwolennicy NMP lubią łagry, a do kamieniołomów jeżdżą na wakacje.

 • jarek.jam

  Oceniono 3 razy 3

  1. slowo nowoczesny nie znaczy nic, moze ewentualnie to samo co modny
  2. tak moga pracowac tylko ludzie bez jakichkolwiek zobowiazan

 • cyrkon

  Oceniono 7 razy 3

  A teraz napiszcie, jak z wygodnego biurka:
  wydoić krowę
  zaorać pole
  podłączyć kocioł gazowy
  zainstalować rozdzielnię elektryczną
  zbudować dom
  stopić żelazo na stal
  i tym podobne...

 • Alicja Antkowiak

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję jednak dodawać legendę do wykresów na wypadek, gdyby ktoś chciał z nich skorzystać.

 • cerebral.palsy

  Oceniono 2 razy 2

  Czy twórczyni (uff, co to za słowo ??) Brain Embassy ma jakikolwiek brain pod swoją czaszką ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX