W Danii zbudują turbiny wiatrowe wielkości wieży Eiffla

Dania jeszcze mocniej postawi na energię wiatrową. Tamtejsi politycy zdecydowali o rozbudowie centrów testowych turbin wiatrowych w Jutlandii. Nowe wiatraki mają mieć wysokość 330 metrów.

Minister klimatu i energii Lars Christian Lilleholt powiedział agencji prasowej Ritzau, że jest zadowolony z rozwoju energetyki wiatrowej.

- Dania jest liderem na rynku energetyki wiatrowej. Jeśli chcemy utrzymać naszą pozycję jako międzynarodowego lidera, ważne jest byśmy byli w stanie przetestować najnowsze technologie - powiedział Lilleholt.

Minister wyjaśnił, że Dania testuje coraz większe instalacje tego typu.

- Są to bardzo duże turbiny wiatrowe. Mające 330 metrów wysokości są tak duże, jak wieża Eiffla. To właśnie tę technologię zobaczymy w przyszłości na morzu – wyjaśnił Lars Christian Lilleholt.

Nowe turbiny zostaną ustawione w 2019 roku. Zdaniem duńskiego ministra, instalacje te staną się wizytówką duńskiej technologii turbin wiatrowych.

Centra badawcze w Jutlandii

Umowa o przedłużeniu centrów testowych w Jutlandii zyskała w Danii poparcie większości partii politycznych.

Lider Socjalistycznej Partii Ludowej Pia Olsen Dyhr powiedział, że porozumienie zabezpiecza zdolność Danii do testowania i rozwijania nowych technologii w zakresie energetyki wiatrowej w czasach, gdy środowisko naturalne jest coraz ważniejsze. - To jest dobre dla środowiska i tworzy wiele miejsc pracy – powiedział Dyhr.

Obywatele mieszkający w pobliżu dwóch centrów badawczych w pobliżu miast Østerild i Høvsøre w północno-zachodniej i zachodniej Jutlandii, mogą starać się o odszkodowania w związku z utratą wartości ich nieruchomości.

Dania wiatrową potęgą

Dania jest liderem w produkcji energii za pomocą turbin morskich. Ostatnio wraz z Niemcami i Holandią ogłosiły zamiar stworzenia sztucznej wyspy na Morzu Północnym, gdzie stanie 7 tys. turbin wiatrowych.

1 grudnia 2016 padł tam rekord. Wysoka na 220 metrów turbina wiatrowa wyprodukowała 216 tys. kWh w ciągu 24 godzin. To wystarczająco dużo, by zasilić statystyczne gospodarstwo domowe w USA przez 20 lat.

*

Już w najbliższą środę, 22 marca, w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, odbędzie się konferencja „Dobra Energia” promująca efektywne wykorzystanie OZE i energooszczędne budownictwo. Będzie ona nieocenionym źródłem wiedzy oraz okazją do wymiany doświadczeń i zawiązania realnej współpracy. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja więcej na: www.dobraenergia.edu.pl

***

Zobacz też, jakich błędów unikać w budowaniu własnego biznesu. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o:
Komentarze (60)
W Danii zbudują turbiny wiatrowe wielkości wieży Eiffla
Zaloguj się
 • kl0ss

  Oceniono 25 razy 13

  A w Rzeczypospolitej Wolskiej - "Węgiel! Kopalnie! Górnictwo! Tu nie ma miejsca dla pedalstwa!!!" - wszak prezes lubi jak śię tam takie kółeczko na wieży kręci :-DDDDDDDD

 • mariuszdd

  Oceniono 6 razy 2

  Taka strata,mielibyśmy słupy z wiatrakami wielkości wierzy Eiffla .
  Jak to przeboleć ?
  Idę postawie klocka porannego w kibelku z rozpaczy i w proteście

 • maras63

  Oceniono 1 raz 1

  Niech się Niemcy uczą od Duńczyków, a nie tylko węgiel brunatny i węgiel brunatny.

 • uthark

  Oceniono 3 razy 1

  Duńczycy zachęcili też ludzi do korzystania z rowerów w celach typowo komunikacyjnych na nieduże dystanse (kilka km). Może i u nas warto by bardziej stawiać na rower? Większość naszych miast jest tak niewielka, że można by dojechać rowerem prawie wszędzie. Pogodę mamy sprzyjającą przez zdecydowanie większą część roku.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Pisząc to nikt nie zwraca uwagi na politykę gospodarczą PIS (w PRL też tak było) która uniemożliwia rozwój "zielonej energii" i magazynowania surowców energetycznych na okres gdy bedziemy je potrafili wykorzystać skuteczniej.

 • e-komentarz

  Oceniono 3 razy 1

  Polska jest 'za ciasna' na elektrownie wiatrowe. Wszyscy się zgadzają by wiatraki stały, ale tylko kilka kilometrów od ich siedzib czy pól - czyli w naszym kraju nigdzie takiego miejsca się nie znajdzie. Podobnie ma się sprawa z elektrowniami jądrowymi - potrzebne, ale nie koło mnie, niech stawiają, ale gdzieś daaaalekooooo. No to nie płakać rodacy, nie narzekać, wdychać smog głęboko, płuca wszystko przefiltrują a piach zanieczyszczenia z nich wyciągnie...

 • pwiejacz

  Oceniono 5 razy 1

  W Danii są inne warunki i energetyka wiatrowa opłaca się NAPRAWDĘ a nie żeby tak jak w Polsce - inwestycja nie była opłacalna gdyby nie dopłaty i inne formalno-prawne kombinacje finansowe. Ponadto w Danii mogą sobie stawiać stra-Szydła na morzu. W Polsce wystarczy obejrzeć kilka ferm wiatrowych żeby się przekonać jak to przytłacza i niszczy krajobraz. W Polsce komuś te śmigła będą się kręciły nad głową. W Danii postawią to-to 5 kilometrów od brzegu gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać. Bynajmniej nie popieram PiS ale w tej kwestii
  uważam że akurat PiS ma rację.

 • jutta12345

  Oceniono 1 raz 1

  Pia Olsen Dyhr jest kobieta, panie Bogusz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX