Przeciętna pensja w Polsce to 4304,9 zł brutto. Ale w realne płace powoli zaczyna uderzać inflacja

W lutym przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane GUS były zbliżone do oczekiwań analityków i ekonomistów. Wzrost cen jest jednak coraz bardziej odczuwalny.

Wzrost płac jest stabilny, choć nieco zwolnił – w styczniu wyniósł 4,3 proc. Przyczyniły się do tego między innymi późniejsze "czternastki" w górnictwie (przesunięto je na marzec na przykład w Katowickim Holdingu Węglowym), a także różnica w ilości dni roboczych – tegoroczny luty miał o jeden dzień roboczy mniej niż luty 2016, podczas gdy styczeń miał 2 dni robocze więcej niż styczeń ubiegłego roku.

Przeciętne wynagrodzenie w lutym w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosło 4304,9 zł.

Jeśli jednak spojrzeć na płace w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, widać coraz większy wpływ wzrostu cen. Przeciętne wynagrodzenie wyliczane w ten sposób wzrosło w lutym zaledwie o 1,8 proc. w porównaniu z lutym ubiegłego roku, w styczniu ten wzrost wyniósł 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

Realny fundusz płac (czyli wskaźnik, który uwzględnia też zatrudnienie) wzrósł w lutym o 6,4 proc. w ujęciu rocznym – w styczniu ten wzrost był na poziomie 7 proc., a w połowie ubiegłego roku było to 9 proc.

Czytaj też: Takiej inflacji nie było w Polsce od lat. Ceny rosną trzeci miesiąc z rzędu

Według ekonomistów płace będą rosnąć, choć nie wszyscy uważają, że w najbliższym czasie będą to duże podwyżki.

"Popyt na pracę jest wciąż bardzo mocny, a mimo to presja płacowa nie rośnie. Naszym zdaniem, taka sytuacja nie może trwać wiecznie i w drugiej połowie tego roku spodziewamy się spowolnienia tempa wzrostu zatrudnienia oraz szybszego wzrostu płac" - piszą ekonomiści BZ WBK.

"Wyraźnie widać tu wpływ rosnącej inflacji, która jak dotąd nie znajduje odzwierciedlenia w wyższej dynamice wynagrodzeń. Przy wyraźnych brakach siły roboczej na rynku pracy, wzrost inflacji najprawdopodobniej znajdzie w końcu odbicie w dynamice płac, jednak póki co rysuje się scenariusz, w którym efekt ten będzie niewielki. Wzrost płac może bowiem dotknąć jedynie grupy najbardziej wykwalifikowanych pracowników." – napisali z kolei w komentarzu analitycy Raiffeisen Polbanku.

Czytaj też: Ukraińcy chwalą Polskę za wyższe pensje i dobrych pracodawców

 "W kolejnych miesiącach spodziewamy się tylko umiarkowanego przyspieszenia tempa wzrostu nominalnych wynagrodzeń, a prawdopodobieństwo wystąpienia  wtórnych efektów płacowych wywołanych przez wzrost inflacji (tzw. efektów drugiej rundy) oceniamy jako niskie" – to opinia Jakuba Olipry, ekonomisty Credit Agricole.

GUS podał dziś też dane o przeciętnym zatrudnieniu – wzrosło w lutym o 4,6 proc.

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu. O własnych doświadczeniach, szukaniu finansowania i pracowników opowiadają prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o:
Komentarze (74)
Przeciętna pensja w Polsce to 4304,9 zł brutto. Ale w realne płace powoli zaczyna uderzać inflacja
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 19 razy 17

  Tyle, że z tej przeciętnej pracownik dostaje tylko 3 066,38 zeta mimo, że jego pracodawcę te przeciętne 4 304,90 kosztuje 5 192,14zł a w zasadzie 6386,33 bo żeby wyciągnąć kasę od swoich klientów musi doliczyć VAT. Jak widać nasze państwo zabiera ponad drugie tyle co dostaje pracownik. ;-)

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 16 razy 12

  Czternaste wypłaty w sektorze, którego wytwór jest droższy, niż towar importowany. No że qrwa... takie rzeczy tylko w Polandii

 • maritimeeng

  Oceniono 18 razy 8

  Ile to jest netto? 800 Euro? To jakaś masakra. Jak za to normalnie żyć?
  Żarabiamy z żoną sporo więcej i przy 2 -ce dzieci naprawdę nie sramy pieniędzmi (kredyt, opłaty itd.), liczymy i odmawiamy sobie wielu rzeczy. Jak ludzie w Polsce mają normalnie funkcjonować za takie grosze?

 • this.man

  Oceniono 8 razy 4

  O wiele ciekawszym wskaźnikiem zdecydowanie lepiej oddającym poziom przeciętnych dochodów jest mediana wynagrodzeń, która dzieli pracujących na dwie równe części. Wg ostatnich danych GUS w 2014 roku (dane publikowane są co 2 lata) wskaźnik ten wyniósł 3291,56 zł brutto (ok. 2360 zł netto). Oznacza to, że połowa pracujących Polaków zarabia poniżej tej kwoty.

 • mariuszdd

  Oceniono 5 razy 3

  Widzicie już ile zarabiacie,to idźcie do szefa i powiedzcie :
  Oddawaj moje ku...a pieniądze,ty h...u

 • arey

  Oceniono 5 razy 3

  Bzdura ekonomiczna i bajka z dobranocki.

 • techbud176

  Oceniono 5 razy 3

  Przeciętna pensja świrów smoleńskich wynosi ponad 80 tysięcy a jest ich około 27% Polaków

 • zenekciec

  Oceniono 7 razy 3

  Bedzie jeszcze gorzej , te pincet i inne kwiatki pisiorow wyjda wszystkim bokiem .

 • wyzbyty

  Oceniono 2 razy 2

  "Przeciętna pensja w Polsce", czyli obliczona wg GUS BEZ WSZYSTKICH firm zatrudniających 1-9 pracowników.
  Nie rozumiem po co funkcjonuje taka nazwa, która wprowadza wszystkich w błąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX