Była ogromna strata, jest zysk. JSW zakończyła rok na plusie. Na górnictwie można zarabiać

Państwowa Jastrzębska Spółka Węglowa zarobiła w minionym roku 6,7 mln zł. To nie jest wielki zysk, ale robi wrażenie, jeśli porównać go z poprzednim rokiem - wtedy spółka miała ponad 3,2 mld zł straty.

Skonsolidowany zysk netto JSW, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w ubiegłym roku 6,7 mln zł. W samym czwartym kwartale JSW miała prawie 295 mln zł zysku netto - analitycy spodziewali się 500 mln zł zysku, a więc wyraźnie wyższego, ale już te niespełna 300 mln wystarczyły, by wyprowadzić spółkę na plus. Bo jeszcze po trzech kwartałach 2016 roku JSW miała stratę.

Trudny początek, udany koniec roku

W liście do akcjonariuszy p.o. prezesa Daniel Ozon przyznaje: "Początek roku 2016 był jednym z najtrudniejszych okresów w historii Grupy Kapitałowej JSW, każdy kolejny dzień  przynosił informacje o ciągłym spadku cen węgla koksowego, a w następstwie tego również i cen koksu. Dodatkowym obciążeniem było i jest zobowiązanie JSW  z tytułu emisji obligacji." Potem spółka zaczęła wdrażać jednak plan restrukturyzacji, porozumiała się też w sprawie harmonogramu spłaty obligacji, wydłużając termin ich spłaty.

Pod koniec roku w poprawie wyników pomógł m.in. wzrost cen węgla koksowego. JSW to największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej. Węgiel ten jest wykorzystywany głównie w produkcji koksu, który obok rudy żelaza, jest podstawowym składnikiem wsadu do wytwarzania stali. Firma przypomina, że po prawie trzech latach zapaści, ceny węgla odbiły gwałtownie. Ten wzrost wywołały m.in. problemy Australii z wydobyciem surowca oraz zmniejszenie produkcji w Chinach.

Cena benchmarkowa węgla koksowego typu hard w 4 kwartale 2016 wrosła o ponad 100 proc. w porównaniu do 3 kw.Cena benchmarkowa węgla koksowego typu hard w 4 kwartale 2016 wrosła o ponad 100 proc. w porównaniu do 3 kw. / JSW

"Czynniki te znacząco ograniczyły dostępność węgla koksowego, co w połączeniu z wyższą produkcją stali w Chinach oraz brakiem zapasów tego surowca w hutach spowodowało wzrost cen naszego podstawowego produktu, jakim jest węgiel koksowy" – pisze prezes w liście do akcjonariuszy.

Czytaj też: 600 proc. w 12 miesięcy, po sesji 17 marca JSW wraca do giełdowego raju

Jastrzębska Spółka Węglowa ma 5 kopalń węgla kamiennego i (przez spółkę zależną) 4 koksownie. W ubiegłym roku wyprodukowała 16,8 mln ton węgla (o 3,1 procent więcej niż w 2015 roku). Przychody ze sprzedaży przekroczyły 3,5 mld zł i były o 3 proc. wyższe. To głównie zasługa końcówki roku. Jak podaje firma, w czwartym kwartale 2016 r. średnia cena węgla koksowego sprzedawanego przez JSW wzrosła aż o 82 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem.

Sprzedaż węgla w JSWSprzedaż węgla w JSW / źródło: JSW

Jak podkreśla prezes, spółka musi elastycznie reagować na zmiany cen węgla na rynkach. "Celem strategii jest stworzenie firmy odpornej na wahania koniunktury, co wyraźnie odczuliśmy w ostatnich latach. JSW udało się przetrwać najtrudniejszy okres, ale wcześniej czy później kryzys powróci. To normalne w naszej branży".

Jest nieco lepiej, ale dywidendy dla akcjonariuszy nie będzie

W osobnym komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że konieczna jest odbudowa kapitału rezerwowego i zapasowego. Zawiesiła więc politykę dywidendową, która zakładała wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2016 rok. Głównym akcjonariuszem JSW jest Skarb Państwa, który ma ponad 55 proc. udziałów.

Zapowiedź braku dywidendy najwyraźniej nie spodobała się inwestorom. Na początku piątkowej sesji na giełdzie JSW traciła ponad 2 proc.

Zobacz też, jakich błędów unikać w biznesie - o swoich doświadczeniach opowiada m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o:
Komentarze (44)
Była ogromna strata, jest zysk. JSW zakończyła rok na plusie. Na górnictwie można zarabiać
Zaloguj się
 • owrank

  Oceniono 17 razy 15

  ale na górnictwie zarabiają od 25 lat dziesiątki tysięcy ludzi... ale że kosztem podatnika, który z reguły kopalni (a często i węgla :)) na oczy nie widział to kogo to obchodzi

 • onuce-precz

  Oceniono 14 razy 12

  patologia jaka jest panstwowe defacto górnictwo powinno być sprywatyzowane 25 lat temu.

 • smiki48

  Oceniono 14 razy 10

  dlaczego kłamiecie? JSW i wszystkie inne kopalnie sa DEFICYTOWE. Wszystkie kopalnie nie płacą składek na ZUS w wymiarze uprawniającym do takich świadczeń jakie otrzymują górnicy. Kopalnie płaca takie same składki jak zwykłe przedsiębiorstwa, których pracownicy przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat z emeryturą o połowę niższą od górniczej. o szkodach środowiskowych, czy płaceniu "renty górniczej" niema co wspominać, bo to tylko fikcja.

 • seboc

  Oceniono 11 razy 7

  Chwila, chwila. Podatnik wylozyl na to dziadostwo zwane JSW 1,3 miliarda zl. Tylko w 2016 r.
  Tylko po to, by owlaszczona grupa ludzi mogla sie bawic.

 • miets1

  Oceniono 10 razy 6

  Po umorzeniu miliardowych zobowiązań wobec ZUS i oszwabieniu kontrahentów.

 • anna_pot

  Oceniono 7 razy 5

  spółka dostała od społeczeństwa bogactwo w postaci zasobów węgla i ledwo wychodzi na plus i to tylko czasami.
  Żałosne.
  Tak jakby dostać 1000 hektarów lasu i cieszyć się że czasem na drewnie człowiek zarobi po opłaceniu tych wszystkich drwali.

 • edzia1971

  Oceniono 10 razy 4

  Długi w ZUS-ie już spłacili? Ile dostali od nas - społeczeństwa awansem na zakup węgla, który leżał na hałdach. Niech ujawnią czy ten węgiel z interwencyjnych zakupów już wydali?

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Cena wzrosła o 82 % przychody ze sprzedaży o 3%. No miodzio, nawet jeśli ta cena wzrosła tylko w jednym kwartale.
  O kosztach wiązanych takich jak wcześniejsze i bogate emerytury płącone przez resztę społeczeństwa nie wspomnę. Kopalnia pokazała minimalny papierowy zysk. Inne kopalnie idą też w tym kierunku bo swoją nieudacznośc przenoszą na elektrownie a więc nasze rachunki za prąd. Tak to może się okazać że sa niezwykle efektywni i może nawet zaropbią na 16 czy 17 pensję.

 • anty_jar

  Oceniono 10 razy 2

  zysk - sranie w banię.
  oddajcie 1 % dotacji podatnikom i wyjdzie wam strata, że zer zabraknie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX