Dobra wiadomość dla kierowców. Ceny paliw na stacjach najniższe od kilku miesięcy

Daniel Maikowski
Jest reakcja na globalne spadki cen ropy naftowej oraz umocnienie się złotego wobec dolara. Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce są najniższe od grudnia ubiegłego roku.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie ok. 4,67 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4,98 zł, oleju napędowego - 4,53, a autogazu 2,19 zł. Z danych BM Reflex wynika, że w tym tygodniu obniżki wynosiły średnio ok. 5-6 gorszy na litrze benzyny i diesla, podczas gdy autogaz potaniał o 3 grosze.

Najmniej za benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy zapłacimy w województwie dolnośląskim (odpowiednio 4,57 zł i 4,45 zł za litr). Benzyna jest najdroższa w woj. zachodniopomorskim (4,73 zł/l), a diesel w woj. warmińsko-mazurskim (4,60 zł/l).

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwach łódzkim i świętokrzyskim po 2,15 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim najwięcej 2,25 zł.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 – 62 gr/l, olej napędowy – 63 gr/l, a LPG – 54 gr/l.

Co ciekawe, BM Reflex przewiduje, że ceny paliw będą spadać również w przyszłym tygodniu, choć na rynku hurtowym tempo obniżek wyraźnie zahamowało. Można spodziewać się korekty na poziomie 5 groszy na litrze.

Cena ropy BrentCena ropy Brent fot. Investing.com

Dlaczego ceny na stacjach spadają?

Tańsze paliwa na stacjach to przede wszystkim efekt obniżek cen ropy. Od początku marca cena ropy Brent spadła z poziomu 56,78 do 52,04 dol. za baryłkę. W ostatnim tygodniu tempo spadku cen ropy na globalnych rynkach nieco wyhamowało, ale wciąż utrzymuje się na najniższym poziomie od ponad trzech miesięcy - głównie dzięki bardzo wysokim zapasom surowca w krajach OECD, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Zapasy ropy w kraju, który jest największym globalnym konsumentem tego surowca, wzrosły w marcu do największego poziomu w historii – 528,4 mln baryłek. Wygląda więc na to, że starania krajów OPEC, by ropa drożała, nie są skuteczne.

Kwestią kluczową dla dalszego kierunku ruchu cen ropy będzie decyzja OPEC odnośnie limitów produkcji w II połowie roku. Arabia Saudyjska podkreśla swoją determinację w kwestii zrównoważenia światowego rynku ropy naftowej i nie wyklucza decyzji o przedłużeniu cięć produkcji na II połowę roku. Póki co ceny ropy nie powinny dalej spadać, tym bardziej, że dodatkowym wsparciem dla rynku jest obserwowane osłabienie dolara.

- prognozują analitycy BM REFLEX.

Więcej o:
Komentarze (11)
Dobra wiadomość dla kierowców. Ceny paliw na stacjach najniższe od kilku miesięcy
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 13 razy 5

  Mechanizm podwyżek cen przy pompie jest banalnie prosty. Podnosi się o kilka kilkanaście groszy i już. Mechanizm obniżek jest już bardziej skomplikowany. Czeka się na ogłoszenie obniżki cen hurtowych, czeka się na dostawę, czeka się aż sprzeda się całość poprzednich zapasów, czeka się jeszcze parę dni i dopiero obniża o 1-2 gorsze.

 • kot2ka

  Oceniono 2 razy 2

  Idiotyczne pytanie. Cytat: Dlaczego ceny na stacjach spadają? A ja się pytam, dlaczego w stosunku do zarobków są tak przeklęcie wysokie ????

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomość to informacja o czymś o czym nie wiemy, to powyżej to stwierdzenie faktów o których każdy tankujący wie, bo... tankuje. Napisz pan Panie redachtorze, kiedy ON będzie po 3,50 a LPG po 1,50 jak w zeszłym roku.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Cena rownowagi to 1 litr benzyny = 1 dolar USA. Ciekawe gdzie sie spotkaja.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 1

  Dlaczego ceny na stacjach spadają? Bo mamy piątek i większość poszła do spowiedzi jak proponował ojciec prezydenta.

 • kist22

  Oceniono 2 razy 0

  Wina Pisu?

 • ktk6841

  Oceniono 1 raz -1

  Choć nie będzie to tym razem łatwe, to jestem przekonany że wkrótce uda się z tego powodu dowalić PISowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX