Od kwietnia gaz podrożeje nawet o 8 proc.

Robert Kędzierski
Od 1 kwietnia ceny gazu dla największych klientów przemysłowych wzrosną o nawet 8 proc. Odbiorcy detaliczni zapłacą więcej o 1,6 proc. To jedna z ostatnich decyzji URE w zakresie cen gazu dla przedsiębiorstw - w tym roku ceny zostaną uwolnione.

Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję zatwierdzającą zmianę taryf PGNiG. Oznacza to, że od 1 kwietnia za gaz zapłacimy więcej. Użytkownicy detaliczni niewiele - o 1,6 proc. więcej. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku.

Czytaj też: Uważaj na ten przekręt. Obiecują tańsze rachunki za gaz.

Odbiorcy przemysłowi również zapłacą więcej. Od 7,9 (w przypadku gazu zaazotowanego) do 8 proc. (w przypadku gazu wysokometanowego). 

W tym wypadku nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku, ale nie dotyczy klientów zużywających do 25 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

Warto przypomnieć, że na początku roku ceny gazu w Polsce spadły - uśredniona obniżka dla wszystkich odbiorców wyniosła 7 procent. 

Zbliża się uwolnienie cen

To jedna z ostatnich decyzji URE w sprawie zatwierdzania taryfy dla największych odbiorców przemysłowych. W październiku tego roku rynek dla tego typu klientów zostanie bowiem uwolniony. Będzie to wstępem do całkowitej liberalizacji rynku - ceny dla gospodarstw zostaną uwolnione w roku 2024.

Zmiany w regulacji cen gazu są konsekwencją stanowiska Komisji Europejskiej, dla której zatwierdzanie taryf przez URE blokuje konkurencyjność.

Czy instalacja gazowa w samochodzie jest bezpieczna? Fakty i stereotypy o instalacji LPG

Zobacz także
Komentarze (67)
Od kwietnia gaz podrożeje nawet o 8 proc.
Zaloguj się
 • muscicapa

  Oceniono 27 razy 21

  To jest sposób rządu na walkę ze smogiem w miastach. Drogi gaz tylko pogorszy jakość powietrza bo ludzie będą palić odpadami. Ich czyny świadczą, że deklaracje o ochronie powietrza to oczywiste kłamstwa.

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 15

  od czasu pisiego nierządu wszystko idzie w górę. żywność, gaz, znaczki pocztowe. niedawno polecony wysyłałem za 7,40 teraz kosztuje 10,80zł. Ogromna podwyżka a listonosze wczoraj protestowali. Kasa poszła na utworzone sztucznie stanowiska dyrektorskie dla pisich pociotków. całe rodziny zatrudniają pisiury na sutopłatnych stanowiskach

 • ad2009

  Oceniono 15 razy 13

  No to zaplacimy na te 500+
  Podrozeja np . nawozy ale wprowadzimy np. ceny regulowane na zywność i wprowadzimy inspekcję robotniczo-chlopska..
  A przed nami jeszcze rozbudowa elektrowni, zyskowne kopalnie i inne sukcesy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane