Od kwietnia gaz podrożeje nawet o 8 proc.

Robert Kędzierski
Od 1 kwietnia ceny gazu dla największych klientów przemysłowych wzrosną o nawet 8 proc. Odbiorcy detaliczni zapłacą więcej o 1,6 proc. To jedna z ostatnich decyzji URE w zakresie cen gazu dla przedsiębiorstw - w tym roku ceny zostaną uwolnione.

Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję zatwierdzającą zmianę taryf PGNiG. Oznacza to, że od 1 kwietnia za gaz zapłacimy więcej. Użytkownicy detaliczni niewiele - o 1,6 proc. więcej. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku.

Czytaj też: Uważaj na ten przekręt. Obiecują tańsze rachunki za gaz.

Odbiorcy przemysłowi również zapłacą więcej. Od 7,9 (w przypadku gazu zaazotowanego) do 8 proc. (w przypadku gazu wysokometanowego). 

W tym wypadku nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku, ale nie dotyczy klientów zużywających do 25 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

Warto przypomnieć, że na początku roku ceny gazu w Polsce spadły - uśredniona obniżka dla wszystkich odbiorców wyniosła 7 procent. 

Zbliża się uwolnienie cen

To jedna z ostatnich decyzji URE w sprawie zatwierdzania taryfy dla największych odbiorców przemysłowych. W październiku tego roku rynek dla tego typu klientów zostanie bowiem uwolniony. Będzie to wstępem do całkowitej liberalizacji rynku - ceny dla gospodarstw zostaną uwolnione w roku 2024.

Zmiany w regulacji cen gazu są konsekwencją stanowiska Komisji Europejskiej, dla której zatwierdzanie taryf przez URE blokuje konkurencyjność.

Czy instalacja gazowa w samochodzie jest bezpieczna? Fakty i stereotypy o instalacji LPG

Zobacz także
Komentarze (67)
Od kwietnia gaz podrożeje nawet o 8 proc.
Zaloguj się
 • muscicapa

  Oceniono 27 razy 21

  To jest sposób rządu na walkę ze smogiem w miastach. Drogi gaz tylko pogorszy jakość powietrza bo ludzie będą palić odpadami. Ich czyny świadczą, że deklaracje o ochronie powietrza to oczywiste kłamstwa.

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 15

  od czasu pisiego nierządu wszystko idzie w górę. żywność, gaz, znaczki pocztowe. niedawno polecony wysyłałem za 7,40 teraz kosztuje 10,80zł. Ogromna podwyżka a listonosze wczoraj protestowali. Kasa poszła na utworzone sztucznie stanowiska dyrektorskie dla pisich pociotków. całe rodziny zatrudniają pisiury na sutopłatnych stanowiskach

 • ad2009

  Oceniono 15 razy 13

  No to zaplacimy na te 500+
  Podrozeja np . nawozy ale wprowadzimy np. ceny regulowane na zywność i wprowadzimy inspekcję robotniczo-chlopska..
  A przed nami jeszcze rozbudowa elektrowni, zyskowne kopalnie i inne sukcesy...

 • oko2009

  Oceniono 10 razy 10

  Drastycznie drożeje żywność. Widać to gołym okiem na półkach sklepowych. Teraz drożeje gaz. Mówi się o podwyżce cen prądu. A więc inflacja, i tak już najwyższa od lat, ruszy lawinowo. Ciekawy jestem kiedy ci popierający obecny rząd się obudzą.

 • stachud

  Oceniono 6 razy 6

  A co z tanim gazem importowanym przez gazoport im. błogosławionego profesora Lecha Kaczyńskiego?

 • atibalo

  Oceniono 6 razy 6

  Tiereszkowa z broszką walczy ze smogiem .

 • ela-83

  Oceniono 8 razy 6

  gaz powinien tanieć,aby ludzie opalali gazem mieszkania Zamiast dopłacać do nierentownych kopalń miliardy od lat, potanić gaz. Jak to możliwe,ze spółkach węglowych, które mają stratę,wypłaca sie 13 ,14, ile tam zarabiają prezesi i cała"górka"?.chyba za to ,ze umieją żle zarządzać!

 • formozus1

  Oceniono 16 razy 6

  Przyczyna jest prozaiczna.
  Transakcja z katarem który finansuje ISIS nie tylko w Syrii.
  Zakupiliśmy od Kataru gaz skroplony przez najbliższe 20 lat który jest trzykrotnie droższy od ruskiego.
  A co stać nas.
  Niemcy zaś będą współfinansować Nord Stream dwa i będą kupować od ruskich gaz trzykrotnie tańszy niż ten z Kataru.
  Polak potrafi się postawić i zastawić.
  Brawo PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje