Unia daje nam kolejne miliardy, będzie "140 km nowych dróg"

Umowy w sprawie unijnego dofinansowania podpisano wczoraj w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jest ich sześć, o łącznej wartości 4,92 mld zł, a unijne dofinansowanie to 2,5 mld zł. Pieniądze - ponad 86 mln zł - na zakup nowych radiowozów, mierników prędkości i terminali mobilnych, dostanie też policja.

"W sumie inwestycje te obejmują wybudowanie około 140 km nowych dróg w całości prawie dróg ekspresowych. Są to dwa odcinki drogi szybkiego ruchu S5, jeden odcinek drogi S8 oraz obwodnice dwóch miast: Wałcza i Kościerzyny. Projekt szósty dotyczy wsparcia policji w zakresie zakupu nowoczesnego sprzętu" - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Witold Słowik.

Jakie drogi powstaną

W ramach dofinansowania powstanie 79 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław na odcinku Poznań – Kaczkowo. Wartość tego projektu to ponad 2,36 mld zł, z czego dofinansowanie UE to ponad 1,24 mld zł. Odcinkiem pojedziemy w 2019 r. Druga inwestycja to modernizacji ponad 21 km drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku od węzła Radziejowice do węzła Paszków. Jej wartość to 1,1 mld zł, a dofinansowanie z UE wyniesie 478 mln zł. Termin realizacji - 2020 r.

Kolejne projekty to, budowa dwóch obwodnic, Wałcza i Kościerzyny. Pierwsza z nich, w ramach drogi ekspresowej S10, ma mieć długość blisko 18 km, a termin realizacji to 2020 r. Państwo wyda na ten cel 538 mln zł, z czego 265 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych. Z kolei obwodnica Kościerzyny ma mieć 8 km i będzie gotowa już we wrześniu tego roku. Koszt inwestycji to 237 mln zł, 148,3 mln zł da UE.

Całościowo, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku kierowcy będą mogli korzystać z 338,3 km nowych dróg ekspresowych i 57,7 km nowych obwodnic klasy głównej przyspieszonej. Tak szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, choć zastrzega jednocześnie, że terminy zakończenia prac mogą się zmieniać, w związku z różnymi aspektami realizacji inwestycji, niezależnymi zarówno od wykonawcy, jak i zamawiającego.

Zobacz też: "Tutaj był Jarmark Europa, jeansy marmurkowe z Turcji, a ja chciałam Paryż sobie robić" - projektantka mody Joanna Klimas opowiada o początkach swojego biznesu:

Klimas: Tutaj był Jarmark Europa, jeansy marmurkowe z Turcji, a ja chciałam Paryż sobie robić [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (174)
Unia daje nam kolejne miliardy, będzie "140 km nowych dróg"
Zaloguj się
 • cergos

  Oceniono 56 razy 30

  No tak, same wady ma ta UE - jak te świnie mogą nam drogi budować, kto im w ogóle na to pozwolił? Mieliśmy takie ładne, dziurawe, ale pobudowane za nasze pieniądze - prawda PiSie?

 • caesar_pl

  Oceniono 45 razy 19

  To wybudujcie sobie jakis maly kawalek autostrady za swoje pieniadze.Tak dla przykladu by pokazac Unii ze sami mozecie.Ale nie pokazecie gdyz nie jestescie zdolni do tego.

 • freejazzy

  Oceniono 15 razy 5

  Wałcz 2015- PO:34,6%; PiS:27,5%; Zjednoczona Lewica:13,7%
  Kościerzyna 2015 - PO:35,6%; PiS:33,9%; Zjednoczona Lewica:5%
  I to rozumiem! Bo czemu niby przekazywać pieniądze z Unii obywatelom, którzy głosują na partie eurosceptyczne, a mówiąc dosadniej - po co wyciągać unijną rękę tam, gdzie w podzięce taką pomoc się szkaluje i odtrąca ?
  Oczywiście to mrzonka, eurobarometr nie jest wyznacznikiem wielkości przyznawanych funduszy - ale może powinien być?

 • captain_planet

  Oceniono 3 razy 3

  Lanserka PiS za kasę ze znienawidzonej, chorej, upadającej UE, która uwzięła się na Polskę i chce ją pogrążyć w biedzie. Na szczęście niedługo z niej wyjdziemy i będziemy mogli budować tylko za swoje. Wystarczy na rozbudowę ostatniego odcinka drogi do domu pani premier do parametrów ekspresówki :).

 • jedynyjaku

  Oceniono 5 razy 3

  ciesze sie z obwodnic Walcza i Koscierzyny, ale kiedy bedzie obwodnica Stolicy gotowa??

 • junk92508

  Oceniono 25 razy 3

  Już wylew trolli skamlących jaka to zła ta UE.

  ZBiR lepszy - Łukaszenka potwierdza.

  Polska jest zbyt mała by móc być zupełnie sama - UE nie jest idealna - ale porzucenie jej oznacza uzależnienie się od Moskwy.

 • perculator

  Oceniono 2 razy 2

  U Europejska NIE DAJE tylko dofinansowuje okolo polowe kosztow (po skonczeniu prac moze to byc tylko 1/3 a nawet mniej). A dofinansowuje, bo Polska placi skladki do Uni i to wiele wyzsze niz jakiekolwiek dofinansowanie ("dawanie") do polskich projektow. Dlaczego gazeta o tym nie pisze, tylko wciaz uzywa slowo "DAJE"!

 • lm648

  Oceniono 2 razy 2

  a wszystko to dzięki nijakiemu Waszczowi i dobrej zmianie PiS-lamu, cieszcie się tym i ogłaszajcie jako sukces gdyż to już jedne z ostatnich dotacji UE :)))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX