Gazeta.pl Next >  Biznes >  Nie jedź do pracy w Wielkiej Brytanii. Czeka Cię 5 lat bez podwyżek

Nie jedź do pracy w Wielkiej Brytanii. Czeka Cię 5 lat bez podwyżek

A A A
Londyn, Wielka Brytania

Londyn, Wielka Brytania

Brytyjski Instytut Studiów Podatkowych (IFS) i Resolution Foundation, gospodarczy think tank, nie mają dobrych wieści dla zatrudnionych na Wyspach. Twierdzą, że grozi im najdłuższy od czasów wojen napoleońskich okres bez podwyżek.

Zacznijmy od dobrej wiadomości. Z piętnastoletniego okresu bez podwyżek 10 lat Brytyjczycy i emigranci pracujący w Wielkiej Brytanii mają już za sobą. Angielskie pensje nie rosną się od 2008 roku z powodu globalnego kryzysu. To zresztą, tak na marginesie tłumaczy częściowo wyniki brexitowego referendum – Anglicy głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, również dlatego, że zwolennikom wyjścia z Unii udało się przekonać rodaków, ze winę za gospodarczą wieloletnią stagnację ponosi właśnie Bruksela.

Brak podwyżek – i to już gorsza wiadomość - wg najnowszych prognoz IFS potrwać może jeszcze do 2022 roku. I tutaj już głównie z powodu nowej, planowanej przez rząd May, oszczędnościowej polityki rządu – być może koniecznej z powodu wyzwań i zmian wywołanych koniecznością przeprowadzenia Brexitu. Tak długi okres bez podwyżek w Wielkiej Brytanii to rzecz zdumiewająca – jak uważa IFS – podobnie było wyłącznie w czasie wojen napoleońskich w latach 1803-1815.

Wg obliczeń Resolution Foundation przeprowadzonych na podstawie najnowszych propozycji budżetowych nowego brytyjskiego rządu, przeciętna rodzina w Wielkiej Brytanii straci realnie do 2020 roku 12 tys. funtów. Po pierwsze dlatego, że pensje będą rosły wolniej niż inflacja, a po drugie dlatego, że rząd planuje znaczne cięcia wydatków socjalnych.

Czytaj więcej: Świat jest daleko od niekwestionowanego i silnego ożywienia gospodarczego.

Cięcia rządowe uderzą w mało zarabiających

Zdaniem Torstena Bella, dyrektora Resolution Foundation brak podwyżek i planowane przez rząd cięć w wydatkach socjalnych w kwocie 12 mld funtów dotkną najmocniej uboższą część społeczeństwa – w tym więc i znaczą część emigrantów. 1/3 brytyjskich gospodarstw domowych – ta o mniejszych dochodach – będzie miała, wg wyliczeń think tanku w najbliższej przyszłości gorzej niż w latach poprzedzających ostatni kryzys.

Resolution prognozuje, że pracownik otrzymujący w Wielkiej Brytanii pensję minimalną (13 150 funtów rocznie) straci 380 funtów do 2020. A rodzina z dwójką dzieci o dochodach na poziomie 29 tys. funtów rocznie będzie w plecy 360 funtów do 2020 roku.

Tekst pochodzi z blogu “Subiektywnie o giełdzie I gospodarce”.

Polecamy
    • Londyn, Wielka Brytania Polska może zyskać na Brexicie nawet 30 tys. miejsc pracy. Inwestorzy uciekną z Londynu?
    • Londyn Producent Marsów i Snickersów ostrzega Anglików. Jeszcze zapłaczą?
Komentarze (72)
Nie jedź do pracy w Wielkiej Brytanii. Czeka Cię 5 lat bez podwyżek
Zaloguj się
  • slawek401

    Oceniono 19 razy 9

    Co za BZDURY. Rodzina z rocznym dochodem 29000 funtów powinna wrócić jak najszybciej do POLSKI, tu będzie miała 29000 złotych rocznie ewentualnie pozostaną bez pracy. Dodatkowo czeka ją więcej niż 10 lat ciągłych podwyżek. W. Brytania jest be , tu jest raj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane