Mennica Polska dostarczy Kolumbii 57 mln monet. To klient większy nawet od NBP

Mennica Polska dostarczy Kolumbii 57 mln monet

Mennica Polska dostarczy Kolumbii 57 mln monet (Juan Felipe Rubio/Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

Mennica Polska zawarła z Bankiem Republiki Kolumbii umowę na dostawę 57 mln sztuk monet o nominale 500 pesos kolumbijskich. Kontrakt, z uwzględnieniem cen metalu, opiewa na 4,1 mln dolarów amerykańskich.

Centralny Bank Kolumbii jest nie tylko głównym zagranicznym odbiorcą monet obiegowych produkowanych przez Mennicę Polską, ale wręcz klientem większym od Narodowego Banku Polskiego. W 2016 r. w ujęciu jednostkowym Centralny Bank Kolumbii (z obszaru produkcji menniczej) stanowił 25 proc. przychodów spółki ze sprzedaży ogółem. Drugi NBP odpowiadał za 11 proc. przychodów Mennicy Polskiej ze sprzedaży.

Mennica Polska produkuje monety obiegowe także dla kilku innych krajów, np. Dominikany, Gwatemali, Gruzji, Paragwaju, Libanu, Boliwii czy Urugwaju.

Pod koniec grudnia ub.r. Mennica Polska poinformowała o przejęciu od brytyjskiej mennicy produkcji monet o nominale 1, 2 i 5 gr, tym samym stając się odpowiedzialną za całą produkcję dla Polski.

Czytaj też: Repolonizacja groszy. Brytyjczycy nie będą nam już bili monet

Mennica Polska realizuje również m.in. inwestycje deweloperskie w Warszawie.

Mennica Polska to spółka publiczna notowana na GPW od 1998 r. 49 proc. udziałów w spółce ma Zbigniew Jakubas wraz z podmiotami zależnymi. Jakubas z majątkiem na poziomie 1,43 mld zł plasuje się na 16. miejscu zestawienia najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Zobacz także
 • Drożeją ubezpieczenia OC Branża ubezpieczeniowa podsumowała rok 2016. Składki OC wzrosły o 39 proc., odszkodowania o 14 proc.
Komentarze (15)
Mennica Polska dostarczy Kolumbii 57 mln monet. To klient większy nawet od NBP
Zaloguj się
 • korgan123

  Oceniono 7 razy 3

  Zapłacą kokainą???

 • 1234pablo

  Oceniono 3 razy -1

  To pomyłka, monety miały iść do San Escobar, ale wskutek zamieszania z papierami dostawę przechwyci rodzina Pabla.

 • mer-llink

  Oceniono 8 razy -2

  Ja przepraszam, ale kontrakt na 4,1 mln dolarów to kontrakcik. To mróweczka. To pyłek. Sama znam co najmniej 5 firm w Polsce, które zawierają większe kontrakty, i to rok rocznie od dekady....To po co o tym trąbić na łamach???? To przecież ledwie wartośc dwóch BORowskich samochodów dla pani Beaty/pana Antoniego do posadzenia n a drzewie w Oświęcimiu/pod Toruniem....

  P.S> Ciekawe, czy Kolumbia w ogóle za to zapłaci: mają tam taki bałagan w kraju, że może im pieniędzy nie starczyć na opłacenie Mennicy. A poza tym: niedługo u nich bilon będzie bez uzytku - bułka kosztuje 8000, a prezerwatywy 57000, to co da sie opłacić monetą 500-pesową?????

 • remo29

  Oceniono 2 razy -2

  > Mennica Polska poinformowała o przejęciu od brytyjskiej mennicy produkcji monet o nominale 1, 2 i 5 gr, tym samym stając się odpowiedzialną za całą produkcję dla Polski.

  Repolonizacja pełną gębą, sukces goni sukces. Trzeba jeszcze zrepolonizować niż znad Skandynawii i wyż ze wschodu.

 • feelek

  Oceniono 2 razy -2

  a kiedy będzie rekolumbizacja pesos ? a rebutanizacja? regrenlandyzacja?
  Toż to oczywiste, że monety danego kraju powinien produkować on sam
  (Andorra, też - w warstacie pod schodami)

 • kemor234

  Oceniono 5 razy -3

  Dostarczy .... Czy transport też po naszej stronie ??????
  No to gratuluję ... interesu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje