Budżet państwa ciągle na plusie. Po dwóch miesiącach 2017 r. mamy 0,9 mld zł nadwyżki

Piotr Skwirowski
Dochody kasy państwa w dwóch pierwszych miesiącach tego roku były wyższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Te z VAT aż o 40 proc.

W styczniu i lutym do kasy państwa trafiło 60,9 mld zł. To 18,7 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok. Wydatki budżetu sięgnęły niespełna 60,1 mld zł. To 15,6 proc. planu na cały rok. W sumie złożyło się to na niemal 0,9 mld zł nadwyżki. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę to, że w ustawie budżetowej na ten rok zapisano rekordowy dopuszczalny deficyt – 59,3 mld zł. W zeszłym roku deficyt w kasie państwa na koniec lutego przekraczał 3 mld zł, w 2015 r. aż 11 mld zł.

Oczywiście wynik budżetu po dwóch miesiącach roku nie przesądza jeszcze, co będzie się w nim działo na koniec roku. O nadwyżce raczej nie mamy co marzyć.

Z danych, które w poniedziałek pokazało Ministerstwo Finansów, wynika, że na razie dochody budżetu ze wszystkich najważniejszych podatków są wyższe od tych sprzed roku. Z najważniejszego źródła, czyli z VAT, spłynęło aż o 9,6 mld zł, czyli o 40 proc., więcej niż rok temu. Budżet dostał z VAT 38,8 mld zł.

Na tropach wyższego VAT

I właśnie ten podatek budzi najwięcej emocji. Komentatorzy zachodzą w głowę, skąd tak gwałtowny wzrost dochodów. Wprawdzie Ministerstwo Finansów wydało wojnę oszustom, którzy wyłudzają VAT z budżetu, ale do tej pory wydawało się, że efekty tej walki na razie są mizerne. To dlatego na początku roku szef resortu finansów Mateusz Morawiecki wymienił kierownictwo departamentów podatkowych w Ministerstwie Finansów. Do dymisji podał się też wiceminister Wiesław Jasiński, jeden z odpowiedzialnych za poprawę ściągalności podatków. Jej poprawie nie sprzyja też reforma aparatu skarbowego, która weszła w życie z początkiem marca. W next.gazeta.pl pisaliśmy o związanym z nią chaosie w urzędach skarbowych. Nie w poprawie ściągalności szukać więc należy gwałtownego wzrostu dochodów z VAT.

Przedsiębiorcy upatrują ich raczej we wstrzymywanych im zwrotach nadpłaconego podatku. Z kolei eksperci podatkowi wskazują na likwidację kwartalnych rozliczeń VAT. Firmy muszą to teraz robić co miesiąc i to wpływać ma na poprawę bieżących wyników budżetu. Gdyby tak było, po upływie kwartału poziom dochodów z VAT powinien się wyrównać. Wtedy będziemy wiedzieli, czy i o ile są lepsze w porównaniu z zeszłym rokiem.

Część komentatorów uważa, że lepsze dochody z VAT to efekt przyspieszonych zwrotów tego podatku, z którymi mieliśmy do czynienia w grudniu. Wtedy deficyt budżetu gwałtownie podskoczył. Oceniano to jako czyszczenie przez resort finansów przedpola pod trudniejszy do wykonania budżet 2017 r. Taki ruch miał wpłynąć na obniżenie tegorocznego deficytu.

Inne podatki też na plusie

Po dwóch miesiącach tego roku budżet miał też o prawie 7 proc., czyli 0,7 mld zł, więcej niż w tym samym okresie przed rokiem, z akcyzy i podatku od gier. Dostał w ten sposób prawie 10 mld zł. Dochody z PIT były wyższe o 5,5, czyli 0,4 mld zł, a dochody z CIT o 5,8 proc., czyli 0,3 mld zł, niż na koniec lutego zeszłego roku. Z podatku bankowego budżet dostał tymczasem 0,7 mld zł. Na początku zeszłego roku ten podatek jeszcze nie działał.

Aż o 7 mld zł niższe niż przed rokiem o tej porze były za to dochody niepodatkowe budżetu. Wyniosły 3 mld zł. I nie zawierały dopisanych do budżetu przed rokiem pieniędzy z aukcji częstotliwości LTE. Ta różnica nie wpłynęła jednak na wynik budżetu, bo w tym roku pieniędzy tych w kasie państwa oczywiście nie przewidziano.

W wydatkach spokój

Po stronie wydatków z kasy państwa nie działo się nic niespodziewanego. Były one o niespełna miliard złotych wyższe niż w styczniu i lutym 2016 r. Ale tyle mniej więcej przewidziano w ustawie budżetowej. Wzrost wydatków wynika przede wszystkim z wypłat pieniędzy na dodatki na dzieci z programu 500+. Przed rokiem ich nie było, bo wypłaty dodatków ruszyły od kwietnia. W całym roku program 500+ ma kosztować 23 mld zł. I to on właśnie, jak przewiduje rząd, będzie napędzał deficyt.

Zobacz także WIDEO: Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Więcej o:
Komentarze (212)
Budżet państwa ciągle na plusie. Po dwóch miesiącach 2017 r. mamy 0,9 mld zł nadwyżki
Zaloguj się
 • fletniapana

  Oceniono 73 razy 19

  PiS nie podniósł podatków a okazało się, że mamy nadwyżkę. To teraz sobie wyobraźcie ile kasy szło bokiem za PO.

 • nino.rota

  Oceniono 68 razy 16

  i gitara, Polacy się cieszą a ruskich trolli oraz lemingi i KODziarzy na pasku obcych mocodawców i Sorosa aż skręca.
  i dobrze!
  ;)

 • krzysio333

  Oceniono 38 razy 12

  Wyborcza pisze "ciągle na plusie" jak by chciała żeby już był minus. A wtedy kolejny powód do najeżdżania na PISiorków. Ostatnio coś bardzo mało listów piszesz Gazeto do Siebie. A były czasy, że 3 listy w tygodniu napisałaś.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 7 razy 7

  Zdaje się że Morawiecki założył inflację na poziomie 1,3 a jest prawie 2 razy tyle..

 • ludvikkk

  Oceniono 25 razy 7

  Oj to są bzdury- propaganda sukcesu jak za Gierka! Deficyt na ten rok prawie 60 miliardów , PIS już nas zadłużył na prawie 100 miliardów w półtora roku czyli tyle co Gierek za 10 lat( a ile fabryk wybudował itd) , a cale zadłużenie to bilion czyli 300 miliardów dolarów czyli 12 razy więcej niż Gierek! Jakby to było tak jak w Czechach, budżet zrównoważony i z nadwyżką z której można spłacać długi to tak, to byłby sukces! A tak to jak by zadłużyć się na milin i cieszyć się z tego że zarobiliśmy na czymś jedną złotówkę! A swoją drogą co zrobili Ci idioci od rewolucji solidarności co to wypłynęli na garbie długów Gierka a sam zadłużyli nas 12x tyle , hehehhe! I do tego zakładów pracy naszych nie ma w tym tych sławnych stoczni co to tak strajki robili bo im było tak zle! Nic nie działa tak jak powinno , służba zdrowia , policja, wojsko-które bojowo nic nie warte, kapitału własnego nie ma , naszych marek globalnych się nie dorobiliśmy , polaków coraz mniej ( a za komuny rodzili się , heheh- fenomen) a na koniec jeszcze się okazuje ze nie ma na emerytury i trzeba będzie zdychać pod polotem tym pokoleniom co tak licznie się urodzili za komuny bo OFE zapierdzieliło razem z giełdą kasę na emerytury! Oto efekty, zostały długi na długie pokolenia!

 • kapitandragan

  Oceniono 8 razy 6

  "W całym roku program 500+ ma kosztować 23 mld zł. I to on właśnie, jak przewiduje rząd, będzie napędzał deficyt." Czyli jednak "pińcet" jest na kredyt.

 • Grzegorz Sprawka

  Oceniono 10 razy 6

  No prawda jest taka że teraz jako przedsiębiorca muszę fakturę odwróconej VAT wystawiać i nie mam odliczeń jak kiedyś co miesiąc, tylko co trzy miesiące, albo co pół roku, ja muszę pisać o zwrot vatu do urzędu skarbowego, więc moja moja kasę a czy mi oddadzą? Dlatego są na plusie.

 • zxzxz39

  Oceniono 14 razy 6

  Sukces za sukcesem. Pod koniec roku przekonacie się o skali tego "sukcesu". Ministerstwo Finansów uprawia podobną propagandę jak w przypadku "wielkiego sukcesu w Brukseli".

 • atibalo

  Oceniono 20 razy 6

  O ty Wojtek ... deficyt budżetowy 60 mld a ten godo cuś o nadwyżce .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX