Polscy pracownicy zaczęli już wyjeżdżać z Londynu? Powoli brakuje ludzi na budowach

Londyn

Londyn (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Nawet 200 tys. budowlańców może stracić pracę przez Brexit. Pracownicy z Europy Środkowej nie czekają na zwolnienia i już wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z raportem Royal Institution of Chartered Surveyors, nawet 200 tys. pracowników budowlanych może po Brexicie stracić pracę z powodu braku członkostwa Londynu w Jednolitym Rynku Europejskim. To poważne zagrożenie dla wartych ponad pół miliarda, rozpoczętych już projektów infrastrukturalnych.

Budowlańcy uciekają z Wysp

Rob Tincknell, dyrektor wykonawczy Battersea Power Station Development Company poinformował, że zagraniczni pracownicy budowlani pracujący na terenach dawnej londyńskiej elektrowni Battersea Power Station wyjeżdżają z kraju z powodu Brexitu.

Elektrownia Battersea jest największą budowlą z cegły w Europie. Jej znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne cztery kominy. Znalazła się na okładce płyty Animals Pink Floyd z 1977 roku. Od 1983 roku jest nieczynna z powodu nieopłacalności produkcji. W 1975 roku zamknięto blok A, a w 1983 roku blok B.

Obecnie ponad 3,5 tys. pracowników zamienia byłą elektrownię węglową oraz 17 hektarów przyległego terenu, w dzielnicę nowoczesnych mieszkań, biur, sklepów i restauracji. Inwestycję o wartości 9 miliardów funtów finansuje konsorcjum z Malezji.

We wrześniu podano, że swoją siedzibę przeniesie tam Apple. Amerykańska spółka stworzy tam Apple Campus. Wynajmie najwięcej powierzchni, bo aż 500 tys. m kw. na sześciu piętrach. Do odnowionej elektrowni wprowadzi się około 2021 roku. Tymczasem Brexit może pokrzyżować wiele planów w branży budowlanej.

- Brexit przynosi niepewność. Mamy zmiany kursów walut i niepewność wokół siły roboczej na rynku budowlanym – powiedział Rob Tincknell w rozmowie z "The Times".

Tincknell dodaje, że brytyjska budowlanka opiera się w znacznej mierze na pracownikach z Europy Środkowo-Wschodniej. – Znam dewelopera, który miał 15 tys. pracowników przed świętami. Po świętach wróciło zaledwie 11 tys. osób - powiedział.

Źródło: The Times

Zobacz także
Komentarze (174)
Polscy pracownicy zaczęli już wyjeżdżać z Londynu? Powoli brakuje ludzi na budowach
Zaloguj się
 • twojposel

  Oceniono 55 razy 45

  Niech sobie wezmą bezrobotnych inżynierów z rozwalonej przez Francuzów Europejskiej Doliny Krzemowej pod Calais. Oni im bardziej pasują niż leniwi Polacy. No i wniosą przy okazji dużo większe bogactwo kulturowe.

 • hotin

  Oceniono 134 razy 44

  Był pan premier Morawiecki ostatnio w Londynie i przekonał Polaków,że Polska na nich czeka to wracają! Tyle w temacie szanowna GW.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 47 razy 41

  Jak funt będzie w cenie euro, to po co jechać na Wyspy, skoro bliżej też jest robota i to w państwach z tańszym życiem.

 • rogan

  Oceniono 28 razy 14

  Niech sobie wezma do pracy biednych uchodzcow ktorzy przyjechali po lepsze zycie! Polakom nikt w WB za darmo nic nie da ciezko pracujemy na to co mamy oczywiscie z pewnymi wyjatkami!

 • marcinmarcin12

  Oceniono 13 razy 11

  to nie brexit to londynski klitki za 1500£. Zarobki - kierowca ciezarowki do 15£/godz na fakture, elektryk podobnie, a pomocnik za 10 to musi pokoj we 3 znalezc by starczylo na bilet na swieta.

 • korgan123

  Oceniono 9 razy 9

  Zastąpią ich hydraulicy z Erytreii, elektrycy z Afganistanu i murarze z Bangladeszu. A całością budowy pokierują inżynierowie z Syrii.

 • antoniferdynand

  Oceniono 6 razy 6

  To brakuje ludzi do pracy czy tracą pracę bo są dwa przeciwległe bieguny tematu zatrudnienia???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje