Chcesz być szczęśliwy? Jedź do Norwegii

Skajearhallden, Norwegia

Skajearhallden, Norwegia (Fot. oWady bez O)

Norwegia zajęła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata - World Happiness Report. Raport został opublikowany przez Sustainable Development Solutions Network, inicjatywę stworzoną przez ONZ w 2012 r. Polska ulokowała się na 46. miejscu na 155 klasyfikowanych krajów.

Ranking został stworzony na podstawie analizy sześciu czynników w każdym kraju – PKB na osobę, oczekiwanej długości życia w zdrowiu, wsparcia najbliższych (rozumianego jako posiadanie lub nie osób, które mogą pomóc w ewentualnych problemach), poziomu postrzeganej korupcji, wolności wyboru oraz hojności. Dane pochodziły z Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Instytutu Gallupa.

Na czele zestawienia znalazła się Norwegia. Drugie miejsce zajęła Dania, zwycięzca zeszłorocznej edycji rankingu. Podium uzupełnia Islandia, a dalej w pierwszej dziesiątce znalazły się: Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

Polska zajęła 46. miejsce, między Salwadorem a Uzbekistanem. Za Polską uplasowały się m.in. Włochy, Słowenia, Japonia, Litwa czy Portugalia.

Najgorzej w zestawieniu wypadła Republika Środkowoafrykańska, niewiele lepiej Togo, Rwanda, Syria, Tanzania czy Burundi.

Pieniądze to nie wszystko

Eksperci wskazują, że choć zamożność kraju oczywiście się liczy, a doły rankingu okupują bardzo biedne kraje, to nie jest to jedyny istotny czynnik, i w pewnym momencie kolejne pieniądze nie dają już dodatkowego szczęścia. - Chodzi o „ludzkie sprawy”. Jeśli bogactwa utrudniają relacje między ludźmi oparte na zaufaniu, to czy to są tego warte? – pyta John Halliwell, ekonomista z kanadyjskiego University of British Columbia, jeden z autorów raportu.

- Szczęśliwe kraje to te posiadające zdrową równowagę pomiędzy bogactwem a kapitałem społecznym – rozumianym jako zaufanie w społeczeństwie, zaufanie dla rządu i małe nierówności – komentuje Jeffrey Sachs, dyrektor Sustainable Development Solutions Network i specjalny doradca ONZ.

Jak dodał, celem raportu jest dostarczyć rządom, biznesowi oraz społeczeństwu kolejne narzędzie do znalezienia lepszej drogi do dobrobytu. – Chcę, żeby rządy mierzyły to, dyskutowały, analizowały i rozumiały gdy są na złej drodze – mówi Sachs. W niektórych krajach, m.in. Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bhutanie czy Ekwadorze, działają już specjalne „ministerstwa szczęścia”.

Zobacz także
Komentarze (40)
Chcesz być szczęśliwy? Jedź do Norwegii
Zaloguj się
 • Oceniono 6 razy 4

  Portugalia mniej szczęśliwa , niż upadłe państwo Libia ... Pogięło kogoś ?

 • freud1

  Oceniono 2 razy 2

  To nic, ze jakiechs tam statystyki i rankingi, nic to, ze do Norwegii wyjechaly cale polskie wsie! Wolak wie swoje, najlepiej jest u nas - i tylko jeszcze nikt na swiecie o tym nie wie.
  Nie mam juz watpliwosci, ze PIS z tym narodem moze uczynic wszystko. Pikusiem bedzie wmowienie mu, ze choc biednie, szaro i smutno, IV RP to raj na ziemi. Niczym Korea Pln.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 2 razy 2

  @hristomoltisanti
  'Szczęśliwe kraje to te posiadające zdrową równowagę pomiędzy bogactwem a kapitałem społecznym – rozumianym jako zaufanie w społeczeństwie, zaufanie dla rządu i małe nierówności'

  Czytaj uważnie. Nie przychodzi ci do głowy, że może ten poziom zaufania do rządu i poczucie krzywdy wynikające z nierówności społecznych, w Portugalii jest tak wysokie, w porównaniu do upadłej, ubogiej Libii, tylko dlatego, że Libijczycy mają o wiele niższe wymagania i aspiracje, że ta równowaga między kapitałem społecznym a bogactwem, własnie dlatego wyznacza te państwa w mniej więcej tym samym przedziale WHR.

 • pix_d

  Oceniono 1 raz 1

  A San Escobar? Czy nas też wyprzedził?

 • martinez027

  Oceniono 11 razy 1

  Norwegia-- nr.1 na świecie w liczbie branych psychotropów na depresje-wg.światowej psychiatrii ok 90% dorosłych łyka te tabsy..

 • kruk1210

  Oceniono 1 raz 1

  "Chcesz być szczęśliwy? Jedź do Norwegii"
  Ktoś tu zapomniał dodać "Nie zabieraj złego bagażu ze sobą: zanim wyjedziesz, odrzuć swoje złe nawyki, pozbądź się toksycznych osób ze swojego życia, zakończ związki, które nigdzie nie prowadzą, zacznij myśleć pozytywnie, zacznij odżywiać się zdrowo, przemyśl swoje życie, zaplanuj swoją przyszłość". Tylko wtedy może się okazać, że już nie trzeba nigdzie wyjeżdżać żeby być szczęśliwym.

 • ja5569

  Oceniono 5 razy 1

  "Chcesz być szczęśliwy? Jedź do Norwegii"
  Jada i zostaja zebrakami w Oslo. Sam widzialem.

 • marcinmarcin12

  0

  a Czesi co tak nisko? Czyzby nie dostali pramii za wielokulturowosc I postepowosc. To chyba najlepszy kraj do zycia dla tubylca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje