;

Po Centralnym Porcie Lotniczym może też powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (JAKUB ORZECHOWSKI)

Razem z Centralnym Portem Lotniczym, którego budowę forsuje rząd Beaty Szydło, powinien też powstać Centralny Dworzec Kolejowy. Tak chce Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicepremier Gowin lubi zabierać głos w sprawach, które na pierwszy rzut oka nie dotyczą resortu, którym kieruje. W przeszłości np. długo zajmował się ustawą dotyczącą hazardu, teraz dorzuca swoje trzy grosze do dyskusji o budowie gdzieś pomiędzy Łodzią, a Warszawą Centralnego Portu Lotniczego (CPL).

Jego zdaniem z CPL powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy (CDK). - Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami – mówił Gowin, cytowany przez PAP, w poniedziałek na konferencji "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu.

Czytaj więcej: Startują nowe linie lotnicze. LEVEL już w te wakacje zawiezie nas do USA za 99 euro

W projekt warto włączyć Modlin i Chiny

To nie koniec oryginalnych koncepcji wicepremiera. Na konferencji mówił też, że należy się zastanowić, jak włączyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie cywilizacyjne, jakim jest Centralny Port Lotniczy".

Dodał również, że należy rozważyć możliwość powiązania CPL i CDK z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami. Przypomnijmy, że Nowy Jedwabny Szlak to chińska inicjatywa rozwinięcia połączeń kolejowych pomiędzy Europą a Chinami.

- Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska - argumentował Gowin.

Niestety, wicepremier nie mówił, kiedy jego zdaniem CPL z CDK i Modlinem dołączonym do tej inwestycji może powstać.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Zobacz także
 • Londyn Polscy pracownicy zaczęli już wyjeżdżać z Londynu? Powoli brakuje ludzi na budowach
 • Skajearhallden, Norwegia Chcesz być szczęśliwy? Jedź do Norwegii
Komentarze (310)
Po Centralnym Porcie Lotniczym może też powstać Centralny Dworzec Kolejowy
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 35 razy 31

  to ten GIGANTYCZNY dworzec Łódź fabryczna jest za mały? On może pół Europy obsłużyć, naprawdę. Kolejnego nie potrzeba, zwłaszcza w szczerym polu gdzieś.

 • elinstal

  Oceniono 36 razy 16

  Proponowałbym, w pierwszej kolejności zbudować Centralny Zakład Psychiatryczny (CZP).
  Będzie jak znalazł, po następnych wyborach :D

 • Geezoos HT

  Oceniono 16 razy 14

  I Centralną Narodową Zajezdnię Tramwajową
  Po lewej tramwaje, po prawo trojlebusy, koparki, dźwigi, traktory i kombajny. I jeszcze karetki pogotowia, na sygnałach... i-ooo, i-ooo, brrrrr, pssssss, brum-brum....

 • kloss8

  Oceniono 14 razy 10

  Dla takiej masy ludzi która będzie przesiadała się w tych centralnych miejscach trzeba jeszcze Centralnego Toi Toi-a postawić

 • cacadux

  Oceniono 11 razy 9

  A potem Centralny Kosmodrom. I moze wreszcei ta banda idiotów poleci w kosmos. I nei wróci,.

 • zyks

  Oceniono 9 razy 9

  Komitet Centralny PiS też bedzie tam zlokalizowany, przeniesiony z Nowogrodzkiej. Bo teraz to element patologiczny i zdradziecki ma za blisko, zeby tam latać i mordę drzeć na prostego, szeregowego posła, naszego kochanego maluszka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje