;

Chiny walczą ze smogiem. W Pekinie wyłączono ostatnią węglową elektrownię

Pekin

Pekin (Ng Han Guan (AP Photo/Ng Han Guan))

W sobotę dokonano uroczystego zatrzymania pracy ostatniej elektrowni węglowej w Pekinie. Miasto jest już wyłącznie zasilane "czystą energią" - podała chińska agencja Xinhua.

Zatrzymana w sobotę elektrownia została zbudowana całkiem niedawno, bo w 1999 roku przez spółkę China Huaneng Group, największy państwowy chiński koncern energetyczny. Jej pięć bloków o łącznej mocy 845 MW spalało rocznie 8 mln ton węgla. Elektrownia była więc dość duża – odpowiada mniej więcej wielkości działającej w Będzinie Elektrowni Łagisza.

To nie pierwsza tego rodzaju decyzja chińskich władz. W latach 2014-15 Pekin zamknął trzy inne duże siłownie węglowe, realizując przyjęty wcześniej plan walki ze smogiem. A w styczniu tego roku rząd zapowiedział, że w stolicy zredukuje do końca roku zużycie węgla o 30 proc., zamykając między innymi, nie tylko wspomnianą elektrownię, ale również 500 zakładów produkcyjnych, w których spalany jest węgiel.

Bez starych samochodów i grilla

Dodatkowo, w ramach walki ze smogiem, w liczącej 30 mln mieszkańców aglomeracji planowane jest również do końca roku usunięcie z dróg 300 tys. najbardziej zużytych samochodów. W stolicy Chin od początku roku obowiązuje też zakaz spalania śmieci i palenia grilla. Specjalne patrole policji sprawdzają, czy prawo to jest przestrzegane.

Wszystkie te działania wpisują się w szersze antysmogowe działania Chińczyków. Chiński regulator rynku energetycznego w dokumencie z 14 stycznia podjął np. inną spektakularną decyzję. Nakazał anulowanie ponad 100 projektów budowy elektrowni węglowych, których łączna moc miała przekroczyć 100 GW – dla porównania dwa nowe bloki węglowe, które powstają w Opolu mają moc 1,8 GW, a nowy blok pod Ostrołęką, ma mieć moc 1 GW.

Czytaj więcej: Chiny nie chcą smogu i węgla. Anulują budowę 100 elektrowni węglowych.

Walka ze smogiem zajmie lata

Pekin nie ma już elektrowni węglowych, ale cały czas ma groźny smog. W niedzielę w mieście obowiązywał np. alarm smogowy. Zanieczyszczenie powietrza bowiem pochodzi nie tylko z kominów elektrowni, ale również w ogromnym stopniu ze spalania węgla, często dodatkowo niskiej jakości, w milionach domowych i przemysłowych palenisk oraz rosnącego ruchu samochodowego.

Władze zakładają, że potrzeba jeszcze co najmniej kilka lat zdecydowanych działań, by znacząco poprawiła się jakość powietrza – plany mówią o konsekwentnej redukcji zanieczyszczeń do roku 2030.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Zobacz też, jakich błędów unikać w budowaniu własnego biznesu. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Zobacz także
Komentarze (19)
Chiny walczą ze smogiem. W Pekinie wyłączono ostatnią węglową elektrownię
Zaloguj się
 • saqigar

  Oceniono 5 razy 5

  Moze dodajmy, ze w tej chwili PM10 jest na poziomie 180, a PM2,5 55. Takie wartosci zmuszaja Chinczykow do takich decyzji. W Krakowie przy takim poziomie w zimie mowi sie, ze stan powietrza sie polepszyl.

 • Marcin K

  Oceniono 12 razy 0

  Nie jest prawdą że tam zamykają a w Polsce budują. W artykule jest powiedziane, że zamykają elektrownie wokół Pekinu gdzie powietrze jest strasznej jakości, byłem i wiem. W Chinach jest obecnie 2363 elekownie węglowe i planowane albo w budowie 1171. Co tydzień zaczyna się budować co najmniej 2. Czy tego chcemy czy nie albo użyjemy atomową energię albo jestesmy zmuszeni używać węglowe bo technologia na odnawialne nie jest jeszcz doskonała za zapotrzebowanie rośnie.

 • atibalo

  Oceniono 1 raz -1

  A niejaki Kownacki uczył Francuzów jeść nożem i widelcem ... taki polski światek .

 • rzepiec

  Oceniono 6 razy -2

  A może Chińczyki sprzedaliby nam te elektrownie bo pewnie byłaby najnowocześniejsza u nas. Wolska wstaje z kolan i jak rozpedzony parowóz idzie w węgiel.

 • Piwo Jasne

  Oceniono 6 razy -2

  W stolicy Chin od początku roku obowiązuje też zakaz spalania śmieci i palenia grilla. Specjalne patrole policji sprawdzają, czy prawo to jest przestrzegane.
  Dlaczego nie zakaz smażenia i gotowania a nie tylko same grille ? Przecież to też generuje smog i CO2. Czas o tym też zacząć rozmawiać . Silnym argumentem może być rozbudowa punktów zbiorowego żywienia nad którymi łatwiej sprawować kontrolę.

 • arbor_1

  Oceniono 15 razy -3

  rząd Szydłowej powinien te elektrownię od Chińczyków kupić po cenie złomu i postawić w centrum Warszawy jako symbol sprzeciwu wobec walki UE o czyste powietrze i wspierania polskiego górnictwa węglowego :-)

 • tedek1

  Oceniono 15 razy -3

  A w Polsce?

  Budujemy kolejne elektrownie weglowe suto sponsorujac kopalnie oddluzajac je rowniez umarzajac skladki na ZUS.
  Dzieki temu kazdy polski podatnik ma swoj % udzial w wysokiej emeryturze górnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje