Rosja skupuje coraz więcej złota. Polska temat zupełnie zaniedbała?

Rosja systematycznie zwiększa ilość złota w swoich skarbcach. Jest to m.in. zabezpieczenie na wypadek wprowadzenia kolejnych sankcji. Polska ostatni raz dokupiła złoto 18 lat temu.

Rosyjski bank centralny poinformował, że w lutym wzbogacił się o 300 tys. uncji złota (ok. 9,3 tony). A to wcale nie największe jednorazowe zakupy Moskwy - rosyjskie rezerwy złota rosły w lutym wolniej niż w styczniu czy w październiku ubiegłego roku, kiedy zwiększyły się najmocniej w XXI wieku – o 40,4 tony. W sumie, w 2016 roku Rosjanie powiększyli swoje rezerwy złota o prawie 200 ton.

Rosji rezerwy złotego kruszcu są potrzebne na wypadek kolejnych sankcji i zamrożenia aktywów poza granicami kraju. Mówi się także o próbie stworzenia przeciwwagi dla dolara.

Rosja przegoni Chiny?

W sumie oficjalnie raportowane rosyjskie rezerwy złota wynoszą już 1654 tony, co daje Federacji Rosyjskiej szóstą pozycję na liście państw o największych zasobach kruszcu.

Oczko wyżej są Chiny z 1842 tonami. To o 188 ton więcej niż Rosja. Zdaniem analityków, Rosja jeszcze w tym roku może być w posiadaniu większych niż Chiny rezerw złota, jednak bank centralny w Moskwie musiałby dalej miesięcznie kupować tyle kruszcu co w styczniu, czyli ponad 30 ton miesięcznie.

Według oficjalnych danych, Chiny nie zwiększały rezerw od listopada ubiegłego roku. Pekin może jednak blefować, ukrywając złoto na nieudokumentowanych kontach.

Skąpe rezerwy złota w Polsce

Największe rezerwy złota należą do Amerykanów, którzy mają 8133 tony kruszcu, czyli pięciokrotnie więcej niż Rosja. Olbrzymie zasoby zgromadzili także Niemcy (3377 ton), Włosi (2451 ton) i Francuzi (2435 ton).

Polskie rezerwy wyglądają przy tym bardzo skromnie. Narodowy Bank Polski dysponuje 103 tonami złota o wartości około 16 mld zł. Daje nam to dopiero 33. miejsce na świecie. Co ciekawe, w Polsce znajduje się zaledwie 5 proc. naszego kruszcu, pozostałe 95 proc. znajduje się w skarbcu Banku Anglii.

Polska, w odróżnieniu do Rosji, w ostatnim czasie bardzo niechętnie zwiększa rezerwy złota. NBP po raz ostatni dokupił złoto 18 lat temu.

W ostatnich miesiącach wartość złota rośnie. Na początku ubiegłego roku uncja kruszcu wyceniana była na około 4100 zł. Dziś kosztuje 5000 zł, według niektórych prognoz jego kurs może sięgnąć 5300 zł.

+++

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć, prowadząc w Polsce firmę. O swoich doświadczeniach w biznesie opowiadają m.in. Michał Kiciński, współtwórca CD Projekt, prof. Andrzej Blikle oraz restauratorzy Agnieszka i Marcin Kręgliccy:

Więcej o:
Komentarze (73)
Rosja skupuje coraz więcej złota. Polska temat zupełnie zaniedbała?
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 12 razy 10

  Cóż... polski rząd ma na głowie inne problemy niż problemy Polski.

 • pumpernik

  Oceniono 10 razy 8

  Polska przechowuje rezerwy złota w kościołach i na biskupach.
  A nikt nie ma tylu bogatych kościołów i biskupów.

 • leonleonidas

  Oceniono 14 razy 6

  "zabezpieczenie na wypadek wprowadzenia kolejnych sankcji", he he he he he hi hi hi ha ha ha.
  Nie anylysto, o jest na wypadek kiedy sie okaze ze papier to papier.

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  Od 2014 r. Rosja wydobywa 240 ton złota rocznie co daje jej 3 miejsce na świecie.A złoże Suchoj Łog jedno z największych na świecie idzie do eksploatacji w 2017 roku. (zródło A. Kublik Wyborcza 2016r.)

 • Oceniono 6 razy 4

  Rosja szykuje się na świat bez dolara, Chiny robią to samo i sądzę, że wiele innych krajów także. I nie mają innego wyjścia. Żeby się rozwijać muszą się wyrwać z dominacji dolara, bo w przeciwnym razie będą do końca świata utrzymywać USA i fałszywy dobrobyt „największej gospodarki świata”. Obecny system finansowy dotarł do swoich dni ostatnich, będzie nowy. Pewnie z parytetem złota, bo era drukowania cyfrowego bez żadnych ograniczeń musi się skończyć.

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 4

  Polska to co najwyżej może dziś kupić nie złoto, tylko złotko, w które Poroszenko w swoich fabrykach zawija czekoladki. :-))

 • giulial

  Oceniono 5 razy 3

  Na złocie łatwo zarobić a ciężko stracić, cała filozofia.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 3

  Nie, Polska nie zaniedbuje tematu skupowania zlota przez Rosje.

 • jovani

  Oceniono 14 razy 2

  a poco wam Polacy zloto,, macie koscioly, biskopow, klerykow i koscileny rzad w razie zadymy czy kryzysu bedziecie sie modlic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX