Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
ING pod lupą w sprawie korupcji. Możliwe znaczne kary
Założony w Holandii ING jest podejrzewany o udział w międzynarodowej aferze korupcyjnej oraz w praniu brudnych pieniędzy – podaje Financial Times. Jako pierwszy o sprawie napisała gazeta Het Financieele Dagblad. O śledztwie bank poinformował też w swoim rocznym raporcie. Grupa ING zapewnia, że współpracuje z władzami. Śledztwo dotyczy „pozyskiwania klientów, prania brudnych pieniędzy i praktyk korupcyjnych” – czytamy w raporcie.
Rzecznik holenderskiego banku odmówił dziennikarzom Financial Timesa dodatkowego komentarza. Przyznał jednak, że bank usłyszał pytania w sprawie także od władz Stanów Zjednoczonych. Powiedział też, że ewentualne kary mogą być znaczące.
Jak podają holenderskie media, śledztwo dotyczy m.in. roli banku w wyłudzaniu łapówek przez rosyjską firmę telekomunikacyjną VimpelCom i urzędnika państwowego z Uzbekistanu. Śledczy mają zweryfikować naruszenie ustawy zapobiegającej praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
ING znalazł się na liście 730 holenderskich banków i instytucji finansowych, które mogły brać udział w rosyjskich przestępstwach związanych z praniem pieniędzy. Według Algemeen Dagblad w okresie od stycznia 2011 do października 2014 r. wyprano łącznie 19 mld dolarów.
***
Zobacz też, jak wygląda prowadzenie biznesu restauracyjnego w Polsce. Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące:
-
Koniec użytkowania wieczystego. Ważny termin mija w lutym 2020 roku. Co z tymi, którzy nie otrzymali zaświadczenia?
-
Czy niemiecka solidność niszczy Europę? Buras: Oni nie są w stanie zrozumieć, że ich model gospodarczy jest zły
-
Kursy walut 16.12 o godz. 7. Funt powyżej magicznej granicy [kurs euro, dolara, funta, franka]
-
Koniec świata szybciej niż podejrzewali naukowcy? NASA obliczyła nową datę zderzenia z asteroidą
-
Polski sprzeciw ws. klimatu. Jerzy Buzek: Rządzący posadzili Polskę z twarzą umorusaną rosyjskim węglem w oślej ławce
- Urlop dla poratowania zdrowia nie dla wszystkich. Kto może z niego skorzystać? Jak długo może trwać?
- Poważna wpadka Google. Przeglądarka Chrome na Androida gubi dane użytkowników
- W godzinę gdziekolwiek na Ziemi. Amerykański generał deklaruje, że taka technologia jest już gotowa
- Xiaomi: po mega promocji zostało ponad tysiąc produktów. Tyle że nie wiadomo, jak je sprzedać
- Podatki od 1 stycznia 2020 roku tylko na mikrorachunek. Musisz go sam wygenerować. Informujemy, jak to zrobić
kaktus-2
Oceniono 7 razy 1
To jest interes.... firma robi wałki w Uzbekistanie dając tam łapówki i działając na szkodę tego państwa a karę płaci.... w USA ;-)
Dokładnie tak samo było z HP. kradli w Polsce a kary zapłacili w USA. Żeby nasi nie wtykali wiecej nosa w "sprawy" HP to został zlikwidowany polski oddział tej firmy i wszyscy pracownicy pracujący u nas przeszli pod nadzór oddziału czeskiego....