Najlepsze miasta do przeprowadzki po Brexicie. Warszawy nie ma w top 10. Ale jest powód do zadowolenia

Firma przeprowadzkowa Movinga zaproponowała ranking 10 miast, do których powinny się przenieść brytyjskie firmy. Wśród propozycji dla bankierów nie ma żadnego polskiego miasta, za to startupowcy powinni zainteresować się Warszawą.

Movinga zebrała dane z europejskich miast, które mogą być interesujące dla przedsiębiorców szukających po Brexicie alternatywy dla Londynu i ułożyła je w dwa rankingi: jeden dla bankierów, drugi dla startupowców. Brane pod uwagę były m.in.: otoczenie biznesowe, podatki, wydatki na utrzymanie biura, wydatki życia codziennego, możliwość komunikacji w języku angielskim, a także koszt i czas powrotu na rodzime Wyspy.

W pierwszym rankingu podium zdobyły Dublin, Amsterdam i maltańska Valletta. W drugim na trzech pierwszych miejscach znalazły się Berlin, Warszawa i Budapeszt.

Co ciekawe, Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o koszt lotu do Wielkiej Brytanii i koszt obiadu. Niestety, w istotniejszej kategorii znośnego podatku dochodowego jest dopiero dziesiąta, wyprzedzają ją Barcelona, Paryż i Berlin. Nadrabia za to licznymi przestrzeniami coworkingowymi i stosunkową niską opłatą za wynajem powierzchni biurowej (nawet dwukrotnie niższą w porównaniu do niemieckich, francuskich czy skandynawskich miast).

Nie tylko Paryż i Frankfurt

– Wszyscy mówią o tym, że Paryż i Frankfurt przygotowują się na przyjęcie brytyjskich przedsiębiorców po Brexicie – mówi dyrektor londyńskiego oddziału Movingi Finn Hänsel. – Ale inne miasta, jak Dublin, Valletta, Luksemburg czy Amsterdam mogą stwarzać lepsze warunki i pozwolą poczuć się jak w domu.

- Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii może mieć większy wpływ na sektor usług finansowych niż na jakikolwiek inny obszar gospodarki – napisała firma doradcza EY w raporcie poświęconym przygotowaniom instytucji finansowych do Brexitu.

– Brexit wpłynie na wszystkie instytucje, zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i reszty świata, wykorzystujące Londyn jako hub dla swego kontynentalnego biznesu. Instytucje finansowe muszą systematycznie myśleć, jakie skutki może mieć Brexit dla każdego obszaru ich operacji – mówił niedawno członek zarządu Bundesbanku Andreas Dombert na spotkaniu z finansistami w Londynie.

***

Zobacz też, jak wygląda prowadzenie biznesu restauracyjnego w Polsce. Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące:

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
Najlepsze miasta do przeprowadzki po Brexicie. Warszawy nie ma w top 10. Ale jest powód do zadowolenia
Zaloguj się
 • kontra.punkt

  Oceniono 5 razy 3

  Przenieść stolicę Polski - ale nie do Gniezna a do Drezna. Drezno przez setki lat było najbardziej przyjazną Polsce stolicą europejską, Mickiewicz napisał tam Dziady a Wettynowie na tronie polskim doprowadzili do odbudowy gospodarki Polski, zniszczonej po wojnach szwedzkich.

 • diver77

  Oceniono 4 razy 2

  To jest po prostu żenujące żeby ogłaszać takie coś że Warszawa jest alternatywą dla Londynu bo obiad jest w Wwie tańszy ! ...albo siedzenie w Ryanair ! ..mogli przynajmniej dodać że agencje towarzyskie również są tańsze niż w Londynie !

 • cal357

  Oceniono 2 razy 2

  Na miejscu ewentualnych chętnych zwłaszcza z Europy Zachodniej poczekałbym nieco, aż PiS przygotuje im godziwe warunki do życia, tzn. zlikwiduje niezależne sądy oraz media oraz rozwiąże w końcu problem totalnej opozycji i drugiego sortu.

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  o ile ludzie będą chcieli wrócić do PL.
  Bo po Brexicie do PL wrócą raczej tamtejsi Polscy robotnicy z taśm czy oderwani od zmywaków - przepraszam za uogólnienie.
  Fachowcy pojadą do Niemiec, Skandynawii czy Francji.

  Jeśli myślicie że jakiś porządny fachowiec wróci do PL to macie słabe pojęcie o życiu w UK (życiu fachowca).

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 1

  no sorry ale tego typu ranking jest bez sensu - dlaczego?

  z prostego powodu - jesli jakimś magicznym plusem nie jest to, że miasto jest stolicą(?), to akurat w Polsce koszty wynajmu biur są mniejsze choćby w Trójmiescie... lotów jest tyle samo do Londynu, obiady są tansze... jakość zycia lepsza 9choćby brak smogu)... itd

 • 0

  Moj ojciec gornik strzalowy z kopani R-1 nalezacej do zjednoczonycz zakladow jadrowych polon oraz zaklad zastosowania techniki jadrowej w Warszawie -po 15latach nikt z zalogi gorniczej nie zyl i tak sami sobie umarli .Warszawa okradla te gornicze rodziny z przyszlosci !!!! Kopanie jednego dnia zamknieto a Ci co byli mlodsi do 2- lat pod ziemia przy uranie przeszli do pracy na Konradzie przy miedzi.joko siedmiolatek uleglem zatruciu bleda uranowa krystaliczna -wysoce radioaktywna w efekcie wyroslem na miniaturke sojego ojca- z powodu cienkich wlosow b.cienki kosciec .jak wyroslem to bylem polowa mojego ojca . mam wiedze i dokumenty na ten temat mam orginalna obdukcje rosyjskiego lekarza ktory potwierdza moje napromieniowanie .cala biede zawdzieczymy wlasnie Warszawie i dlatego twierdze Polska wolna od Warszawy bo to tam sie rodzi polskie zlo

 • msjgen

  0

  No nareszcie banki z Londynu będą mogły przeprowadzić się do Warszawy, płacić podatek od transakcji finansowych fiskus będzie mógł im zaglądać do kont i je blokować. :)

 • to_j_a

  0

  Niestety samo biuro nie wystarczy, zwykle potrzebni też są jacyś pracownicy. W Valletcie ich zwyczajnie nie ma i nie da się ściągnąć ich wielu, bo to jest zwyczajnie mała wyspa, na której już dużo więcej ludzi (i biur) się nie zmieści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX