Bankowcy znowu bardzo zadowoleni. A nawet najbardziej od ośmiu lat

GUS poinformował w środę, jak dyrektorzy przedsiębiorstw oceniają teraz koniunkturę. W większości co najmniej dobrze, a bankowcy wręcz wyśmienicie.

Najbardziej zadowoleni z koniunktury w marcu są wg GUS firmy należące do sekcji finanse i ubezpieczenia. Opinie menedżerów są tu lepsze nie tylko od sygnalizowanych w lutym, ale również najlepsze od analogicznego okresu w ciągu ostatnich ośmiu lat.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się – jak podał GUS - na poziomie plus 31,4 (przed miesiącem plus 28,2). Poprawę koniunktury odnotowuje 34,6 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 3,3 proc. (w lutym odpowiednio 31,0 proc. i 2,8 proc.).

KoniunkturaKoniunktura GUS

Bardzo dobrze oceniają też koniunkturę spółki handlu detalicznego – tutaj oceny są najlepsze od sierpnia 2008 r. – i podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia (oceny podobne jak w lutym i najlepsze od ośmiu lat).

Czytaj więcej: Ministerstwo Finansów już wie, jak zarobić na wygranej liberałów w Holandii.

W przemyśle nieźle, poprawa w budownictwie

W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się na poziomie plus 6,4 (plus 4,5 w lutym).

Gorzej w budownictwie, ale poprawia się – tu ocena koniunktury znajduje się na poziomie minus 1,4 (przed miesiącem minus 6,8). Ponadto prognozy produkcji budowlano-montażowej oraz portfela zamówień są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat.

Czytaj więcej: Program Mieszkanie Plus. Trzy powody, dla których nigdy nie będzie masowy.

Będą inwestycje?

Dane GUS sugerują, że w końcu ruszą mocniej kulejące ostatnio inwestycje. Planuje je w tym roku 66,3 proc. przedsiębiorstw w przemyśle i 41,6 proc. w budownictwie.

W marcu 2016 r. inwestycje na 2017 r. przewidywało 45,6 proc. jednostek przemysłowych i 31,8 proc. budowlano-montażowych.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

***

Zobacz też, jak wygląda prowadzenie biznesu restauracyjnego w Polsce. Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące:

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Bankowcy znowu bardzo zadowoleni. A nawet najbardziej od ośmiu lat
Zaloguj się
 • derp973

  Oceniono 8 razy 6

  a niby czemu mafia banksterska miałaby się nie cieszyć? politycy w kieszeni, media w kieszeni. nic tylko kraść.

 • stalowykij

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie bankowcy lubią polskie obligacje, panowie z PiS lubią wydawać pożyczone pieniądze, pełna symbioza, banksterzy i politykierzy.

 • anpol59

  Oceniono 3 razy 1

  Pic na wodę -fotomontaż...Obudzimy się Rodacy, po glosowaniu na nowy budżet EU -----kupujcie cukier, róbcie dzieci i oczywiście do kosciola .. Wolny rynek ( Litwa,Białoruś,Ukraina z Polska ... ( Z poglosawieniem ,PIS-u ,Putina i innych "wszystkowiedzących"

 • kmwsm

  Oceniono 1 raz 1

  Swiatowa koniunktura

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 0

  Wysyp dobrych informacji.
  Tak jest zawsze krotko przed zwalka.

 • tinley

  Oceniono 4 razy 0

  cóż dziwnego? Lokata 1.8% - Kredyt 9%. żyć nie umierac i wszystko przy de facto ujemnych stopach procentowych więc banki golą bezkarnie i oszczędzających i kredytobiorców. A jaśnie oświecony glapiński wraz z KNF i rządem bezczynnie sie temu przyglądają

 • citroen-c4

  0

  "Podwyższamy prognozę wzrostu PKB na ten rok: I kwartał 3,6% (poprz. 3,1%), cały rok 4,0% (poprz. 3,4%). Więcej"
  Zakładając że inflacja wyniesie 2,7 % przy bardzo pobożnych załozeniach ,oraz że oprocentowanie lokat i oszczędnosci w bankach spadło do 0,4 a w szczśliwszych przypadkach ogromna większośc 1,4 do 1,9 % dotyczy to 1,2 bln złotych PLN oszczędności POLAKÓW wyjdzie temu banksterowi że deficyt budżetu przekroczył 70 miliardów rok do roku.Paniki jeszcze nie będzie ale symptomy już są.BELKA ich nauczył podatku od oszczędnosci ,który to jest także ukrytą inflacją bogacą się banki tylko .

 • jugo

  Oceniono 5 razy -1

  no to szanowni albo zakładać Banki albo startować na prezesów i.... za biedni czy za głupi?

  każdemu życzę aby miał firme lub cudze dzieci uczył - może to nauczy niektórych szacunku do pracy innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX