Ursus podbija Afrykę. Właśnie podpisali kontrakt o wartości 100 mln dol.

Ursus nie zwalnia tempa. W ubiegłym tygodniu były umowy o współpracy, a w czwartek dowiedzieliśmy się, że największy polski producent traktorów podpisał z zambijską spółką umowę na dostawę 2694 ciągników i 2506 maszyn rolniczych o wartości aż 100 mln dol. Akcje firmy na warszawskiej giełdzie ruszyły mocno w górę.

Dodatkowo, Industrial Development Corporation Limited (IDC) razem z Ursusem utworzyć mają fabrykę montażu ciągników i maszyn rolniczych naszej spółki oraz 10 autoryzowanych centrów serwisowych na terenie Zambii. 40 proc. kwoty kontraktu, czyli 40 mln dol. Ursus dostanie w formie zaliczki jeszcze przez rozpoczęciem dostaw.

W umowie jest też zapis, że wejdzie ona w życie po 15 dniach "od daty wysłania przez Ministerstwo Finansów Rzeczpospolitej Polskiej do Ministerstwa Finansów Republiki Zambii informacji o ratyfikacji umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Zambii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej, która zostanie zawarta w 2017 r.".

Algieria i Namibia, dwa nowe kierunki

Dzisiejszy kontrakt, to już kolejna w ostatnich dniach dobra, afrykańska informacja od polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych. W ubiegłym tygodniu Ursus podał, że ma dwa porozumienia o współpracy, w Namibii, i w Algierii.

W przypadku Namibii porozumienie zostało podpisane ze spółką Dobre Holdings i zakłada długoterminową współpracę w zakresie produkcji i montażu ciągników, maszyn rolniczych, autobusów i pojazdów specjalnych pod marką Ursus. Współpraca jednak dotyczyć ma nie tylko Namibii, ale też innych wybranych rynków afrykańskich.

Drugi z podpisanych dokumentów dotyczy współpracy z algierską firmą Karmag Industrie, a jego efektem ma być utworzenie polsko-algierskiej spółki joint – venture. Prezes Ursusa Karol Zarajczyk zapowiedział wtedy w komunikacie, że to dopiero początek ekspansji kierowanej przez niego firmy w tamtym regionie.

Nasz producent maszyn rolniczych obecny jest w Afryce od 2013 r. Od tego czasu zawarł w Afryce kontrakty na ok. 140 mln USD.

Warto też dodać, że w poprzednim miesiącu Ursus podpisał podobne umowy w Iranie, który jest trzecim największym, zaraz po Indiach i Pakistanie, rynkiem jeśli chodzi o sprzedaż ciągników. Roczna sprzedaż to ok. 40 tys. maszyn.

Montownia ciągników Ursus w AfryceMontownia ciągników Ursus w Afryce fot. Maciej Rukasz / Ursus

Akcje mocno w górę

Afrykańska ekspansja Ursusa podoba się inwestorom giełdowym. Dziś jej akcje idą w górę aż o ponad 20 proc. (3,30 zł za sztukę), a od początku roku podrożały o ponad 35 proc.

Kurs akcji Ursusa - 1 rokKurs akcji Ursusa - 1 rok Źródło: investing.com

Więcej o:
Komentarze (30)
Ursus podbija Afrykę. Właśnie podpisali kontrakt o wartości 100 mln dol.
Zaloguj się
 • smoczyca-wawelska

  Oceniono 7 razy 5

  Ludzie czy dla was szklanka jest zawsze do połowy pusta? Jakby to była czeski producent ciągników czy rumuński to byście sie zachwycali jaki oni biznes robią. Ale że to polska firma to trzeba oczywiście zgnoić, obsobaczyć i wyśmiać. Albo to ruskie trolle siedzą na forum, albo z hanysowa, bo normalny Polak to sie cieszy z sukcesu rodzimej firmy.

 • kotwkaloszach

  Oceniono 11 razy 5

  Traktorzystka na zdjeciu niczego sobie :)
  PS Ursusowi zycze powodzenia w dalszej ekspansji!

 • bezspokoju

  Oceniono 13 razy 3

  Morawiecki daje pieniądze (nie swoje), by Ursus eksportował i budował montownię w Zambii, a tymczasem Szczerbaty drze ryja, że obcokrajowcy zainwestowali w fabryki w Polsce. No, ale to Kaczyński, więc pieprzyć bez związku i bez konsekwencji może i potrafi.

 • nord-ost

  Oceniono 9 razy 3

  Czyli jednak Wrzodak i Solidaritate nie dali rady zniszczyć URSUSA. Odrodził się jak Feniks.

 • keram01

  Oceniono 8 razy 2

  Znak firmowy "URSUS" został sprzedany Chińczykom i już nie jest Polski. Macie strasznie krótką pamięć jak nie pamiętacie takiego Wrzodaka co zaorał zakłady 'Ursusa". A ten Wrzodak to był wielki solidaruch co w nagrodę za to został posłem. Przy okazji Ursusa zniszczono tak że nasze kombajny.

 • wranek

  Oceniono 5 razy 1

  Rozumiem, że towarzysz Wrzodak ma areszt domowy?

 • neptun58

  Oceniono 5 razy 1

  Autor tego artykułu podbija akcje Ursusa. Nabierze się na to każdy kto nie zna procedur w zawieraniu kontraktów eksportowych. Taka umowa pomiędzy dwiema firmami to jeszcze nic nie znaczy w przypadku gdy nie ma jeszcze zawartej umowy pomiędzy Rządami RP i Zambii a taka jeszcze nie została zawarta. Nawet gdyby już była to i tak kontrakt musi być zatwierdzony przez Rząd RP i Zambii. To jeszcze długa droga, która może być dość zawiła w świetle ostatnich działań CBA.

 • sidamo

  Oceniono 11 razy 1

  Inwestujac w Afryce polskie firmy hamuja nieco naplyw emigrantow z tego regionu.Bardzo dobre dzialanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX