Tania ropa i wojna dewastują finanse Arabii Saudyjskiej. Fitch obniża rating

Agencja Fitch Ratings obniżyła ocenę wiarygodności Arabii Saudyjskiej o jeden stopień do A+. Głównym powodem jest wielka dziura w budżecie królestwa Saudów połączona z niewielkimi szansami na szybkie wdrożenie koniecznych reform.

- Obniżka długoterminowego ratingu Arabii Saudyjskiej odzwierciedla dalsze pogorszenie bilansu publicznego i zagranicznego, znacząco większy od oczekiwanego deficyt w 2016 i wątpliwości związane z tym, czy ambitne reformy gospodarcze zostaną wdrożone - napisali w uzasadnieniu decyzji o obniżeniu ratingu analitycy agencji Fitch Ratings.

W praktyce oznacza to między innymi, że dziura w kasie królestwa Saudów sięgnęła w 2016 roku aż 17,6 proc. PKB. Dla porównania przypomnijmy, że nasz deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w ubiegłym roku 2,5 proc.

Czytaj więcej: Jesienią Saudowie po raz pierwszy pożyczyli dużo pieniędzy za granicą.

Rezerwy stopniały o połowę

Arabia Saudyjska ostatnio bardzo dużo wydaje i zadłuża się. Rezerwy finansowe saudyjskiego rządu w niespełna 2,5 roku zmalały o połowę, do 841 mld riali na koniec stycznia 2017 roku. A dług publiczny zwiększył się z 4 proc. do 9,7 proc. PKB – ten ostatni parametr zwróćmy jednak uwagę, że nadal jest na poziomach bardzo niskich w porównaniu nie tylko do naszego długu publicznego sięgającego połowy rocznego PKB, ale i długu wielu innych krajów.

Fitch prognozuje, że dziura w budżecie Arabii Saudyjskiej zostanie zmniejszona do 9,2 proc. w 2017 roku i 7,1 proc. w 2018. Mimo to dług publiczny Królestwa urośnie – jak prognozuje - do 14,5 proc. na koniec przyszłego roku.

Tania ropa, droga wojna w Jemenie

Ponad 60 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej pochodzi z ropy naftowej. A ta raczej szybko nie podrożeje. Fitch przewiduje, że jej średnia cena w tym roku wyniesie 52,5 dol. za baryłkę, a w przyszłym roku 55 dol. za baryłkę. Będzie więc niewiele wyższa od aktualnych cen ropy – w czwartek za baryłkę Brent trzeba było zapłacić niecałe 51 dol.

Czytaj więcej: W listopadzie kraje OPEC dogadały się odnośnie zmniejszenia wydobycia ropy.

Saudowie wiedzą więc doskonale, że dłużej nie mogą budować swojej finansowej przyszłości na ropie. Stąd mają ambitny plan szerokich reform zakładających między innymi sprzedaż części akcji państwowej firmy petrochemicznej Aramco oraz rozwój innych gałęzi przemysłu i usług, od tych związanych z wydobyciem ropy naftowej. Skala jednak tych reform jest tak duża, że w ich wdrożeniu, zdaniem Fitcha, mogą pojawić się trudności.

Agencja wspomina również o wysokim poziomie ryzyka geopolitycznego, z którym zmaga się kraj. Chodzi tu przede wszystkim o wojnę w Jemenie, którą Saudowie prowadzą ze swoimi sojusznikami przeciwko ruchowi Huti, który jest wspierany przez Iran – największego lokalnego rywala Arabii Saudyjskiej.

Na tę wojnę Królestwo wydaje ogromne pieniądze. Wg szacunków Reutersa bombardowanie lotnicze Jemenu kosztuje 175 mln dol. miesięcznie. Dodatkowo pół miliarda dolarów miesięcznie kosztują Arabię Saudyjską prowadzone tam wojskowe operacje lądowe.

Fitch zauważa poza tym, że szybkie zakończenie tego konfliktu jest wątpliwe.

Tekst pochodzi z blogu “Subiektywnie o giełdzie I gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (46)
Tania ropa i wojna dewastują finanse Arabii Saudyjskiej. Fitch obniża rating
Zaloguj się
 • bazyli21

  Oceniono 21 razy 13

  To dobra wiadomosc dla Europy i calego swiata zachodniego (a zla dla Rosji). Wreszcie moze ograniczy sie finansowanie terroryzmu. Jakby nie bylo, Saudowie odpowiadali za spora czesc tych finansow. Wreszcie zaczna martwic sie o siebie, a nie o zdobywanie dla Allaha innych krajow.

 • bazyli21

  Oceniono 9 razy 7

  Chcialbym teraz zobaczyc tych znawcow co jeszcze nie tak dawno (miesiac temu) wypisywali jak to budzet AS juz dawno nie jest oparty na ropie, tylko na turystyce i sektorze finansowym. Gdzie ta potega AS? Ceny ropy nie wzrosly mimo zmowy kartelu i pojawila sie ... gola doopa.

  Powatarzam. ZADNE panstwo muzulamanskie nie stworzylo dotad NIC! Doslownie NIC! Jedyne przypadki bogactwa wsrod nich wynikaja tylko z tego ze niektorym panstwom (nie wszystkim) zdazylo sie siedziec na bogatych zlozach ropy.

  Tak to jest jak sie wszystko podporzadkwouje religii, ktora w dodatku gardzi praca i postepem, a wszystko kaze powierzyc Allahowi.

 • dwa_grosze

  Oceniono 7 razy 5

  Ale jak Arabia Saudyjska poprzez manipulowanie cenami ropy dewastowala finanse miliardom ludzi, nikt sie nie martwil. Dla mnie moga wrocic do epoki kamienia ciosanego...

 • leonleonidas

  Oceniono 13 razy 5

  Popatrz ! To oni prowadza wojne ? Poza granicami wlasnego panstwa ? Czyli sa agresorem.

 • porque

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego autor podaje cene ropy Brent, ktora nie jest wydobywana w Arabii Saudyjskiej tylko na Morzu Polnocnym. Ropa Saudyjska byla wyceniana dzisiaj na gieldzie $47.70 za barylke.

 • andy999kkk

  Oceniono 7 razy 3

  Niech wyzdychaja w piz..u te islamskie , terrorystyczne smieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX