Chcą wyrzucić Heinekena z Węgier? Wszystko przez czerwoną gwiazdę w logo

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce, by sprzedaż produktów, na których znajdują się komunistyczne symbole, była karana grzywną, a nawet więzieniem. Rozwiązanie to uderzyłoby głównie w koncern Heineken, z którym skonfliktowani są węgierscy politycy.

Węgierski parlament obraduje nad zakazem totalitarnych symboli. Nowe przepisy mają zakazać stosowania symboli nazistowskich, typu swastyka czy symbol Strzałokrzyżowców (faszystowskiej organizacji współpracującej z hitlerowskimi Niemcami), a także komunistycznych. Projekt za załamanie zakazu przewiduje grzywny do 2 mld forintów (6,9 mln dolarów), a nawet karę do 2 lat więzienia.

Prawo dotyczyłoby także Heinekena, a dokładniej pięcioramiennej czerwonej gwiazdy w logo holenderskiego koncernu. Symbolem tym Heineken posługuje się od 1864 roku, po II wojnie światowej zmieniono gwiazdę na białą, po zakończeniu zimnej wojny Holendrzy powrócili do oryginalnego, czerwonego znaku.

Współautor projektu zmian w przepisach, wicepremier Zsolt Semjen uważa, że symbol umieszczany na butelkach i puszkach piwa niesie za sobą "oczywiste polityczne treści".

Spór browarów

Sprawa ma jednak także drugi, bardziej konkretny wymiar. Jedna z filii Heinekena wygrała spór z lokalnym węgierskim browarem o znak firmowy w rumuńskim Siedmiogrodzie, regionie zamieszkałym przez wielu Węgrów.

Rumuński sąd przychylił się do wniosku Heinekena, który wykupił browary w Rumunii i prawo do produkcji miejscowej marki piwa Ciuc premium. Zdaniem sądu, lokalny węgierski browar naruszył znak firmowy "Ciuc" produkując popularne wśród Węgrów piwo "Csiki".

Węgierska prawicowa partia Jobbbik wezwała po tym do bojkotowania produktów Heinekena. Do protestu przyłączył się też m.in. Zsolt Semjen.

Więcej o:
Komentarze (101)
Chcą wyrzucić Heinekena z Węgier? Wszystko przez czerwoną gwiazdę w logo
Zaloguj się
 • oelefante

  Oceniono 42 razy 12

  Dlaczego Heineken na czas zimnej wojny zmienił kolor gwiazdy? Ano dlatego, że kojarzyła się z sowieckim totalitaryzmem. W krajach nim dotkniętym nadal się z tym kojarzy. Swastykę już dawno by ze swojego logo usunęli. Gwiazdy nie usuwają, bo nie ich Sowieci mordowali.

 • Gmf Cehlur

  Oceniono 17 razy 11

  Tam też motłoch u sterów. A połowa z tych obecnie wrzeszczących należała do Komunistycznej Partii Węgier i świetnie sobie żyła. Podobnie jak w Polsce takie gnidy jak towarzysz Piotrowicz z PiS

 • hel14

  Oceniono 3 razy 3

  Ale naszego pisowskiego "patrioty" jeszcze nie przebili. Jak dobrze pójdzie (dla PISu) to niedługo nie tylko nie będziemy deptać "barw narodowych" na przejściach ale nie będziemy mogli nosić biało- czerwonych koszul, kurtek, czapek i (nie daj Boże) majtek.

 • lynx4

  Oceniono 2 razy 2

  Piwo marki cSiki. Węgrzy uczciwi aż do bólu.

 • Mieszko Pierwszy

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli Barcelona czy Real mogą ze swoich symboli usunąć krzyż aby nie razić pewnej części klienteli to tym bardziej heineken może usunąć czerwoną gwiazdeczkę z etykiety.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  O ile dobrze pamietam z historii, Wegrzy walczyli z Hitlerem pod Stalingradem. RAZEM z Hitlerem. Przeciw tym z czerwonymi gwiazdami. A potem Ci z gwiazdami ich wyzwolili i powiesili gwiazdy. Maja wiec pomigana historie i bardzo dziwny jezyk.

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 2

  Zdelegalizowac alfabet!
  Wszak to JEGO litery widnieją w Mein Kampf!

 • miets1

  Oceniono 1 raz 1

  Polak z Węgrem dwa pacanki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX