Dramatyczne wyniki badań wśród Włochów. Młodzi nie będą niezależni nawet w wieku 50 lat?

Dzisiejsze dzieci we Włoszech nie będą niezależne ekonomicznie przed ukończeniem 50. roku życia. Włoscy millenialsi są dziś, po raz pierwszy w historii, najbiedniejszym pokoleniem.

Stale wydłuża się czas, po którym młodzi Włosi osiągają niezależność finansową. Jeszcze w 2004 roku przeciętny dwudziestolatek potrzebował na to 10 lat. W roku 2020 zajmie mu to 18 lat, a w 2030 roku - 28 lat. Innymi słowy, dzisiejsze włoskie dzieci niezależność finansową uzyskają, kiedy będą przekraczać 50. rok życia - wynika z raportu fundacji Bruno Visentini, zaprezentowanego na jednej z prywatnych uczelni w Rzymie.

W dokumencie "Luka generacyjna, między konfliktami i solidarnością" napisano, że pod względem „sprawiedliwości międzypokoleniowej” Włochy zajmują przedostatnie miejsce w Europie, plasują się tam zaraz po Grecji.

Potrzebny pakt międzypokoleniowy

Autorzy raportu piszą, że aby zminimalizować różnice w szansach między pokoleniami, należy przebudować system podatkowy, jedną z propozycji jest wprowadzenie dodatkowego „podatku solidarnościowego” dla starszych pokoleń.

Większe pieniądze są potrzebne w polityce młodzieżowej. Fundacja Bruno Visentini wzywa do paktu międzypokoleniowego. Milion starszych Włochów, którzy dostają najwyższe emerytury, miałoby przeznaczyć ich część na pomoc dla młodych rodaków, którzy ani nie studiują, ani nie pracują.

40 proc. młodych Włochów bezrobotnych

Zdaniem specjalistów, tego typu zmiany to konieczność nie tylko ze względów etycznych, ale także społeczno-ekonomicznych.

Młodzi Włosi bez zajęcia są bowiem zbyt kosztowni. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego w wieku 15-29 lat, którzy ani nie studiują, ani nie pracują, kosztują włoską gospodarkę 32 miliardy euro rocznie. 10 lat temu było to 23,8 miliarda euro.

Bezrobocie wśród młodych Włochów wynosi aż 40 proc. W 2016 roku, po raz pierwszy w historii, pokolenie millenialsów stało się najbiedniejsze – wynika z danych Caritasu. Eurostat poinformował w październiku 2016 r., że macierzysty dom opuściła tylko mniej niż jedna trzecia Włochów poniżej 35. roku życia. To o 20 punktów procentowych więcej niż średnia w Europie, więcej młodych ludzi na garnuszku rodziców zanotowano jedynie na Słowacji.

Więcej o:
Komentarze (103)
Dramatyczne wyniki badań wśród Włochów. Młodzi nie będą niezależni nawet w wieku 50 lat?
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 31 razy 21

  Na co komu jakiś głupi "pakt pokoleniowy"? Ja mam dla Włochów (i całej Unii) lepszą receptę - potrzebujemy kolejne 20 milionów przypadkowych ludzi z całego świata.

  To rozwiąże wszystkie problemy!

 • potulnyqumotr

  Oceniono 19 razy 15

  Praca dla tych ludzi została wyeksportowana do Chin i krajów azjatyckich przez włoskich menedżerów i bankierów, za co zresztą dostali wysokie premie za innowacje. Przy okazji firmy nie muszą też płacić podatków we Włoszech, bo tak się im jakoś w tym biznesie składa, że ciągle we Włoszech nie mają zysku ( jest w Luksemburgu albo w innym kraju gdzie są niskie podatki ), no biedactwa tylko dokładają do tego interesu.
  Gdyby nie UE - to Włochy wprowadziłyby cła i pieniądze na zasiłki dla tych ludzi by się w budżecie znalazły.

 • dwa_grosze

  Oceniono 21 razy 13

  Jak na ironie losu zagoniony wczoraj ciemny lud na manifestacje cieszyl sie z takiej wlasnie Europy.
  Tacy specialisci od propagandy jak Kurski z Wyborczej moga swietowac kolejny "sukces". Pokazali, ze naiwnych nadal nie brakuje i zleca sie na kazde zawolanie.

 • wuen

  Oceniono 15 razy 13

  "Młodzi nie będą niezależni nawet w wieku 50 lat?"
  Ale wtedy już nie będą młodzi, zatem problem sam się rozwiąże z wiekiem. ;-)

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 9 razy 9

  Starszych stać na utrzymywanie młodszych, więc rząd... odbierze tym starszym pieniądze. Socjalizm i jego recepty. :)

 • hutaantonia

  Oceniono 15 razy 5

  I dlatego potrzebujemy tłumów afrykańsko-arabskich nierobów, którzy będą... no kurde nie wiem... Niech mi ktoś poda jeden powód do czego oni mogą się tu przydać.

 • bogucjusz

  Oceniono 9 razy 5

  Znaczy, wzięcie na ileś tam lat kredytu w banku na mieszkanie to się nazywa teraz "niezależność"? ROTFL!

 • gczern

  Oceniono 11 razy 5

  U nas będzie to samo i będzie coraz gorzej w innych krajach również i to jest efekt bycia w eurokołchozie który zabija ekonomię. Młodzi Włosi/Polacy nie mają pracy ale europosłowie swoje ciepłe posadki zawsze mieć będą z wysokimi pensyjkami z naszych podatków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX