OECD: Polska najlepsza w Europie. W 25 lat dokonaliśmy prawdziwego cudu gospodarczego

W latach 1990-2015 Polska osiągnęła największy w OECD i Europie wzrost PKB na mieszkańca.

Od 1990 roku do 2015 roku polski PKB per capita wzrósł ponad 7-krotnie - z 1731 dol. (to wartość w cenach bieżących) do 12,5 tys. dol. Taki wynik dane nam 13. miejsce na świecie - podaje obserwatorfinansowy.pl w oparciu o dane Banku Światowego.

Z 35 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw należących do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), w rankingu znajdziemy także Słowację (14. miejsce - wzrost PKB na mieszkańca 6,7 razy), cztery miejsca dalej znalazło się Chile i dopiero na 36. miejscu Czechy.

W Bułgarii PKB per capita wzrósł w tym okresie zaledwie trzykrotnie, a na Węgrzech 3,7 raza.

Gwinea, Chiny i Wietnam liderami

Liderem zestawienia krajów z największym wzrostem PKB na mieszkańca w latach 1990-2015 jest Gwinea Równikowa, zamieszkałe przez nieco ponad milion osób państwo w Afryce. PKB per capita skoczył tam niemal 50-krotnie. Kraj zawdzięcza to odkrytym w 1996 roku wielkim złożom ropy naftowej.

Na drugim miejscu zestawienia są Chiny, które zbierają owoce reform zmierzających ku kapitalistycznemu modelowi gospodarki. PKB na głowę wzrósł tam ponad 25 razy przez ostatnie 25 lat. Podium zamyka Wietnam, z mocnym eksportem, rekordowymi inwestycjami zagranicznymi i dużą konsumpcją krajową. Wzrost PKB per capita? Ponad 21-krotny.

Bogaci rozwijają się wolniej

W latach 1990-2015 średni PKB per capita w krajach OECD wzrósł 2,1 razy, w Unii Europejskiej dwukrotnie, kraje strefy euro powiększyły swoje PKB jako grupa, średnio zaledwie 1,8 razy.

Porażkę strefy euro i starej UE, pokazuje porównanie z grupą bardzo mocno zadłużonych państw biednych, tzw. HIPC (heavily indebted poor countries), nawet tam PKB per capita wzrósł bardziej, bo 2,4 razy.

Dwa państwa zanotowały niższy PKB na głowę w 2015 niż 1990 roku. To Zimbabwe i Irak.

Więcej o:
Komentarze (253)
OECD: Polska najlepsza w Europie. W 25 lat dokonaliśmy prawdziwego cudu gospodarczego
Zaloguj się
 • ja5569

  Oceniono 34 razy 16

  Ani jednego pozytywnego komentarza. Czy Polacy sa z czegokolwiek zadowoleni? Czy wiedza, czego wlasciwie chca?

 • piotrus.zibi

  Oceniono 17 razy 7

  Szkoda tylko, ze tylko wybrani korzystają z tego cudu. Zdecydowana większość pracuje na tych wybranych

 • ahoj12

  Oceniono 14 razy 4

  Ciekawe czy przeciętny mieszkaniec Gwinei Równikowej ( lidera rankingu) odczuwa to poprzez wzrost poziomu jakości zycia

 • labeo

  Oceniono 3 razy 3

  Wyniósł dużo, bo startowaliśmy w latach 90 od afrykańskiej wartości, żaden rozwinięty kraj Europy nie był na tym poziomie PKB co my. W kolejnych 25 latach będzie to niemożliwe do uzyskania chyba, że "dobra zmiana" sprowadzi nas z powrotem do poziomu lat 90.

 • tedek1

  Oceniono 5 razy 3

  Gdyby jeszcze zrobiono porządek z rolnikami i innymi świętymi krowami jak górnicy to mielibyśmy nadwyżkę budżetowa i jeszcze większy wzrost PKB.

 • mariuszdd

  Oceniono 15 razy 3

  PO to banda złodziej,bezrobocie przez dziesiątki lat na poziomie 10-30% i było super he he
  Pie...oieci jesteście w tej GW

 • smiki48

  Oceniono 27 razy 3

  co z tego, że w Gwinei PKB wzrosło 50-ciokrotnie, skoro większość zysków z wydobycia ropy naftowej trafiła do zagranicznych koncernów? Podobnie jest w Polsce z wydobyciem wegla. Co z tego, ze kopalnie wydobywają miliony ton skoro budżet państwa musi do tego dopłacać kilkanaście miliardów rocznie.

 • cehaem

  Oceniono 2 razy 2

  Byl taki czas, niedawno temu nawet, gdy Zimbabwe wychodzilo z kryzysu i wskazniki ich wzrostu gospodarczego bily na glowe Chiny w latach boomu? Ktos chcial sie tam przeprowadzic? Ja nie.

  Statystki trzeba umiec czytac. W 1990 skonczyl sie kryzys gospodarczy, ktory sztucznie zanizyl punkt wyjsciowy. Wystarczy pominac pierwszych pare lat i juz widac, ze zadnego "cudu" nie bylo.

  Proponuje jeszcze wiecej takich "artykulow" i dziwcie sie dalej, ze PiS uda sie oglupic jeszcze wiecej ludzi, ktorym wcale nie jest cudownie a wg GW powinno byc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX