Gazeta.pl Next >  Biznes >  Wiadomo już, ile polscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami

Wiadomo już, ile polscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami

A A A
W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska i Niemcy porozumiały się co do wysokości opłat za przejazd samochodami prywatnymi niemieckimi autostradami i drogami krajowymi. Teraz Bundestag przyjął poprawki do odpowiedniej ustawy.

Jak podaje PAP, porozumienie to przewiduje, że Niemcy, podobnie jak inni kierowcy, będą mogli kupować winiety roczne, lecz dostaną zniżkę w podatku drogowym, która będzie dodatkowo powiązana ze spełnianiem ekologicznych norm. Ich wysokość wyniesie od 67 do maksymalnie 130 euro.

Kierowcy z zagranicy, oprócz wspomnianej wyżej opłaty rocznej, będą mieli do wyboru jeszcze kilka rodzajów winiet krótkoterminowych, a ich ceny uzależnione będą od pojemności silnika pojazdu i poziomu emisji spalin - im starsze i bardziej zanieczyszczające środowisko auto, tym wyższa opłata.

I tak, w zależności od rodzaju samochodu, opłata za 10 dni będzie wynosić 2,50, 4, 8, 14, 20 lub 25 euro. Winiety na dwa miesiące będą kosztować 7, 11, 18, 30, 40 lub 50 euro.

Opłaty mają zacząć obowiązywać od 2019 roku.

To jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego

Agencja dpa zauważa, że zmiany mają być jeszcze głosowane w drugiej izbie niemieckiego parlamentu, Bundesracie, ale tam zgoda nie jest wymagana. Bundesrat może jednak powołać wspólny komitet mediacyjny z Bundestagiem i w ten sposób wydłużyć cały proces tak bardzo, że wprowadzenie w życie poprawionej ustawy może okazać się niemożliwe przed wyborami parlamentarnymi 24 września.

Autorzy ustawy szacują, że wpływy z nowej opłaty do budżetu państwa wyniosą ok. 500 mln euro.

Zobacz też: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (67)
Wiadomo już, ile polscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami
Zaloguj się
 • 2tiredd

  Oceniono 31 razy 23

  10 dni za 10 zł? Taniocha (14400 godzin za 2,5 Euro). U pierd... Kulczyka bulę za samochód osobowy minimum 75 PLN za 147 minut jazdy ze Świecka do Konina (dane poniżej). 2,5Euro/10 zł u Kulczyka, wystarczyłoby na średnio ok. 20 minut jazdy. Jakby nie liczyć, u Kulczyka jest 735 razy drożej.

  www.autostrada-a2.pl
  Koszt przejazdu przez autostradę: 75.00 PLN
  Szacunkowa długość trasy: 245 km A2 (+24 poza)
  Szacunkowy czas przejazdu: 147 min

 • dublet

  Oceniono 12 razy 10

  Sam kiedyś się śmiałem z pomysłu Pola Winietou z SLD, a teraz widzę, że to miało sens. Inna sprawa, że autostrady w Niemczech wybudowano dawno temu i już się zwróciły, nasze to nówki sztuki. Co nie zmienia mojej opinii, że opłaty za autostrady w naszym azjatyckim kraju to rozbój w biały dzień!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane