Wiadomo już, ile polscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami

W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska i Niemcy porozumiały się co do wysokości opłat za przejazd samochodami prywatnymi niemieckimi autostradami i drogami krajowymi. Teraz Bundestag przyjął poprawki do odpowiedniej ustawy.

Jak podaje PAP, porozumienie to przewiduje, że Niemcy, podobnie jak inni kierowcy, będą mogli kupować winiety roczne, lecz dostaną zniżkę w podatku drogowym, która będzie dodatkowo powiązana ze spełnianiem ekologicznych norm. Ich wysokość wyniesie od 67 do maksymalnie 130 euro.

Kierowcy z zagranicy, oprócz wspomnianej wyżej opłaty rocznej, będą mieli do wyboru jeszcze kilka rodzajów winiet krótkoterminowych, a ich ceny uzależnione będą od pojemności silnika pojazdu i poziomu emisji spalin - im starsze i bardziej zanieczyszczające środowisko auto, tym wyższa opłata.

I tak, w zależności od rodzaju samochodu, opłata za 10 dni będzie wynosić 2,50, 4, 8, 14, 20 lub 25 euro. Winiety na dwa miesiące będą kosztować 7, 11, 18, 30, 40 lub 50 euro.

Opłaty mają zacząć obowiązywać od 2019 roku.

To jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego

Agencja dpa zauważa, że zmiany mają być jeszcze głosowane w drugiej izbie niemieckiego parlamentu, Bundesracie, ale tam zgoda nie jest wymagana. Bundesrat może jednak powołać wspólny komitet mediacyjny z Bundestagiem i w ten sposób wydłużyć cały proces tak bardzo, że wprowadzenie w życie poprawionej ustawy może okazać się niemożliwe przed wyborami parlamentarnymi 24 września.

Autorzy ustawy szacują, że wpływy z nowej opłaty do budżetu państwa wyniosą ok. 500 mln euro.

Zobacz też: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Wiadomo już, ile polscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami
Zaloguj się
 • 2tiredd

  Oceniono 31 razy 23

  10 dni za 10 zł? Taniocha (14400 godzin za 2,5 Euro). U pierd... Kulczyka bulę za samochód osobowy minimum 75 PLN za 147 minut jazdy ze Świecka do Konina (dane poniżej). 2,5Euro/10 zł u Kulczyka, wystarczyłoby na średnio ok. 20 minut jazdy. Jakby nie liczyć, u Kulczyka jest 735 razy drożej.

  www.autostrada-a2.pl
  Koszt przejazdu przez autostradę: 75.00 PLN
  Szacunkowa długość trasy: 245 km A2 (+24 poza)
  Szacunkowy czas przejazdu: 147 min

 • japiota

  Oceniono 13 razy 13

  Teraz już wiecie drodzy rodacy dlaczego Kulczyki są zamożniejsze od Trumpa.
  Po prostu ciężko pracowali i się dorobili.

 • dublet

  Oceniono 12 razy 10

  Sam kiedyś się śmiałem z pomysłu Pola Winietou z SLD, a teraz widzę, że to miało sens. Inna sprawa, że autostrady w Niemczech wybudowano dawno temu i już się zwróciły, nasze to nówki sztuki. Co nie zmienia mojej opinii, że opłaty za autostrady w naszym azjatyckim kraju to rozbój w biały dzień!

 • nietyp

  Oceniono 11 razy 7

  Ta koorwa kulczykowa za jeden przejazd bierze więcej niż Niemcy za 10 dni... No tak, ale on jest(Był) mecenasem sztuki i znanym filantropem!!! Jak się tyle ukradnie..., to i drobne rozdawanie tak nie boli...

 • proth

  Oceniono 6 razy 6

  u nas by weszły w życie dziś w nocy...

 • poljack

  Oceniono 5 razy 5

  czyli 500 złotych na nasze za cały rok w Polsce jest drożej o 1000% i kierowcy nie narzekają .

 • malgojb

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet te 25 euro za 10 dni to taniej niż w naszym kraju jednodniowy przejazd autostradami. No ale cóż w Polsce to tylko pensji nie wolno przeliczać reszta to 'normalne koszty'

 • wojteksta

  Oceniono 6 razy 4

  A były minister Polaczek proponował dla Polaków winiety. I ktoś pamięta proponowane ceny? Ok. 800 zł za rok? Czy coś koło tego. A A4 Katowice Kraków - stale w remoncie i 20 zł za pół godziny przejazdu. Kto na to pozwolił?

 • pas964

  Oceniono 3 razy 3

  Nie dość, że taniej to nie będzie idiotycznych bramek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX