Prezes YouTube właśnie przyjechała do Polski. A to dopiero początek dość niesamowitej historii

Rafał Hirsch
Szefowa YouTube jest dzisiaj w Polsce. Plan pobytu jest napięty - spotkała się z prezydentem, uczestniczyła w ważnym Kongresie Innowatorów z wicepremierem Morawieckim. Najbardziej zaskakuje jednak to, że odwiedziła biuro paszportowe.

Prezes You Tube nazywa się Susan Wójcicki i jeśli ktoś do tej pory miał wątpliwości, jakiej jest narodowości, to dzisiaj pani prezes je rozwiała. Krótki pobyt w Polsce wykorzystała także na to, aby odnowić sobie polski paszport.

Zdjęcie Susan Wójcicki z polskim paszportem opublikowała na Twitterze Marta Poślad, zajmująca w Google stanowisko szefowej działu relacji z sektorem publicznym (public policy & government relations) na Europę Środkową i Wschodnią. Google od kilku lat jest właścicielem YouTube’a.

Susan Wójcicki spotkała się dzisiaj także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak pisze w swojej informacji Kancelaria Prezydenta, Susan Wójcicki urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej ojciec Stanley Wójcicki ma polskie pochodzenie. Dziadek szefowej YouTube, Franciszek Wójcicki, był posłem na Sejm Ustawodawczy, przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, a po wojnie był członkiem PSL Stanisława Mikołajczyka. W czasie wojny był urzędnikiem rządu londyńskiego. Z kolei babcia Susan Wójcicki, Janina Wójcicka, pracowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1948 roku wyjechała z Polski razem ze swoim synem – przyszłym ojcem Susan. Stanley Wójcicki wykłada na Uniwersytecie Stanforda, czyli w samym centrum Doliny Krzemowej. 

Sensacyjnie brzmi też historia tego, jak Susan Wójcicki trafiła do Google’a. Otóż było na odwrót - to Google trafił do niej, a konkretnie do jej garażu.

W 1998 roku Wójcicki za 1700 dolarów miesięcznie wynajęła swój garaż dwóm informatykom: Siergiejowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, którzy właśnie tam uruchomili firmę Google. Sama Wójcicki została pierwszym kierownikiem marketingu w spółce. Prowadziła między innymi takie projekty, jak Google Images, Google Books i Google Video. Potem przez kilka lat była wiceprezesem spółki. Od 2014 roku jest prezesem zależnego od Google You Tube’a. 

Wartość rynkowa Google to ponad 570 miliardów USD. To obecnie druga najbardziej wartościowa spółka świata, pod tym względem wyprzedza ją tylko Apple

ZOBACZ TEŻ: Mateusz Morawiecki chce opodatkować pracę robotów. Zupełnie jak Bill Gates

Więcej o:
Komentarze (93)
Prezes YouTube właśnie przyjechała do Polski. A to dopiero początek dość niesamowitej historii
Zaloguj się
 • st.bareja

  Oceniono 9 razy 3

  W anglojęzycznej wikipedii p. wojcicki jest w dwóch kategoriach etnicznych : American people of Polish descent (po Tacie)oraz American people of Russian-Jewish descent (po Mamie) . połowa prawdy to nie cała prawda.

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy 2

  Google i Youtube, to kiedyś były fajne narzędzia, niestety zniszczyła je zachłanność i polityka.

 • alimazgali45

  Oceniono 10 razy 2

  antykaczysta40 a mi ciebie debilku nie żal.

 • alimazgali45

  Oceniono 14 razy 2

  O jest mój ,,ulubieniec "antykaczysta40.Ciekawe czy Susan też zapomniała o Ameryce tak jak ty?

 • fleischman

  Oceniono 14 razy 2

  W przyszły tygodniu prezydenta ma odwiedzić prezes Showmaxa. Ciekawe dlaczego...? ;-)

 • shedows1969

  Oceniono 5 razy 1

  A z Adasiem się nie spotkała ? Biedny Adaś. Chyba poznała się na jego jadzie i manipulacji.

 • enedue3

  Oceniono 15 razy 1

  Ważne jest powiedzieć jakiego plemienia jest matka pani Susan :)) To po matce dziedziczy się w tej narodowości kim się jest ! Pochodzenie matki decyduje.

 • caramba102

  Oceniono 7 razy 1

  w 1998 wynajęła garaż za 1700 usd/mc, czyli za ówczesną +/- średnią ichnią krajową. to tak jakby dziś w pl wynająć garaż za 3500pln/mc. gogle do dziś pewnie wlicza ten czynsz w koszta produktów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX