Dług sektora finansów publicznych przekroczył bilion złotych. Rząd zapewnia, że jest pod kontrolą

Marcin Kaczmarczyk
Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczył w czwartym kwartale ubiegłego roku bilion złotych - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Zadłużenie rośnie ponad trzy razy szybciej niż nasza gospodarka. To nie jest wielki problem zdaniem wiceministra finansów, Piotra Nowaka.

W piątkowym komunikacie resortu finansów czytamy, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w czwartym kwartale 2016 r. 1 bln 6 mld 281,6 mln zł. Natomiast państwowy dług publiczny na koniec minionego roku wyniósł 965 mld 201,5 mln zł.

Chociaż kwota długu robi wrażenie – bilion złotych brzmi groźnie – to jednak Piotr Nowak, wiceminister finansów uspokaja. Po pierwsze, rośnie nam nie tylko dług, ale i gospodarka. - Obecnie już zbliża się do poziomu dwóch bilionów złotych. Jesteśmy wiarygodnym partnerem m.in. na rynku obligacji, które bardzo chętnie są kupowane przez krajowych i zagranicznych inwestorów. Dlatego kwestia tego, czy dług przekroczył bilion złotych, czy jeszcze nie, jest tu drugorzędna - tłumaczy wiceminister cytowany przez PAP.

Powtórzył też, wygłaszaną już wcześniej w wywiadach opinię, że kluczowe w rozmowach o długu jest nie podawanie jego wartości nominalnej, ale względem PKB. - Nie spotkałem jeszcze profesjonalisty z branży, który by pytał o nominalną wartość długu. Są na świecie znacznie mocniejsze od nas gospodarki jak choćby Niemcy, gdzie dług jest zdecydowanie wyższy od naszego. Zresztą, gdyby nie zabiegi związane z OFE, to kwestia biliona złotych długu pojawiłaby się już w trakcie rządów naszych poprzedników - twierdzi Nowak.

Wiceminister zapewnił też, że dług jest pod kontrolą. - Mamy spisaną i zatwierdzoną przez rząd strategię zarządzania długiem na najbliższe lata i konsekwentnie ją realizujemy. W tym roku dług Skarbu Państwa w relacji do PKB zakładamy, że wyniesie 50,4 proc., a dług całego sektora finansów publicznych 52,3 proc., ale już w kolejnych latach obie kategorie długu będą się obniżać, osiągając odpowiednio 48,4 proc. PKB i 49,5 proc. w 2020 r. - mówił.

I w zasadzie te wszystkie wyjaśnienia ministra brzmiały bardzo sensownie. Psuła je tylko jedna informacja. Otóż resort finansów poinformował, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w ubiegłym roku powiększył się o 86 mld 705,6 mln zł (o 9,4 proc.) – czyli urósł w 12 miesięcy ponad trzy razy szybciej niż nasza gospodarka.

Więcej o:
Komentarze (43)
Dług sektora finansów publicznych przekroczył bilion złotych. Rząd zapewnia, że jest pod kontrolą
Zaloguj się
 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 19 razy 15

  Kazdy dlug trzeba wczesniej czy pozniej zwrocic, w najlepszym wypadku trzeba dlug obslugiwac (odsetki), i w koncu koszty obslugi przekrocza dochod , ale to juz bylo...np. w poznym PRLu.

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 13

  Absolutnie długi są dla ludzi.Ale jak raty przekraczają dochody to coś nie za bardzo dobrze jest.

 • melix

  Oceniono 6 razy 4

  Cisza coś z tym nielegalnie uchwalonym budżetem . Czy to już matrix ?

 • bodzio.c

  Oceniono 11 razy 3

  Artykuł sugeruje że to zadłużenie zawdzięczamy wyłącznie rządowi PiSu i "500+" co nie do końca jest prawdą. Rząd PO-PSL solidnie przyczynił się do powiększenia tego długu, a "500+" nie było a wręcz przeciwnie podwyżka VATu i skok na OFE....

 • entymolog

  Oceniono 5 razy 3

  Straszydło - "damy radę".

 • michalpopiel

  Oceniono 6 razy 2

  Chcieliśmy mieć Polskę w ruinie to i będziemy mieli...

 • zapomorski12

  Oceniono 10 razy 2

  Ta populistyczna partia puści nas z torbami!

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 2

  " Jesteśmy wiarygodnym partnerem m.in. na rynku obligacji, które bardzo chętnie są kupowane przez krajowych i zagranicznych inwestorów." Nic dziwnego... przy takim oprocentowaniu aż grzech nie kupować. Problem będzie przy nakładanych na siebie terminach zapadalności.

 • mariuszdd

  Oceniono 11 razy 1

  Oficialny wynosi 1 bilion
  Ale prawdziwy ze wszystkimi pochowanymi długami wynosi do 5 bilionów złotych
  Oficialny cwanie liczony dług w wysokości biliona złotych został przekroczony juz 2 lata temu,ale cwaniak Vincent zabrał podprowadził emerytury
  Dlatego,kto pluje na 500 + jest idiotą,bo przy tej dzietności i blokowaniu przedsiębiorczości Polaków krach finansów i brak pieniędzy na emerytury zblizał sie szybko i moze nastapic z każdym załamaniem światowej koniunktury .
  A tak przynajmniej przybędzie nowych niewolników

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX