Przez Brexit może wzrosnąć nasza składka do UE. Tak uważa unijny komisarz

Według Guenthera Oettingera, państwa unijne być może będą musiały wyrównać utratę brytyjskiej składki i płacić więcej - podaje PAP. Wielka Brytania była jednym z największych płatników unijnego budżetu.

Wielka Brytania wpłacała rocznie do wspólnego budżetu  ponad 10 mld euro. Według zestawienia Komisji Europejskiej, w 2015 roku brytyjska składka wynosiła ponad 18 mld euro, ale kraj zapłacił mniej – ponad 12 mld euro. To z powodu tzw. brytyjskiego rabatu, który Londyn kiedyś wynegocjował – a dokładnie zrobiła to w 1984 roku Margaret Thatcher. Od tego czasu Brytyjczycy nie płacą pełnej składki – na pokrycie rabatu zrzucają się inne kraje. No i oczywiście Wielka Brytania jest też odbiorcą unijnych funduszy – w 2015 roku dostała prawie 7,5 mld euro.

Nadal nie wiadomo, czy Brytyjczycy przestaną płacić składkę od razu, czy może uda się wypracować jakieś porozumienie, które przynajmniej częściowo będzie honorować zobowiązania w ramach aktualnej perspektywy finansowej UE. Ta kwestia będzie zapewne jedną z ważniejszych dyskutowanych podczas negocjacji między Brukselą a Londynem.

Czytaj też: Procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęta. May chce "głębokiego i specjalnego partnerstwa".

Ale jedno jest pewne, prędzej czy później, w unijnym budżecie pojawi się pobrexitowa dziura i jakoś trzeba ją będzie załatać. Być może przez cięcie wydatków, ale to nie jedyne rozwiązanie.

Państwa unijne powinny przygotować się na wyższe składki do budżetu UE – pisze Polska Agencja Prasowa, powołując się na wywiad Guenthera Oettingera,komisarza UE ds. budżetu i zasobów ludzkich, dla tygodnika „Der Spiegel”. - Mogę sobie wyobrazić, że część pieniędzy (utraconych w wyniku Brexitu) zaoszczędzimy; pozostałych 27 krajów będzie jednak musiało ustalić, w jaki sposób uzupełnić pozostałą brakującą kwotę – mówi Oettinger cytowany przez PAP.

Według danych Komisji Europejskiej, Polska w 2015 roku wpłaciła do wspólnego budżetu 3,7 mld euro. W tym samym czasie dostała z unijnych funduszy ponad 13 mld euro.

+++

Zobacz też: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące

Więcej o:
Komentarze (53)
Przez Brexit może wzrosnąć nasza składka do UE. Tak uważa unijny komisarz
Zaloguj się
 • darek9999

  Oceniono 17 razy 17

  Biedna Polska. Jak zwykle stratna. 13 mld dostala, a niemal 4 wpłaciła. Czyli dobre 9 na plusie. Ale te 3,7 wpłacone dają nam prawo do mówienia, że nic nie jest darmo. Możemy czuć się jak ofiary. Olejny UE i dostęp dla jej rynku. Przekonajmy się jak to jest być na zadupiu.

 • polsilver100

  Oceniono 5 razy 3

  Składka nie musi wzrosnąć,po prostu biedacy których apropo w EU nie powinno być dostaną mniej.Równo do równa,gó... do gówna

 • javall

  Oceniono 4 razy 2

  Zmniejszyc biurokracje w Brukseli i ograniczyc niczym nie uzasadnione apanaze wybrancow /?/.

 • synthesian

  Oceniono 2 razy 2

  Może jedyna okazja żeby "odchudzić" administrację w UE, która pochłania niemałą część składek członkowskich i budzi uzasadnione kontrowersje. Czas na zastanowienie czy europejska wersja nowego porządku służy w rzeczywistości nam, Europejczykom.

 • dr.hayd

  Oceniono 2 razy 2

  Nasz udział we wpłatach do budżetu UE to mniej niż 3%.
  Nasz udział w wydatkach budżetu UE to powyżej 9%.
  Więc oczywiste jest, że w interesie Polski jest, aby dziura spowodowana Brexitem została skompensowana przez wyższe składki do budżetu UE (dopłacimy 3% z tych brakujących 10 mld, czyli 300 mln euro) przy zachowaniu tego samego poziomu wydatków (dostawać wciąż będziemy 13 mld).
  Opcja cięcia wydatków jest DZIŚ dla Polski niekorzystna, bo wtedy otrzymamy jakieś 12,1 mld, czyli o 900 mln mniej (9% z 10 mld).

 • to.i.tamto

  Oceniono 20 razy 2

  Pamiętacie jak politycy PiS sikali ze szczęścia tuż po referendum nt. Brexitu?

  I co na to genialny strateg?

 • Piotr Zaremba

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nic pozostaje tylko przestać na warunki UK Przyjmowanie nowych państw do UE niestety nie bogatych finalizuje wkladaniem unijnych pieniędzy w te państwa których status finansowy jest niski A utrata tak ogromnej kwoty jaką wpłacała Anglia jest raczej mało prawdopodobne do przyjęcia Do tego przyjmowanie uchodźców którzy żądają mieszkań, zasiłków ( nie pracy ) To niestety następne i to spore obciążenia dla kasy UE Pozostaje przystanie na większość warunków UK i proszenie żeby wpłacali nawet połowę składek

 • szlachcic

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieje ze jezeli GB zalatwi sobie umowy z UE na zasadach takich jakby nadal byla to bedzie placic dokladnie to samo co sobie wynegocjowala.
  Brak wplat powinien skutkowac tym jakby GB byla np Chinami - bez zadnych sentymentow

 • lun2000

  Oceniono 1 raz 1

  A jak ma być? Jak odchodzi jeden z największych płatników? A swoją drogą teraz UK pchnie swoje pieniadze tam gdzie ich mentalne korzenie, tj. w byłe kolonie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX