Gazeta.pl Next >  Biznes >  Trzy duże banki na celowniku UOKiK. Chodzi o kredyty walutowe. Mogą zapłacić gigantyczne kary

Trzy duże banki na celowniku UOKiK. Chodzi o kredyty walutowe. Mogą zapłacić gigantyczne kary

A A A
bank

bank

UOKiK wszczął postępowania wobec trzech banków: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Bank Millennium o uznanie, że stosowane przez nie klauzule w umowach są niedozwolone.

Działania UOKiK dotyczą zasad ustalania kursów walut. Zdaniem Urzędu, konsument na podstawie postanowień w umowie nie może ocenić, jak wyliczony jest kurs.

Pod lupę wzięto "wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych stosowane przez: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium". Postępowania zostały wszczęte w lutym i marcu 2017 r. po sygnałach od konsumentów.

Wątpliwości wzbudziły postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut obowiązujących w bankach. Są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie - np. w oparciu o 'średni kurs walutowy na rynku międzybankowym' (BZ WBK, BGŻ BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w żadnych przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać stawek, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BZ WBK, Bank Millennium) nie precyzując, o którą dokładnie stronę chodzi, lub innych płatnych i dostępnych tylko dla banków systemów (BGŻ BNP Paribas).

UOKiK zwraca uwagę, że banki odsyłają również klientów do tabel, które same sporządzają. Nie określają jednak kiedy i ile razy dziennie będą one publikowane. Oznacza to, że kredytobiorca nie wie, po którym konkretnie kursie bank przeliczy ratę.

Tymczasem, "każdy bank, ustalając kursy walut obcych niezbędne dla obliczania wysokości rat, musi opierać się na kryteriach, które klient może samodzielnie zweryfikować, nie sięgając do płatnych serwisów czy innych niedostępnych źródeł".

Koszty, które konsument ponosi, powinny być oparte na zrozumiałych dla niego kryteriach.

- zaznacza prezes UOKiK Marek Niechciał.

Z tego powodu prezes UOKiK wszczął postępowania o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium.

Mogą one zakończy się wydaniem decyzji o zakazie dalszego wykorzystywania danego wzorca umowy. Maksymalna kara może wynieść nawet do 10 proc. obrotu banku. UOKiK może też określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia.

Polecamy
Komentarze (29)
Trzy duże banki na celowniku UOKiK. Chodzi o kredyty walutowe. Mogą zapłacić gigantyczne kary
Zaloguj się
 • representation1

  Oceniono 13 razy 9

  BZWBK oszukuje permanentnie od lat
  ------------------------------------------------
  Wcześniej działali pod szyldem Kredyt Bank. Zamknąłem tam konto, kiedy po wpłacie środków na ROR bank nagle pobrał zaległe opłaty. Zadłużenie było utajone, bo saldo było zerowe, a bank nie informował o braku opłat za konto wprowadzonych po cichu. Podobnych kwiatków było w tym banku więcej.

 • Oceniono 13 razy 7

  Bardzo ciekawa sytuacja. Dawny bankster Morawiecki będzie oceniany przez bliźniaczą instytucję. Moralne bagno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX