Energa zaczęła pożyczać elektryczne samochody. Na razie oferta dla nielicznych

Marcin Kaczmarczyk
Energa, polski koncern energetyczny notowany na giełdzie w Warszawie, uruchomił usługę krótkoterminowego wynajmu elektrycznych samochodów. To pierwsza tego rodzaju usługa w Polsce.

Zacznijmy od minusów. Są dwa – poważne. Po pierwsze, Energa oferuje swój elektryczny carsharing wyłącznie firmom i, po drugie, nie wszystkim, ale wyłącznie tym, które wynajmują biura w dużym kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku. Tak więc na razie – z powodu ograniczonego zasięgu usługi – możemy mówić bardziej o jej pilotażu niż o poważnej ofercie. Ale… ma być lepiej.

- Startujemy w Olivia Business Centre, gdzie mieści się nasza siedziba, ale chcemy żeby już niedługo z naszego carsharingu mogła korzystać każda zainteresowana firma w Trójmieście – twierdzi Tomasz Bogucki ze spółki Enspirion, która w Grupie Energa zajmuje się elektromobilnością oraz innowacjami.

W komunikacie, który spółka rozesłała do mediów, czytamy ponadto, że do końca tego roku Energa uruchomi jeszcze dwa kolejne punkty wynajmu elektrycznych aut (nazwa je HUB-ami), a do końca 2018 roku ma ich w sumie być pięć. Wszystkie w Trójmieście. HUB-y mają być zlokalizowane w centrach handlowych i biznesowych. Auto będzie można wypożyczyć i oddać w każdym z nich, a cała operacja docelowo będzie bezobsługowa - obecnie samochód wydaje i odbiera pracownik w Olivia Business Centre.

- Nasza usługa działa podobnie do służbowego telefonu komórkowego. Każda firma może ją udostępnić swoim pracownikom i ustalić własne zasady korzystania z niej – mówi Tomasz Bogucki.

Mapa zasięgu samochodów elektrycznych w Trójmieście zaprezentowana w kwietniu 2017 r. przez EnergęMapa zasięgu samochodów elektrycznych w Trójmieście zaprezentowana w kwietniu 2017 r. przez Energę Materiały prasowe

Czytaj więcej: Ile zapłacimy w przyszłości za taksówkę? Grosze. Ale trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Od 27 zł za godzinę

Co ciekawe, pomorska spółka energetyczna ma w nowej ofercie wynajmu aż cztery modele samochodów elektrycznych – w zależności od ich klasy zapłacimy różne kwoty za wynajem.

I tak, za godzinę jazdy Volkswagenem e-UP pomiędzy godz. 8 a 16 zapłacimy 27 zł. Jego wypożyczenie na resztę doby (16 godzin) kosztować będzie 96 zł, a wynajem auta na weekend to koszt 192 zł. Elektryczny Renault Zoe kosztuje odpowiednio 30 zł za godzinę, 108 zł za 16 godzin popołudnia i nocy oraz 208 zł za weekend. Natomiast za wynajem auta klasy C Premium, czyli VW e-Golf i Nissan Leaf zapłacimy odpowiednio 35, 128 i 256 zł.

Wypożyczający nie będą obciążani żadnymi dodatkowymi kosztami. Ponadto „paliwo” mamy w cenie. Ładowanie aut w terminalach należących do Energii jest darmowe. W Trójmieście firma ma obecnie siedem terminali ładowania.

Carsharing oferowany przez Energę na tle działających już w Polsce krótkoterminowych wypożyczalni samochodów od strony cen wygląda dość atrakcyjnie. Działający w Krakowie np. Traficar wypożycza klasyczne spalinowe Ople Corsa na minuty – 50 groszy za minutę, czyli 30 zł za godzinę. Do tego jednak dodatkowo dochodzi opłata wysokości 80 groszy za każdy przejechany kilometr.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”

Więcej o:
Komentarze (28)
Energa zaczęła pożyczać elektryczne samochody. Na razie oferta dla nielicznych
Zaloguj się
 • pcat

  Oceniono 8 razy 4

  Nikt mi nie udowodni, że ten projekt ma zarobić na siebie. To miła dla oka akcja marketingowa.
  Przy tych cenach samochodów elektrycznych takie biznesplany są nieopłacalne.
  Taki np. BMW i3 powinien kosztować 60, a nie 160 tys PLN. Nie ma silnika spalinowego, układu wtryskowego, wydechowego, paliwowego, turbo, chłodnicy, skrzyni biegów, ad blue, dpf. Zamiast tego baterie i prądnica.
  Lobby nadal bardzo mocne.

 • edimerc

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawność auta elektrycznego w Polsce to od elektrowni do kół 20%. Spalinowego - 40%. To który jest bardziej ekologiczny?

 • an_2_rez

  Oceniono 1 raz 1

  Tytuł na główne jak zwykle z dudy. Kliknąłem bo myślałem, że np. tesla otworzyła w Polsce pierwszy salon sprzedaży a tu jakiś tekst sponsorowany.

 • Beata Pisda

  Oceniono 3 razy 1

  jak to germanwageny?
  polska firma zawierzona Opatrzności i faszystowskie samochody?!
  no jakże tak?!
  a gdzie nasze melexy?!
  oj, Bozia się pogniewa...

 • hiszpan25

  Oceniono 1 raz 1

  slabo to wiedze... wynajem w Sixt najtanszego auta jakim jest Fiat500 lub Opel Adam kosztuje of 46.66PLN za dobe. a to auta +/- wielkosci UP!

 • tadian

  0

  Polska w awangardzie glupcow i matolow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX