Rząd rzuca 100 mln zł dla twórców gier. Kolejny impuls dla wzrostu branży. Zobaczymy naśladowców CD Projekt?

Robert Kędzierski
Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju ogłasza uruchomienie drugiej tury programu GameINN. Polscy twórcy gier mogą liczyć na wsparcie. W puli jest aż 100 mln złotych.

Twórcy gier mogą występować do Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju o dofinansowanie. Ruszyła właśnie druga tura programu GameInn. W puli jest aż 100 milionów złotych. Kwota może jednak zostać zwiększona. W zeszłym roku, przy okazji uruchomienia pierwszej tury programu, zapowiadanie finansowanie na poziomie 80 mln zł. Tymczasem NCNiR wsparł łącznie 38 projektów kwotą 116 mln zł. 

Czytaj też: Innowacyjna gospodarka? Nasz gość zna jej sekret. [NEXT+]

Jednym z założeń programu GameINN jest opracowanie rozwiązań o charakterze badawczo-rozwojowym, które pozwolą skutecznie wykorzystać powstałe technologie m.in. do celów społecznych, edukacyjnych, medycznych i terapeutycznych. Chodzi więc nie tyko o rynek gier. 

Wspierając rozwój branży gier video przyczyniamy się nie tylko do zwiększenia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku, ale także do powstawania technologii i narzędzi, które będą służyć szerokiemu gronu odbiorców. Tworzone przez nie rozwiązania mogą bowiem znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach życia, np. edukacji czy medycynie - Wyłonione w I konkursie GameINN projekty to dowód na to, że nasi przedsiębiorcy mają ambicje, by wyznaczać trendy w branży -

wyjaśnił mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Być jak drugi CD Projekt

Uruchomienie programu jest kolejnym impulsem dla branży. Pierwszy dał CD Projekt udowadniając, że Polska może być światowym graczem na rynku gier. Wyniki spółki za ostatni rok są imponujące. W 2016 roku spółka zanotowała 584 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 251 mln zł zysku netto. Należy dodać, że wyniki są znacznie słabsze niż te osiągnięte w 2015 roku (798 mln zł wpływów ze sprzedaży i 342,4 mln zł zysku netto). Wtedy bowiem miała miejsce premiera gry „Wiedźmin 3 Dziki Gon”.

CD Projekt - środki pieniężneCD Projekt - środki pieniężne fot. CD Projekt

Zsumowane przychody ze sprzedaży gry "Wiedźmina 3" przekroczyły już magiczną barierę 1 mld zł. Wartość CD Projektu przekroczyła już 7 mld złotych. 

Wnioski można składać od 5 maja do 6 lipca. Można ubiegać się o zwrot do 80 proc. kosztów. 

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
Rząd rzuca 100 mln zł dla twórców gier. Kolejny impuls dla wzrostu branży. Zobaczymy naśladowców CD Projekt?
Zaloguj się
 • central2

  Oceniono 6 razy 4

  Dlaczego rząd rozdaje pieniądze zabrane mi siłą? I w dodatku rozdaje je ludziom, którzy sobie świetnie radzą.

 • enedue3

  Oceniono 7 razy 3

  Oto rządy PiS-u pieniądze na rozwój gier 100 mln, a na rozwój stoczni szczecińskiej tylko 100 mln. Na większe ogłupianie bezrobotnej młodzieży daje się gry .

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 7 razy 3

  100 mln na g...., a nie ma na służbę zdrowia, na ochronę i renowację zabytków, na kulturę i sztukę, na muzea, na ochronę przyrody, nawet na leki dla pojedynczych przypadków chorobowych etc.? To jakiś mega-matrix! Ludzie, Polską rządzi kupa wariatów! Czy jakieś p... gry są tak bardzo potrzebne w życiu, edukacji, żeby je wspierać? Gry o "zamachu w Smoleńsku" i "wielkich patriotach żołnierzach-wyklętych"?

 • zdziwiony6

  Oceniono 4 razy 2

  "Rząd rzuca 100 mln zł dla twórców gier"

  Wracamy do komunizmu? Rząd będzie wspierał i konstrolował wszystkie aspekty życia?

 • monoekann

  Oceniono 3 razy 1

  konkurs wygra kolega miśka za grę w której można rzucać pomidorami w tuska i merkel.

 • ogrodnik.january

  Oceniono 5 razy 1

  Niech zgadnę - dofinansowanie dostaną gry o Wiedźminach Wyklętych, symulatory lotu Tupolewem i strategia ekonomiczna pt. "Toruńska Geotermia Tycoon"?

 • ami_lii

  Oceniono 5 razy 1

  Jaka to będzie gra - "symulator lotu do Smoleńska", "Zostań żołnierzem wyklętym" czy może gra o zawodowych narciarzach?

 • stefffon

  Oceniono 13 razy 1

  ludzie umierają w szpitalach, czekają na badania latami, a oni wyrzucają kasę na rozrywkę i dla firm jak CDP, która jest warta na giełdzie kilka miliardów i dochodem kilkset milionów na kwartał!

 • drakaina

  Oceniono 7 razy 1

  Może jednak rządowe 100 mln przydałoby się bardziej na naukę? Twórcy naprawdę dobrych gier raczej na brak funduszy nie narzekają, te 100 mln to dla nich wcale nie tak dużo, a w nauce pozwoliłoby to zwiększyć uzyskiwalność grantów o parę procent...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX