Odkryli gigantyczne złoże złota. 40 lat wydobycia!

Odkryto największe złoże drogocennego metalu w historii Chin. Na wschodzie kraju, w kruszcu, zalegają pod ziemią aż 22 miliardy dolarów.

Olbrzymie pokłady złota odnalazł drugi co do wielkości producent w Chinach, Shandong Gold Group. Złoże Xiling znajduje się na półwyspie Jiao we wschodniej prowincji Shandong. Ma 2 km długości, a grubość złotonośnej warstwy sięga 67 metrów.

Zawartość złota w tonie urobku to 4,52 gr. W złożu zalega 382,58 ton kruszcu, jego potencjalna wartość to ponad 150 mld juanów czyli około 22 mld dol.Shandong Gold Group ocenia, że kopalnia pracująca z wydajnością 10 tys. ton urobku dziennie, będzie wydobywać złoto 40 lat.

Spółka w komunikacie informuje, że „to najbogatsze złoże złota ze wszystkich, które kiedykolwiek zostały znalezione w Chinach”. Zdaniem specjalistów, do jego utworzenia przyczyniła się specyficzna charakterystyka geologiczna regionu.

Złote plany Chińczyków

Szacuje się, że od początku ludzkiej cywilizacji wydobyto 180 tys. ton złota. W ubiegłym roku na świecie wydobyto około 3,1 tys. ton tego metalu. Największym producentem są Chiny, które dostarczają 16 proc. globalnej produkcji kruszcu. W 2016 roku w Państwie Środka wyprodukowano 455 ton, to o pięć ton więcej niż rok wcześniej.Kolejnymi producentami są: AustraliaRosja, USA, Kanada, RPA i Peru.

Państwo Środka dysponuje największymi rezerwami w złocie na świecie. Chińskie firmy zaangażowane w poszukiwanie złóż złotego metalu, realizują narodowy cel zwiększenia rozpoznanych pokładów złota do 14 tys. ton do 2020 roku. Gdyby się to udało, kraj ten kontrolowałby jedną czwartą światowych złóż kruszcu.

Największe złoże złota znajduje się w Rosji, zasoby złoża Natałka na Kołymie szacuje się na przynajmniej 1190 ton.

***

Więcej o:
Komentarze (89)
Odkryli gigantyczne złoże złota. 40 lat wydobycia!
Zaloguj się
 • hipis3308

  Oceniono 33 razy 27

  Tak jak przewidywałem.Chińczycy dokopali się do Polskiego złotego pociągu.

 • marekmarek44

  Oceniono 7 razy 7

  22 mld $. Hmmm... Dla nas to by było coś. Dla Chin, które już dziś są najbogatsze na świecie - licząc globalny PKB, to trochę, jak dla psa mucha. Połkną i nawet nie poczują.

 • Mateusz Szymanski

  Oceniono 5 razy 3

  Gran (ang. grain; symbol: gr ) – jednostka masy zwana także ziarnem, obecnie stosowana w krajach anglosaskich.
  Współczesne przeliczniki:
  1 gran = 1/7000 funta lb = 0,064 798 91 g = 0,000 064 798 91 kg

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego tak powoli wydobywac?

 • blondyna.z.londyna

  Oceniono 1 raz 1

  Największe udokumentowane złoża znajdują się jednak w RPA na głębokości od 4 do 5tys metrów i jeszcze głębiej. Jednak z takiej głębokości przy obecnej technologii wydobycie jest całkowicie niemożliwe. Aktualnie 3 kopalnie wydobywaja złoto w RPA z głębokości 3500 do 4000 metrów: Mponeng, TauTona i Savuka podczas gdy 4 najgłębsza kopalnia Driefontein została pogłebiona do 3400m głębokości. Przy tak znacznej głębokości temperatura skał powoduje nagrzewanie się powietrza do poziomu niebezpiecznego dla życia. Stosowana więc musi być klimatyzacja chłodząca powietrze z około 55 °C do około 28 °C. To oczywiście czyni wydobycie nieopłacalnym przy obecnych cenach złota na rynku.

 • dr_after

  Oceniono 7 razy 1

  Gigantyczne złoża! 40 lat wydobycia! Phi! My w Polsce tyle wydajemy w cztery lata na 500+!

 • smiki48

  Oceniono 1 raz 1

  znowu "dziennikarz" GW popisał się wiedzą i znajomością matematyki. Stwierdził, ze to złoże jest największe w historii Chin, a jednocześnie podaje dane z których wynika, że zasoby złoża porównywalne są z rocznym wydobyciem złota w Chinach co przy 40-stoletnim okresie wydobycia daje tylko niewiele ponad 2% chińskiego wydobycia. Te 2% nie zachwieje w żaden sposób ceną złota na rynkach światowych ani gospodarką chińską.

 • kuranieptak

  Oceniono 1 raz 1

  Podawanie wielkości kruszcu w złożu z dokładnością do 10 kg to sztuka znana tylko wróżkom i dyrektorom ds. rozwoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX