Wielka Brytania spuszcza z tonu. May zasugerowała utrzymanie swobodnego przepływu osób po Brexicie

Brytyjska premier Theresa May zasugerowała, że swobodny przepływ osób między Wielką Brytanią a Unią Europejską mógłby obowiązywać także po opuszczeniu Wspólnoty przez ten kraj.

Jak podaje BBC premier May powiedziała dziennikarzom podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej, że ten okres wdrożeniowy dałby firmom i rządom "pewien czas" na przystosowanie się do wszelkich nowych ograniczeń, co do których Londyn porozumie się z UE w ramach umowy o warunkach Brexitu.

Szybko jednak dodała, że sugerowane wydłużenie swobodnego przepływu osób nie będzie miało większego wpływu na ostateczny kształt polityki imigracyjnej Wielkiej Brytanii.

- To, co ma kluczowe znaczenie dla brytyjskiego społeczeństwa, co częściowo zadecydowało o wyniku głosowania to to, że ludzie chcą mieć pewność, że kontrolujemy nasze granice i emigrację - powiedziała premier.

Mimo wszystko wiadomość o możliwości wydłużenia okresu obowiązywania swobodnego przepływu osób może ucieszyć wielu Polaków. Nasz resort rozwoju ustalił, że po Brexicie nawet 400 tys. rodaków może nie kwalifikować się do stałego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii.

Premier May rozpoczęła formalnie dwuletni proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 29 marca. Według art. 50 traktatu lizbońskiego, Brytyjczycy powinni opuścić Wspólnotę najpóźniej w ciągu dwóch lat od tej daty, chyba że Rada Europejska postanowi przedłużyć negocjacje.

O szczegółach BREXITU piszemy w cyklu [NEXT EUROPA]

Brexit staje się faktem. To zła wiadomość dla Polaków na wyspach

Brexit staje się faktem. To zła wiadomość dla Polaków na wyspach

Więcej o:
Komentarze (43)
Wielka Brytania spuszcza z tonu. May zasugerowała utrzymanie swobodnego przepływu osób po Brexicie
Zaloguj się
 • polak26

  Oceniono 9 razy 3

  Swobodny przepływ powinien dotyczyć tylko ludzi rasy białej. Europa już chyba dorosła do apartheidu.

 • ltte

  Oceniono 6 razy 2

  Ten swobodny przepływ będzie polegał na czymś innym. Brytyjczycy już pracują nad ustawą wprowadzającą tzw. rezydencję czasową. Dotychczas po 5 latach pobytu można było starać się o rezydencję (stałą). Po Brexicie po 3 latach będzie można strać się o rezydencję tymczasową na okres 2 lat. Niby to samo, ale jednak jest różnica. Teraz to Anglicy będą decydowali, kto przekroczy granicę UK. Bułgarski obywatel Imperium Osmańskiego może zapomnieć o wjeździe i rezydencjach ;-)

 • jestem_robotem

  Oceniono 1 raz 1

  Mądre zagranie. Wielka Brytwanna tak naprawdę pozostanie w Unii będąc poza nią z możliwością regulowania pokrętłem amplitudy zbliżania i oddalania się od niej. To dokładnie to samo o co zabiega polski rząd dla Polski. Np. fala uchodźców - odcinamy się od unii, fala przeszła otwieramy się :)

 • hefajstos1

  Oceniono 5 razy 1

  Morawiecki ucieszy się. Tylu Polaków wróci do kraju, tu będą czekać na nich miejsca pracy, zreformowana dobra służba zdrowia, zreformowane szkoły dla ich dzieci i dobre zreformowane wcześniejsze emerytury.

 • poljack

  Oceniono 15 razy 1

  Nareszcie pijane bydło zza kanału nie będzie chlać szcz... i rzygać w Polsce

 • monoekann

  Oceniono 5 razy 1

  Wszyscy zainteresowani zdążą zatroszczyć się o obywatelstwo albo 'indefinite leave to remain'

 • Artur gg

  0

  I'm wcale nie chodzi o ottomanow ale o polaków. Te ograniczenia są pomyślałem główne ze względu na polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX