Prezes NBP potwierdza: Zysk banku to ponad 9 mld zł. Pieniądze popłyną do budżetu

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński potwierdził w środę, że ubiegłoroczny zysk kierowanego przez niego banku wyniesie ponad 9 mld zł. To bardzo dobry wynik, bo ustawa budżetowa na 2017 rok przewiduje, że z tego tytułu do kasy państwa wpłynie jedynie 627 mln zł.

Jak podaje PAP, Glapiński pytany na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej o zysk banku za 2016 r. potwierdził, że wyniósł on ponad 9 mld zł. "Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik" - powiedział Glapiński zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy. "Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (...). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego – red.) przede wszystkim" - wyjaśnił.

Taka wartość jest zgodna z oczekiwaniami rynkowych ekspertów. Przykładowo w grudniu analitycy mBanku szacowali, że może on wynieść nawet 10 mld zł.

To przede wszystkim zasługa wzrostu wartości aktywów rezerwowych NBP (czyli w największym skrócie walut przechowywanych przez NBP, także w formie różnorakich aktywów finansowych, jak np. lokaty, złoto, rządowe papiery wartościowe) i osłabienia złotego wobec głównych walut.

W latach 2010-2015 NBP wypracował łącznie około 29 mld zł zysku, przy czym w 2011 i 2015 r. było to ponad po ponad 8 mld zł.

Budżet i 500+

Co dalej będzie się działo z zyskiem? Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego banku przez Radę Ministrów, zysk jest dzielony na dwie nierówne części. 5 procent to odpis na fundusz rezerwowy, natomiast pozostałe 95 proc. zasila budżet państwa.

Pieniądze bardzo się budżetowi przydadzą, bo sam program 500+ ma kosztować w tym roku ponad 23 mld zł.

***

Więcej o:
Komentarze (128)
Prezes NBP potwierdza: Zysk banku to ponad 9 mld zł. Pieniądze popłyną do budżetu
Zaloguj się
 • psychiatra_po

  Oceniono 12 razy 6

  Trzeba spiedralać z tego kraju.

 • Eric Cartman

  Oceniono 28 razy 4

  Nic nie rozumię! Przecież PiSlam miał doprowadzić Polskę do ruiny i tylko Soros mógł nas wyciągnąć z tarapatów dzięki ubogaceniu wielokulturowemu i pomocnym uchodzcom islamskim! Does not compute, does not compute....

 • niewolnica.z.pisu

  Oceniono 34 razy 4

  PiS wszędzie ma nadwyżki a gdzie te wszystkie pieniądze się podziewały przez 8 lat rządów po-psl?

 • oeiy

  Oceniono 3 razy 3

  Rydzyk i spółka już zacierają ręce, podział łupów i spłata długów z kampanii nabierze tempa.
  Potwierdza się przysłowie, że "głupi to ma zawsze szczęście". Żeby tylko ćwierćmózgi z pisu mieli w tym jakąkolwiek zasługę... Już płatne trolle szczekają że "wystarczy nie kraść", ignoranci i fanatycy zaślepieni smoleńską histerią. Gdyby pis rządził podczas kryzysu finansowego, to na Grecję byśmy z zazdrością patrzyli.
  Wyborcom drugiej strony życzę otrzeźwienia i racjonalnego podejścia do świata, chociaż czego ja oczekuję...

 • psychiatra_po

  Oceniono 5 razy 3

  Kaczyzmowi STOP!!!

 • psychiatra_po

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko Polski szkoda.

 • psychiatra_po

  Oceniono 7 razy 3

  Kiepsko.

 • psychiatra_po

  Oceniono 5 razy 3

  Na miejscu lemingów natychmiast wyłączyłbym kompa i udawał, że to się nie dzieje naprawdę. A jutro po włączeniu na pewno znalazłbym coś, co mnie uspokoi, np. wywiad z Krystyną Jandą, że w tym kraju nie da się żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX