Oficjalnie - możecie już w tym roku zapomnieć o Mieszkaniu dla Młodych. Będzie jeszcze ostatnia szansa na pieniądze, ale dopiero za 9 miesięcy

Skończyła się pula dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r., którą można było sobie "zarezerwować" jeszcze w tym roku. Będzie jeszcze szansa na zdobycie dofinansowania, ale dopiero od stycznia 2018.

O wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dopłaty z MDM na 2018 r. poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, administrujący rządowym programem.

O tym, że pieniądze bardzo szybko się wyczerpują, pisaliśmy dosłownie dwa dni temu.

Zgodnie z zasadami Mieszkania dla Młodych, połowę pieniędzy z puli na dany rok można sobie „zarezerwować” w poprzednich latach. Jednak druga połowa środków musi pozostać, i może zostać rozdysponowana dopiero we właściwym roku.

Zatem jeśli ktoś chce dostać w 2018 r. pieniądze z MdM, to jeszcze będzie miał swoją szansę na złożenie wniosku o dopłatę – ale dopiero 2 stycznia 2018 r. Wtedy BGK znów zacznie przyjmować dokumenty. To także będzie wielki wyścig, w 2017 r. część puli zarezerwowana na bieżący rok rozeszła się w miesiąc.

Chodzi o niebagatelne pieniądze. Pula na 2018 r. to łącznie 762 mln zł. Połowa, czyli 381 mln zł, już została rozdysponowana. Walka o drugie 381 mln zł rozpocznie się w styczniu 2018 r.

Warto przypomnieć, że jeśli ktoś nie „załapie” się na tę drugą część puli na 2018 r., to już w ogóle nie skorzysta z programu Mieszkanie dla Młodych. Przyszły rok będzie bowiem ostatnim rokiem obowiązywania programu rządowych dopłat.

Wykorzystanie środków z MdMWykorzystanie środków z MdM źródło: Open Finance

O co chodzi w MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada rządowe dofinansowanie do wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych, zarówno na zakup mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wysokość dopłat zależy od liczby posiadanych dzieci – osoby bezdzietne mogą liczyć na 10-procentowe dopłaty, przy jednym dziecku dopłata rośnie do 15 proc., przy dwóch do 20 proc., przy trójce już do 30 proc. Osoby bezdzietne mogą dostać nawet 20-40 tys. zł, beneficjenci z dziećmi nawet 2-3 razy więcej.

Kto może dostać dopłaty?

Program Mieszkanie dla Młodych dostępny jest zarówno dla singli, jak i małżeństw czy osób w nieformalnych związkach. Mogą z niego skorzystać osoby w wieku do 35 lat (dokładnie – najpóźniej w roku kalendarzowym, w którym skończyły 35 lat), choć ten warunek nie dotyczy rodziców z trójką (lub większą gromadką) dzieci. Zasadniczo dopłata przysługuje tylko na pierwsze w życiu mieszkanie na własność, choć ten warunek również nie obejmuje osób z trójką dzieci.

Nabywane mieszkanie musi mieścić się w określonym limicie metrażu – to 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego, lub o 10 m kw. więcej dla rodziców przynajmniej trójki dzieci. Także cena 1 m kw. nie może być wyższa od przyjętego limitu – różnego dla każdego miasta wojewódzkiego i gmin.

Wnioski o dofinansowanie z MdM z puli na 2018 r. mogą składać osoby kupujące mieszkania, w sytuacji gdy płatność (ewentualnie – ostatnia transza płatności) przypada na 2018 r.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (20)
Oficjalnie - możecie już w tym roku zapomnieć o Mieszkaniu dla Młodych. Będzie jeszcze ostatnia szansa na pieniądze, ale dopiero za 9 miesięcy
Zaloguj się
 • fletniapana

  Oceniono 7 razy 7

  zlikwidować wszelkie tego typu programy; ich beneficjentami tylko pozornie są klienci a w rzeczywistości banki oraz deweloperzy

 • kkes

  Oceniono 8 razy 4

  Wina PIS

 • gabrielr

  Oceniono 10 razy 2

  Sondaż Kantar Public : Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc., Platforma - 26 proc. Wysoko także Kukiz'15. Ani słowa o nowym sondażu w GW.

 • ds215

  Oceniono 1 raz 1

  Program na doplaty dla baqnkow i przedsiebiorcow budowlanych.
  A jak ktos chce sam sie pobudowac to nici.
  Wielkie Q restwo dotawac banki i przedsiebiorcow z pieniedzy biedakow.

 • kgbltd

  Oceniono 3 razy 1

  program dla bogatych, 500+ to jest nic przy takim wywalaniu kasy w błoto.

 • TheMrd2b

  Oceniono 13 razy 1

  Już kasy nie ma? Hej, "mózgi" z PiSu! Mamy dopiero początek kwietnia!!! Czyżby zaczęło brakować pieniędzy??? Nie możliwe. Przecież macie tak wspaniałych specjalistów którzy wszystko doskonale policzyli. Mieliście przecież teczki pełne ustaw i planów! Poza tym jak to nie ma skoro na Rydzyka kasa jest... Nie rozumiem.

 • Wiktor Korzystny

  0

  jeszcze przez mdmprogram.com 2 pula MdM, pamiętać trzeba o tym, żeby się przygotować, nie będzie wymówek.

 • wranek

  Oceniono 2 razy 0

  I kto teraz zaprzeczy, że PiS, to komuna.
  Za komuny też dawali mieszkania. Nie wszystkim. Przede wszystkim,swoim.
  Z daleka śmierdzi to dawnym PZPRem, partyjnym rozdawnictwem.

 • scott223

  Oceniono 2 razy 0

  takie halo o restrukturyzację kredytów walutowych, a od lat płynie wspólna kasa na RnS, MdM, mieszkanie plus, itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX