Jak to się dzieje, że Korea Północna nie bankrutuje? Odpowiedź jest banalnie prosta

Podstawami północnokoreańskiej gospodarki są: węgiel, praca niewolnicza oraz hakerskie ataki, głównie na zachodnie banki.

Prezydent USA Donald Trump deklaruje, że jest gotowy stawić czoła rosnącemu zagrożeniu nuklearnemu ze strony Korei Północnej, z Chinami lub bez nich. Jednak nie obejdzie się bez pomocy Pekinu, jeśli pragnie zlikwidować źródła dochodów, które podtrzymują reżim Kim Dzong Una. Handel z Chinami stanowi aż 80 proc. dochodu Korei Północnej.

Stany Zjednoczone, wraz z sojusznikami, próbowały przez wiele lat wymusić spłatę długów od Korei Północnej i usunąć ją z globalnego systemu bankowego. Bezskutecznie,co więcej reżim w Pjongjang opanował sztukę unikania dotkliwości zachodnich sankcji gospodarczych.

Węgiel, praca niewolnicza, hakerzy

Najprawdopodobniej prezydent USA podczas rozpoczynających się dzisiaj negocjacji, będzie namawiał przywódcę Chińskiej Republiki Ludowej do wywarcia presji na tamtejsze firmy wspierające gospodarkę północnokoreańską.

Aktualnie reżim w Pjongjang zarabia na korzystnych cenach węgla eksportowanego do Chin. A swoje rezerwy finansowe lokuje w chińskich bankach, gdzie są bezpieczne i sukcesywnie pobierane, aby zasilały program zbrojeniowy Korei. Dodatkową korzyścią trzymania pieniędzy w Chinach jest to, że Korea Północna może łatwiej unikać sankcji mających na celu wyeliminowanie jej z globalnego systemu finansowego.

Reżim Kim Dzong Una zarabia też na atakach hakerskich i niewolniczej pracy.

Anthony Ruggiero, senior Fundacji Obrony Demokracji, sugeruje, że rząd Stanów Zjednoczonych mógłby przekonać chińskich bankierów, aby przestali pomagać Korei Północnej w unikaniu zachodnich sankcji.

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (137)
Jak to się dzieje, że Korea Północna nie bankrutuje? Odpowiedź jest banalnie prosta
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 69 razy 37

  Żeby nie zbankrutować państwo musi zrobić tylko jedno - mniej wydawać niż samo zarabia. Dla polskich polityków ta herezja jest zupełnie niezrozumiała ...

 • ugrydul

  Oceniono 19 razy 9

  Jankees mogą Kima pocałować w rowek. W KRLD ludzie są tak totalnie zniewoleni, że NIGDY nie wyjdą na ulice i nie obalą reżimu. Gruby zawsze będzie miał co żreć a na skutek sankcji poumierają z głodu zwykli ludzie.

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 11 razy 7

  "Jak to się dzieje, że Korea Północna nie bankrutuje?" Idiotyczne pytanie. Jak Państwo nie spłaca swoich długów to właśnie bankrutuje. Korea Północna jest bankrutem od wielu lat tylko że ma to kompletnie gdzieś.

 • owrank

  Oceniono 12 razy 6

  >>> węgiel, praca niewolnicza
  czyli tak jak PRL, no może PRL eksportowął jeszcze sporo miedzi i mięsa
  a PRL zbankrutował dopiero jak ludzie powiedzieli "NIE" niewolniczej pracy a zadłużenie na bezsensowne (z racji niskiej efektywnosci gospodarki) inwestycje zaczęło sie powiekszac

 • kmrp

  Oceniono 4 razy 4

  "Niewolnicza praca" to raczej domena krwiożerczej odmiany kapitalizmu, tak jak w Chinach czy Bangladeszu. Moim zdaniem, Niemcy czy kraje skandynawskie to kraje bardziej socjalistyczne (w dobrym tego słowa znaczeniu) niż Korea Północna. Zamordyzm nigdy nie stoi w parze z socjalizmem. Zamordyzm to kapitalistyczny wyzysk za garść ryżu tygodniowo. I dlatego Korea Północna nie bankrutuje, ponieważ tamtejszy pracownik ma już wpojoną kapitalistyczną uległość wobec pana i władcy. W naszym PRL-u tego nie było, dlatego PRL zbankrutował, a te wszystkie Koree Północne i Bangladesze - nie.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 10 razy 4

  I tych północnokoreańskich niewolników znajdziemy i w Polsce.
  www.businessinsider.com.pl/finanse/praca/przymusowi-pracownicy-z-korei-polnocnej-w-polsce/9cwbslv

  Staropolskim - prosiemy.... : - )

 • popijajac_piwo

  Oceniono 12 razy 4

  "Reżim Kim Dzong Una zarabia też na (...) niewolniczej pracy."

  Również u nas...

 • art141

  Oceniono 16 razy 4

  Nie zbankrutuje państwo którego gospodarka nie jest oparta o dług. Cały świat zachodni jest zadluzony. Dzięki temu może się rozwijać ale i popaść w krach. Korea wyzyskuje ludzi ale się nie zadluza. Z wyzysku starcza na funkcjonowanie aparatu państwowego. A ludzie się nie buntuja bo są zastraszeni lub od dziecka poddani takiemu praniu mózgu że nie wiedzą że istnieje inny świat.

 • bugaboo

  Oceniono 9 razy 3

  Już niedługo zbankrutuje Polska, Jarek rozda wszystko,. a resztę wypłaci swoim przydupasom zatrudnianym na wysokich stanowiskach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX