Gazeta.pl Next >  Biznes >  Oficjalnie - będzie gigantyczny zastrzyk gotówki z NBP do budżetu. Najwyższy w historii

Oficjalnie - będzie gigantyczny zastrzyk gotówki z NBP do budżetu. Najwyższy w historii

A A A
Adam Glapiński

Adam Glapiński

Narodowy Bank Polski odnotował w 2016 roku rekordowy zysk w wysokości ponad 9,2 mld zł. To o ponad 900 mln zł więcej niż rok temu. Do budżetu kraju popłynie aż 95 proc. zysku NBP, czyli ponad 8,7 mld zł. W projekcie ustawy budżetowej rząd założył z tego tytułu wpływ o ponad 8 mld zł niższy.

Na zysk NBP za 2016 rok złożyły się przede wszystkim: dodatni wynik z różnic kursowych oraz dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi pomniejszone o koszty prowadzonej polityki pieniężnej oraz koszty działania i amortyzacji" – poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie.

Przekładając to na bardziej "ludzki" język - Narodowemu Bankowi Polskiemu na dobre wyszło osłabienie złotego wobec głównych walut, bank świetnie inwestował też swoje rezerwy.

Już wczoraj, prezes NBP, Adam Glapiński, mówił podczas konferencji po decyzji Rady Polityki Pieniężnej, że zysk przekroczy 9 mld zł i będzie najwyższy w historii. - Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa – komentował Glapiński. Zresztą dane od dawna potwierdzały to, że 2016 r. był dla NBP z punktu widzenia poziomu zysków wyjątkowy.

NBPNBP Wyborcza.biz

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego banku (to zostało już w tym roku pozytywnie zaopiniowane), część jego rocznego zysku banku podlega odprowadzeniu do budżetu państwa. I to bardzo duża część – aż 95 proc., czyli w przypadku kwoty zysku 9,2 mld zł to aż 8,74 mld zł. Reszta zostanie przeznaczona na fundusz rezerwowy.

Dla budżetu państwa zastrzyk blisko 9 mld zł jest naprawdę imponujący. W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. przyjęto, że z NBP do kasy państwa wpłynie jedynie 627 mln zł.

Jak zauważa Polska Agencja Prasowa, do tej pory dla NBP najlepszy był 2011 r., gdy bank wypracował zysk 8,6 mld zł. Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8,28 mld zł.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (71)
Oficjalnie - będzie gigantyczny zastrzyk gotówki z NBP do budżetu. Najwyższy w historii
Zaloguj się
  • borubarski

    Oceniono 15 razy 9

    To świetnie. Będzie można zatrudnić na państwowych stanowiskach jeszcze osiemdziesięciu pięciu szwagrów i pięćdziesiąt sześć szkolnych koleżanek

  • Oceniono 12 razy 6

    przecież to jest papierowy zysk - zmiana wyceny rezerw walutowych, jak PLN wzrośnie to będzie taka sama strata powinni to zaksęgować jako rezerwę a nie przejadać. Innymi słowy - masz na koncie walutowym 10000 USD, dolar wzrósł o 1 PLN myslisz sobie ok zarobiłem 10000 PLN ale dopóki nie zamkniesz pozycji i dopóki te 10000 USD musisz trzymać na koncie tak jak NBP to ten zysk ci nic nie daje a rzad wział te 10000 i pobiegł wydać do sklepu. Za rok czy 2 dolar spadnie o 1 PLN i rzad będzie musiał pozyczyć żeby zwrócić te 10000.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX