Oficjalnie - będzie gigantyczny zastrzyk gotówki z NBP do budżetu. Najwyższy w historii

Narodowy Bank Polski odnotował w 2016 roku rekordowy zysk w wysokości ponad 9,2 mld zł. To o ponad 900 mln zł więcej niż rok temu. Do budżetu kraju popłynie aż 95 proc. zysku NBP, czyli ponad 8,7 mld zł. W projekcie ustawy budżetowej rząd założył z tego tytułu wpływ o ponad 8 mld zł niższy.

Na zysk NBP za 2016 rok złożyły się przede wszystkim: dodatni wynik z różnic kursowych oraz dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi pomniejszone o koszty prowadzonej polityki pieniężnej oraz koszty działania i amortyzacji" – poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie.

Przekładając to na bardziej "ludzki" język - Narodowemu Bankowi Polskiemu na dobre wyszło osłabienie złotego wobec głównych walut, bank świetnie inwestował też swoje rezerwy.

Już wczoraj, prezes NBP, Adam Glapiński, mówił podczas konferencji po decyzji Rady Polityki Pieniężnej, że zysk przekroczy 9 mld zł i będzie najwyższy w historii. - Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa – komentował Glapiński. Zresztą dane od dawna potwierdzały to, że 2016 r. był dla NBP z punktu widzenia poziomu zysków wyjątkowy.

NBPNBP Wyborcza.biz

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego banku (to zostało już w tym roku pozytywnie zaopiniowane), część jego rocznego zysku banku podlega odprowadzeniu do budżetu państwa. I to bardzo duża część – aż 95 proc., czyli w przypadku kwoty zysku 9,2 mld zł to aż 8,74 mld zł. Reszta zostanie przeznaczona na fundusz rezerwowy.

Dla budżetu państwa zastrzyk blisko 9 mld zł jest naprawdę imponujący. W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. przyjęto, że z NBP do kasy państwa wpłynie jedynie 627 mln zł.

Jak zauważa Polska Agencja Prasowa, do tej pory dla NBP najlepszy był 2011 r., gdy bank wypracował zysk 8,6 mld zł. Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8,28 mld zł.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (64)
Oficjalnie - będzie gigantyczny zastrzyk gotówki z NBP do budżetu. Najwyższy w historii
Zaloguj się
 • borubarski

  Oceniono 15 razy 9

  To świetnie. Będzie można zatrudnić na państwowych stanowiskach jeszcze osiemdziesięciu pięciu szwagrów i pięćdziesiąt sześć szkolnych koleżanek

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 7

  Cud się stał.
  Dziewięciokrotnie większy zysk niż zakładano !?. To ile ten bank planował zysku ?.
  Ludzie, już dawno po prima aprilis.

 • kontra.punkt

  Oceniono 5 razy 3

  Zysk z NBP jest jednym z głównych czynnik niechęci do strefy Euro, po wejściu do niej NBP musiałby zniknąc.

 • gwsol

  Oceniono 5 razy 3

  Schetyna: "Nie mogę na to patrzeć ! Polacy mają dość !"

 • spark5719

  Oceniono 9 razy 3

  Zamiast tworzyć rezerwy na gorsze czasy, pisowcy wydają na potęgę wszystko, co pod ręką. Ale nie powinien być zaskoczony nikt, kto znał wcześniejsze "dokonania" Glapińskiego, "gieniusia" ekonomii.

 • kolos100

  Oceniono 7 razy 3

  NBP powinien zastąpić UE w finansowaniu inwestycji państwowych.

 • ola9678

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo---a kredytobiorcy na swoich plecach zbudowali TE ZYSKI . Wielu popełniło samobójstwo nie widząc możliwości spłaty długu, który wzrastał w miarę jego spłacania. Ale cóż tam obywatel- ABY BANKI MIAŁY SIĘ DOBRZE!! A obiecywał p Duda pomoc kredytobiorcom i co I NIC

 • jjmmpp

  Oceniono 4 razy 2

  NBP zarabia na tym samym, na czym tracą frankowicze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX