Rynek boi się amerykańskiej bomby w Afganistanie. Duży ruch na obligacjach USA

Wczesnym wieczorem amerykańskie obligacje skarbowe zaczęły nagle drożeć. To skutek zrzucenia przez siły USA najpotężniejszej bomby nienuklearnej, jaką dysponują, na pozycje tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie.

Nalot bombowy na cele dżihadystów to kolejne w ostatnich dniach działanie sił powietrznych USA, które zaniepokoiło inwestorów. Pierwszą reakcją na wzrost niepewności jest przerzucanie pieniędzy do "bezpiecznych przystani". A za takie uważane są m.in. obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych.  

Bomba GBU-43, którą Amerykanie zrzucili dziś na jaskinie wykorzystywane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego, nazywana jest "matką wszystkich bomb". To najpotężniejsza bomba z arsenału amerykańskiego, która nie jest bombą atomową. Siły USA użyły jej po raz pierwszy.

Chwilę po pojawieniu się tej informacji, inwestorzy zaczęli kupować amerykańskie obligacje 10-letnie, przez co ich rentowność spadła. Właśnie rentowność jest wykorzystywana przez inwestorów na całym świecie do oceny obligacji.

Amerykańskie obligacje - obok np. niemieckich - uważane za jedne z najbezpieczniejszych na świecie - bo ryzyko, że kraj ten stanie się niewypłacalny, jest bardzo niskie. W sytuacjach kryzysu lub zwiększonej niepewności na rynkach finansowych, inwestorzy często i chętnie zaczynają kupować takie papiery. Więcej chętnych przekłada się na wyższe ceny, a wzrost cen powoduje spadek rentowności. Im niższa rentowność, tym mniej opłacalne jest inwestowanie w papiery skarbowe, ale w sytuacjach kryzysowych inwestorom to nie przeszkadza.

Amerykańskie obligacje prawdopodobnie zakończą ten tydzień wzrostami – będzie to piąty taki tydzień z rzędu i najdłuższy okres wzrostu cen tych papierów od lipca.

Powodów do gwałtownych ruchów dostarczają inwestorom ostatnio ryzyka geopolityczne i kontrowersyjne wypowiedzi Donalda Trumpa. Na przykład wczoraj w wywiadzie dla Wall Street Journal prezydent USA powiedział, że dolar jest jego zdaniem zbyt mocny. Spowodowało to wyraźne osłabienie amerykańskiej waluty.

Czytaj więcej na ten temat: Donald Trump mówi, że dolar jest za drogi. A potem szokuje w sprawie Chin. Reakcja rynku natychmiastowa

Więcej o:
Komentarze (20)
Rynek boi się amerykańskiej bomby w Afganistanie. Duży ruch na obligacjach USA
Zaloguj się
 • kasiapanowie

  Oceniono 6 razy 4

  Znaczy Prezydent Donald Trump biznesmen gra na giełdzie ?

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba być de6ilem kompletnym, żeby twierdzić, że rzucenie się inwestorów na obligacje USA i złoto to oznaka, że "gospodarka czuje się pewniej"! To oznaka niepokoju na rynku a inwestorzy kupują walory pewne, na których albo nie stracą, albo zyskają jakieś grosze! Kiedy "gospodarka czuje się pewniej", inwestorzy kupują akcje firm.

 • losiu4

  Oceniono 10 razy 2

  nie bardzo rozumiem. Jeśli zrobiono coś, co źle wpływa na gospodarkę, to obligacje tanieją, a nie drożeją. Giełda też jedzie w dół. A zrzucenie bomby konwencjonalnej, nawet sporej i to na właściwie pustkowiu, to takie sobie zagrożenie dla gospodarki. Sorosowcom odbija na dekiel czy co?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • losiu4

  Oceniono 7 razy 1

  a ja postawie tezę odwrotną. To właśnie działania Trumpa powodują to, że "gospodarka" czuje się pewniej. Bo ludzie widzą, że likwiduje nieprzewidywalne i przewidywalne zagrożenia w postaci chociażby zamachów terrorystycznych. Że juz o postawieniu się lewactwu nie wspomnę. No to akcje USA pod obecnym prezydentem idą w górę. Proste?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • eastsider

  Oceniono 2 razy 0

  Byłem dziś na rynku przy Chłopskiej na gdańskim Przymorzu. Żadnej paniki tam nie widziałem, aczkolwiek ceny
  są rzeczywiście przerażające.

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 4 razy 0

  co ma rynek do bomby?
  czy wam juz wszystko kojarzy sie z dupa?

 • spoxel

  Oceniono 7 razy -1

  ale by wszystko wypikowało i rozkwitlo jakby na kreml zrzucili, eeech pomarzyć

 • keram01

  Oceniono 1 raz -1

  Amerykńce zdetonowali sobie bombkę acw...e dostały orgazmu.

 • dublet

  Oceniono 9 razy -3

  Mała bombka- mały ruch na obligacjach, duża bombka- duży ruch. A baaardzo duuuża bomba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX