Elon Musk znów to zrobił. Ogłosił wprowadzenie na rynek nowego produktu. Natychmiastowa reakcja giełdy

Robert Kędzierski
Elon Musk ogłosił na Twitterze, że we wrześniu tego roku zobaczymy ciężarówkę Tesli. Zapowiedział też inny pojazd. Giełda musiała zareagować na te rewelacje.

Wystarczyły dwa tweety Elona Muska, by akcje Tesli urosły o kilka procent. Ekscentryczny miliarder zapowiedział bowiem na Twitterze, że we wrześniu tego roku zobaczymy elektryczne ciężarówki produkowane przez jego firmę.

Czytaj też: Elektryczny samochód przyszłości być może będzie musiał cię zabić. 

Potwierdziły się tym samym zapowiedzi Muska złożone w zeszłym roku. Obiecał wtedy, że Tesla będzie produkować ciężarówkę o nazwie "Semi", sportowy pojazd użytkowy. a także nowy rodzaj pickupa. Ma pojawić się w ciągu 18-24 miesięcy. 

Reakcja giełdy na deklarację Muska była natychmiastowa. Akcje spółki podrożały o 2,41 proc., co daje w tym roku już 41 proc. wzrostu. 

Nie wszyscy wierzą w sukces Tesli

Według części inwestorów wartość akcji nie gwarantuje Tesli sukcesu. W swoim liście do Elona Muska zwracają się oni z postulatem zmian w zarządzie firmy. 

Musk komentując zarzuty stwierdził, że niezadowoleni akcjonariusze powinni nabyć akcje Forda, który "jest taki wspaniały".

Ford, który sprzedał w zeszłym roku 6,6 mln samochodów jest wyceniany na mniej niż Tesla, która dostarczyła zaledwie ok. 76 tys. pojazdów. Spółka Muska jest najlepiej wycenianym producentem aut w USA!

Ciężarówki Tesli nie będą pierwsze

W czerwcu zeszłego roku firma Nikola Motors zaprezentowała ciągnik siodłowy z elektrycznym napędem. Zebrała 7000 zamówień wartych ok. 2,3 miliarda dolarów. Rynek tego typu ciężarówek ma więc w sobie olbrzymi potencjał. 

A teraz zobacz WIDEO: Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o:
Komentarze (94)
Elon Musk znów to zrobił. Ogłosił wprowadzenie na rynek nowego produktu. Natychmiastowa reakcja giełdy
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 11

  Parę dni temu po wyprzedzeniu Forda i GM nastąpiła konsternacja. We wtorek od rana w większości poważnych amerykańskich mediów można było przeczytać/usłyszeć/zobaczyć analizy pokazujące totalną absurdalność cen akcji Tesli. Pojawiły się cytaty z wypowiedzi szanowanych fachowców z określeniami kursu akcji TSLA takimi jak niewytłumaczalny, absurdalny, szalony. Prosto z mostu przywalił największy żyjący autorytet samochodowy Ameryki Bob Lutz "This is the ultimate bubble, which is doomed to burst”.

  We środę akcje zjechały o 3%. Co na to Musk? Żadnej paniki, nerwowych zaprzeczeń, polemik. W kilku króciutkich, uroczych tweetach wspomniał o projekcie ciągnika siodłowego na baterię i we czwartek akcje prawie wróciły do poniedziałkowego poziomu. Filmowy wilk z Wall Street mógłby się od Muska uczyć marketingu.

 • edimerc

  Oceniono 8 razy 4

  Musk wykorzystuje, że zdecydowana większość ludzi nie ma pojęcia o naukach ścisłych a tym bardziej nie ma tzw. intuicji inżynierskiej. Elektrownia węglowa 45% x linia przesyłowa z transformatorami 85% x ładowarka 97% x akumulator (bez samorozładowania) 60% x falownik 90% x silnik elektryczny 90% = 20%. To jest POŁOWA sprawności nowoczesnego silnika spalinowego. Tak oczywiście wiem, panele, wiatraki... tyle że w USA większość prądu jest z węgla, w Polsce prawie cały.
  Gdyby prąd był z atomu, dla pewnych zastosowań elektryki byłyby ok. Niestety większość entuzjastów elektryków jest jednocześnie przeciw elektrowniom atomowym.

 • e50504

  Oceniono 9 razy 3

  Ja rozumiem że on ma wykupiony u was abonament, ale zadzwońcie do centrali i powiedźcie że to powoli zaczyna przynosić odwrotny skutek. Co z tymi co "niemal dotkną" Księżyca?

  Elon Musk to taki Piotr Kaszubski stworzony z charakterystycznym dla Amerykanów rozmachem. Pamiętacie Piotra? Też miał tutaj wykupiony abonament :)

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  I tak plan Morawieckiego zmiazdzy Tesle.

 • wasiliuk

  Oceniono 2 razy 2

  Bańka. Wielka pusta bańka.

  I to porównanie - jedna firma produkuje samochody, a druga tweetuje o samochodach. Jedna robi ich miliony, a druga zaopatruje hipsterów.

  Jedna firma mam klientów, którzy zwykle liczą czy im się opłaca dany samochód, a szef drugiej firmy jest w stałym kontakcie z FANAMI.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 4 razy 2

  "...Wystarczyły dwa tweety Elona Muska, by akcje Tesli urosły o kilka procent..."
  "...Ogłosił wprowadzenie na rynek nowego produktu. Natychmiastowa reakcja giełdy..."

  no i OK, tylko teraz nie próbujcie wmawiać, że giełda ma cokolwiek wspólnego z ekonomią.
  to dziedzina dla psychologów (może nawet psychiatrów), ewentualnie szulerów.
  i niestety ta sytuacja wieszczy rychłe kolejne pier.dolnięcie na giełdzie.
  ktoś pamięta poprzedni kryzys związany z bańką "dotcomów"?
  w polsce wystarcał komunikat giełdowy jakiejś firmy produkującej obuwie, albo glazurę, o tym, że "wchodzi do internetu", by akcje rosły o kilkanaście/kilkadziesiąt procent. w jednej chwili.
  teraz jakiś kolo tweetuje i właściwie nic więcej nie musi robić - giełda "szaleje".
  aż się boję co się stanie, gdy zacznie na tweeterze opowiadać swoje sny...

 • mietek1910

  Oceniono 6 razy 2

  Ty, Kędzierski, napiszesz kiedyś o czymś innym niż Tesla i Musk???

 • bling.bling

  Oceniono 6 razy 2

  W przyszłości ta bańka będzie nazwana od imienia Muska albo od Tesli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX