Wizjonerski wieżowiec polskich architektów i zwycięstwo w prestiżowym konkursie

Studenci architektury Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprojektowali wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI wieku. Polski projekt okazał się najlepszy w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo".

A było w czym wybierać, do konkursu zgłoszono aż 444 propozycje, które zgodnie z jego zasadami miały być śmiałe, wizjonerskie i zupełnie inne od obowiązujących trendów. Miały też uwzględniać kontekst społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu, w którym miałby stanąć budynek.

Jak podaje PAP, dedykowany Afryce Subsaharyjskiej budynek "Mashambas" składa się z modułów i wydrążonej w środku spirali. Jest pomyślany jako mobilne centrum edukacyjne - zapewniające szkolenie w zakresie technik rolniczych - a zarazem rynek dla społeczności w Afryce Subsaharyjskiej. Celem projektu jest zwiększenie możliwości uprawy i zmniejszenie głodu w tych regionach.

Projekt 'Mashambas'Projekt 'Mashambas' evolo.us

W tak zaprojektowanym budynku rolnicy mogliby uczyć się, jak skutecznie uprawiać pole czy hodować zwierzęta, ale też sprzedawać swoje produkty – budynek miałby pełnić też funkcję targu. Konstrukcja wieżowca składa się z prostych elementów modułowych, ułatwia łatwe budowanie, rozbieranie i transport wieżowca. Moduły umieszczone jeden na drugim tworzą formę, która zajmuje niewielką powierzchnię.

Polacy w pokonanym polu zostawili m.in. projekt "Vertical Factories in Megacities", autorstwa Tianshu Liu i Linshen Xie z USA, który zajął 2. miejsce. Ich projekt to też wieżowiec, ale dedykowany miastom o najbardziej gęstym zaludnieniu, w którym na przemian występują warstwy przemysłowe i rekreacyjne.  

Trzecie miejsce w konkursie zdobył projekt "Espiral 3500", którego autorem jest Javier López-Menchero Ortiz de Salazar z Hiszpanii. Według architekta jego projekt ma odpowiadać na zjawisko przeludnienia w obszarach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

Nagroda "eVolo" wręczana jest od 2006 r. Czasopismo stara się doceniać najbardziej wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowatorskie użycie technologii, materiałów, o niebanalnej estetyce i organizacji przestrzeni, w jakimś stopniu kwestionujące współczesne rozumienie architektury

Więcej o:
Komentarze (32)
Wizjonerski wieżowiec polskich architektów i zwycięstwo w prestiżowym konkursie
Zaloguj się
 • gr_ub_y

  Oceniono 4 razy 2

  W Malicach Wielkich na dolnym Śląsku u Zenka Dmuchały też jest taki wieżowiec na podwórku....

  ...zbudowany z palet.

  :))))

 • bobaa

  Oceniono 1 raz 1

  super, wieżowiec na polu w Afryce, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, gdzie nie ma dróg i samochodów. Po jakiego grzyba ? Żeby ludzie wjeżdżali na górne piętra na rowerach ? Ale po co te górne piętra kiedy to wszystko zmieści się na dwóch, trzech kondygnacjach bez tej gigantycznej, nie wykorzystanej przestrzeni w środku ? Utopia. Zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków, doprowadzenie energii - wszystko to generuje ogromne koszty, ale... kto bogatemu zabroni. Dla mnie sztuka dla sztuki, albo sztuka dla nagrody. Funkcjonalności nie ma żadnej...

 • bling.bling

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo piękna koncepcja ale niespójna. Na terenach rolniczych nie buduje się wieżowców zwykle z powodu o wiele niższej wartości gruntu do ceny dobudowywania kolejnych pięter. Nawet na wizualizacji pokazane są kobiety niosące coś na głowie, więc naturalnie podróże piesze nie mogą być zbyt dalekie. Więc znów problem z dostępnością wielkich wieżowców dla ich potencjalnych użytkowników. Jury tego konkursu nie miało chyba pojęcia o potrzebach ludzi dla których takie budowle miałyby powstawać.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 9 razy 1

  Co do walki z głodem to raczej powinni Panom Murzynom zaproponować żeby więcej pracowali na roli niż na babach ???

 • bonawentura111

  0

  Wieżowiec w afrykańskiej oazie????/. Po cholerę ! Może dlatego, że nie mógłby się wpisać w plan architektoniczny żadnego przeludnionego miasta na świecie . Poza tym poziom zmysłu estetyki twórców jest równy poziomowi jury konkursu tzn. " nieszczęścia chodzą parami "

 • charly42

  0

  wygląda trochę tak jak rusztowanie remontowanej kamienicy.

 • notremak

  0

  "Dedykowany"... Ukochane słowo n o w e g o ćwierćinteligenta.
  A może by tak Matusika dedykować do jakiejś szkoły z językiem polskim jako wykładowym?
  PS. Przepraszam, nie ćwierćinteligenta, tylko półinteligenta.

 • abelaasiana

  0

  Był taki w Krakowie a właściwie to jest, tylko go remontują bo się nie przyjął :)

 • caramba102

  0

  na fot. nr1 babkka targa na głowie wiadro, garniec, kubełko po farbie, czajnik i patelnię. na niebie fruwa 7 dronów. w zagrodzie stoi żyrafa. o co k... tutaj chodzi???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX