Gazeta.pl Next >  Biznes >  Euro i francuska giełda w górę. Macron bije Le Pen w pierwszym głosowaniu za trzy dni

Euro i francuska giełda w górę. Macron bije Le Pen w pierwszym głosowaniu za trzy dni

A A A
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Najnowsze sondaże we Francji sugerują, że nie tylko w drugiej, ale w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwycięzcą może być centrowy Emmanuel Macron. W reakcji na te newsy umacnia się euro i rośnie francuska giełda.

Wg sondażu Harris Interactive w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji najwięcej głosów zbierze Emmanuel Macron – 25 proc. Marine Le Pen z Frontu Narodowego może liczyć na 22 proc. głosów. A po 19 proc. otrzymają kandydat republikańskiej prawicy - Francois Fillon I bardzo mocno lewicowy Jean-Luc Melenchon.

W drugiej turze, przynajmniej wg sondażu Harris Interactive, Macron może liczyć na komfortowe zwycięstwo. Dostanie 66 proc., Le Pen 34 proc.

Inwestorów początkowo nowy sondaż bardzo ucieszył. Wyraźnie podrożało euro. Przed południem w czwartek było najwyżej wyceniane od końca marca zarówno w stosunku do dolara, jak i złotego. Wczesnym popołudniem za jedno euro trzeba było zapłacić nieco ponad 4,26 zł, w środę rano niemal 4 grosze mniej.

Czytaj więcej: W środę na giełdzie w Warszawie zadebiutowała polska sieć handlowa Dino. Było to prawdziwe wejście smoka.

Większe szanse Macrona na wygraną popchnęły też w górę paryską giełdę. Ta zachowuje się wyraźnie lepiej od innych rynków kapitałowych. Przed południem CAC 40, jej główny indeks zyskiwał niemal 1 proc., podczas gdy np. indeks DAX parkietu we Franfurcie oscylował dookoła zera.

Część porannego optymizmu zaczęła znikać w ciągu późniejszych notowań. To można wiązać choćby z faktem, że chociaż do wyborów we Francji już tylko 3 dni, to ciągle niemal jedna trzecia Francuzów nie wie na kogo zagłosuje. Wszyscy zatem możemy się bardzo zdziwić w najbliższą niedzielę wieczorem, kiedy zostaną podane wyniki sondaży exit polls.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Polecamy
  • Rząd chce zmian w prawie, które mogą uderzyć w Ubera Rząd bierze się za Ubera. Nadchodzą zmiany w prawie. Nowe obowiązki dla kierowców
  • Węgiel umiera w Europie. Po kopalniach zamykane są elektrownie węglowe
Komentarze (48)
Euro i francuska giełda w górę. Macron bije Le Pen w pierwszym głosowaniu za trzy dni
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Marcon!!
  Ludzie wychodza z jego mitingow z powodu nudy i ida na mecz! Co wy gadacie!!!!

 • Oceniono 7 razy 1

  Sondaże...................................... hahahahahah!!! Na głównej artykuł pani Agnieszki Kublik jak to Kantar Public przeprowadził tydzień temu sondaż (telefoniczny) w którym pisiory dostały 28% a platfusy 27 -- radości pro platfusowym mędrkom nie było końca! Dalej pani Agnieszka przytacza dzisiejszy sondaż tejże Kantar Public (tzw. bezpośredni czyli twarzą w twarz) gdzie pisiory mają 38% a platfusiarnia 19 -- w necie cicho sza, w platfusiarni żałoba.
  W Polsce do wyborów ponad dwa lata a "SONDOKRACJA" szaleje w najlepsze -- kto za to qrwa płaci!!!!
  Ps. Poczytaj droga publiko o tzw. tajnych sondażach we Francji i pupilu sondażowni czyli Macronie "chłopaku wyciągniętym z kapelusza", to taki żabojadzki Petru -- gdyby prześledzić kto finansuje takich chłystków to..................
  szukajcie a znajdziecie!!!!

 • dziordzio1965

  Oceniono 13 razy 1

  No chyba, że przejedzie zakonnicę w ..
  No co też ja plotę ?
  Jaką zakonnicę, skąd tam zakonnica ????
  Imana jak przejedzie w burce na zielonym - wtedy przegra !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane