GUS: wynagrodzenia rosną szybciej, niż przewidywali ekonomiści

Banknoty

Banknoty (fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec wynika, że wynagrodzenia wzrosły o 5,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zanotowano również wzrost zatrudnienia o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

Według wcześniejszych szacunków ekonomistów, wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 4,1 proc rdr, zaś wzrost zatrudnienia prognozowano na 4,6 proc. rdr. Tymczasem jak podaje GUS, w marcu 2017 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc rdr, (5 mln 981,7 tys.) a przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto było wyższe o 5,2 proc rdr i wyniosło 4 tys. 577,86 zł.

Wynika z tego, że w ujęciu miesięcznym wynagrodzenie w marcu wzrosło o 6,3 proc (w porównaniu do lutego br oczekiwano wzrostu na poziomie 5,2 proc). Zgodnie z danymi GUS w ujęciu miesięcznym zatrudnienie w porównaniu do lutego wzrosło o 0,1 proc. (ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,2 proc).

Komentując dane Głównego Urzędu Statystycznego ekonomista z Pekao, Piotr Pękoś, zwraca uwagę na główne przyczyny marcowego wzrostu dynamiki płac. Jego zdaniem stoi za tym wysoka dynamika płac w górnictwie (wypłata nadzwyczajnej premii w PGG) oraz wzrost dynamiki płac w przetwórstwie za sprawą większej liczby dni roboczych, niż przed rokiem.

Czytaj też: Polska gospodarka ma rosnąć szybciej. Deficyt w finansach publicznych też. Najnowsza prognoza Banku Światowego dla Polski

Z kolei Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan tłumaczy, że wzrost wynagrodzenia o ponad 5 proc. jest wynikiem coraz większej konkurencji na rynku pracy.  Biorąc pod uwagę stały wzrost PKB i fakt, że coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy, presja na wynagrodzenia zaczyna się zwiększać. Jego zdaniem pracodawcy będą musieli pomyśleć o dodatkowych formach rywalizowania o najlepszych pracowników.

Zobacz także
Komentarze (50)
GUS: wynagrodzenia rosną szybciej, niż przewidywali ekonomiści
Zaloguj się
 • Oceniono 25 razy 7

  A gdzie na GW można przeczytać o tym , że Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu dla Polski, bo nie zauważyłem? Jakby było w odwrotnym kierunku, to tytuł byłby przez trzy dni na czerwonym polu ....

 • piotre1987

  Oceniono 9 razy 5

  Kłamstwo bzdury i manipulacja w 100 tys. mieście gnie nie pójdziesz to max 2500 brutto na 3 zmiany wszędzie tylko pisk i bieda u tych przedsiębiorców rozumiem panią Krysię z warzywniaka że więcej dac nie może ale firma 150 pracowników produkacja idzie że tir za tirem a idziesz do pracy to 2500 na 3 zmiany bo więcej dać nie mogę bo firma padnie. masakra te dane o wynagrodzeniach to z energetyki górnictwa KGHM gdzie po 11 tys zarabiają wszędzie indziej to bieda praca i 100 ukraińców za płatem.

 • losiu4

  Oceniono 6 razy 4

  ech ci pisowcy. W ogóle nie szanują kasandrycznych przepowidni czerskich "ekspertufff"

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX