Już 5 mld zł na rządowy program mieszkań na wynajem. A to dopiero początek

Jak poinformował PAP Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, w ten chwili kierowana przez niego instytucja ma do dyspozycji 5 mld zł na program Mieszkanie Plus. To BGK Nieruchomości odpowiada za rządowy program budowy mieszkań na wynajem. Barszcz dodaje, że to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Program Mieszkanie Plus jest „następcą” Mieszkania dla Młodych, z którego po raz ostatni Polacy będą mogli skorzystać na początku 2018 r. W odróżnieniu jednak od Mieszkania dla Młodych, zakładającego rządowe dopłaty do wkładu własnego do kredytów na zakup mieszkania (czy wcześniejszej Rodziny na Swoim, polegającej na dopłatach do rat), Mieszkanie Plus ma być programem długoterminowego wynajmu mieszkań wybudowanych m.in. na gruntach Skarbu Państwa czy jednostek terytorialnych.

Program zakłada co prawda wariant dojścia do własności danego mieszkania przez wynajmującego, ale zasadniczo ma polegać na preferencyjnych stawkach za wynajem (12-24 zł przy opcji dojścia do własności mieszkania, 10-20 zł rezygnując z tej możliwości + koszty eksploatacji + rachunki).

Nieznane są dokładnie kryteria dostępu do lokali z programu Mieszkanie Plus. Rząd jednak nigdy nie ukrywał, że choć o mieszkania z programu będą się mogli ubiegać wszyscy Polacy, to pierwszeństwo będą miały wielodzietne rodziny o niskich dochodach.

Jak informuje PAP, BGK Nieruchomości do tej pory podpisał ponad 70 umów na budowę prawie 20 tys. mieszkań w ramach programu. BGKN informował jednak ostatnio, że „dysponuje obecnie potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych”.

Choć na liście miast, w których już podpisano umowy i gdzie powstaną mieszkania na wynajem, są np. Katowice czy Kraków, to jednak częściej pojawiają się na niej nieco mniejsze miejscowości (np. Suwałki, Dębica, Ciechanów, Łomża, Pelplin), czasem na obrzeżach większych miast (np. podwarszawska Kobyłka czy Skawina pod Krakowem). Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Pod koniec tego roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań.

***

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami muszą się liczyć prowadzący własny biznes w Polsce:

Więcej o:
Komentarze (47)
Już 5 mld zł na rządowy program mieszkań na wynajem. A to dopiero początek
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 15 razy 15

  Mieszkania dla 'niższych warstw klasy średniej' lokowane z daleka od potencjalnego rynku pracy dla ich mieszkańców, czyli powtórka z PGR, tylko bez PGR, za to ze wszystkimi patologiami PGR.

  Na taki genialny pomysł mogła wpaść jedynie Pani Sołtysowa Brzeszcz. Z tego programu Mieszkanie Plus wyjdą jakieś lokale socjalne do dyspozycji MOPS.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 14 razy 10

  Zastanówmy się skąd rząd wziął te 5 mld. Chyba z podatków, bo rząd nie ma przecież swoich pieniędzy. Czyli jedni podatnicy zafundują innym obywatelom (podatnikom?) kawałek mieszkania odbierając sobie może szansę na własne mieszkanie. Ale PiS będzie wmawiał, że to on dał na te mieszkania (oczywiście będą insynuować, że kto inny to by ukradł, ale oni dadzą jako Dobre Pany). Jednocześnie PiS zaprzecza że jest partią socjalistyczną, a takie rozdawnictwo jest przecież typowe dla partii socjalistycznych. Rządy prawicowe budują w całym świeci tanie małe komunałki o specjalnej konstrukcji odporne na dewastacje, tak aby takie mieszkania służyły przeważnie czasowo ludziom o bardzo niskich dochodach. A partia socjalistyczna ( pamiętamy PZPR) musi rozdawać stanowiska i przydziały na mieszkania aby ludzika byli wdzięczni i wiedzieli komu.

 • agnrodis

  Oceniono 9 razy 9

  Mieszkania dla Misiewiczow!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 6nine9

  Oceniono 8 razy 8

  A skad te kilkadziesiat miliardow? Lezalo w skarpetach? Czy tez dadza zagraniczni inwestorzy, czyli Niemcy?

 • fryderykus

  Oceniono 7 razy 7

  program z pierszeństwem dla mniej zarabiających? kogo będzie stać na mieszkanie za 20zł /m2 + media? Za mieszkanie 60 m2 to wychodzi 1200 zł + 300 zł = 1500, szału nie ma i są to normalne ceny rynkowe a nie jakieś preferencyjne. Jeszcze ciekawe jaki standard będą prezentować te mieszkania

 • kka69

  Oceniono 7 razy 7

  te mieszkania tylko dla Kolesi będą.
  Normalni Polacy się nie załapią.

 • rg142

  Oceniono 5 razy 5

  tu na razie jest ściernisko.....

 • staratekla

  Oceniono 13 razy 5

  Już to przerabialiśmy za komuny, Książeczki Mieszkaniowe. Po znajomości będzie szybciej się dostawało takie mieszkania ;) Co za farsa. Ciekawe kto na tych wszystkich leniów będzie robił, wszystko za free będzie ;)))

 • sailor20170605

  Oceniono 13 razy 5

  Super hiper tylko małe ale, jak na razie mieszkania będą budowane w lokalizacjach tam gdzie jest tania ziemia z dala od większych miast skąd ludzie raczej się wyprowadzają niż wprowadzają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX