GUS zrewidował dane o polskim PKB. W 2016 r. nie było nawet 2,8 proc. wzrostu. Tąpnięcie w inwestycjach też było znacznie głębsze

Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki

Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nie o 2,8 proc., jak podał w styczniu Główny Urząd Statystyczny, ale o 2,7 proc. urósł w 2016 r. PKB Polski. GUS właśnie zrewidował swoje dane. Okazało się ponadto, że spadek inwestycji w 2016 r. wyniósł nie 5,5 proc., ale aż 7,9 proc. W dół poszedł też odczyt PKB w 2015 r. - z 3,9 proc. do 3,8 proc.

GUS dokonał ostatecznego szacunku PKB za 2015 rok, a dane dla 2016 roku zrewidował o pełniejsze informacje dotyczące m.in. finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług czy opracowania wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych na potrzeby notyfikacji fiskalnej tego sektora.

- Wszystkie zmiany, które nastąpiły w rewizji danych za 2016 r. wynikały przede wszystkim z dostępu do dalszych danych dla sektora instytucji rządowych i samorządowych – tłumaczy Maria Jeznach z GUS.

W rezultacie okazało się, że dynamika wzrostu PKB w każdym z kwartałów 2016 r. była niższa od podanej w lutym br. W I kwartale 2016 r. polska gospodarka urosła o 2,9 proc. rdr (poprzednio 3 proc.), w II kwartale o 3 proc. (poprzednio 3,1 proc.), w III kwartale o 2,4 proc. (poprzednio 2,5 proc.), a w IV kwartale o 2,5 proc. (poprzednio 2,7 proc.). To wszystkie przełożyło się na roczny wzrost PKB Polski o 2,7 proc., a nie 2,8 proc. jak GUS podał wcześniej.

Jak informuje GUS, wzrost popytu krajowego wyniósł nie 2,8 proc., ale 2,4 proc. Znacznie głębsze okazało się też tąpnięcie w inwestycjach – spadły one nie o 5,5 proc., ale aż o 7,9 proc.

Jednocześnie GUS zrewidował też dane dotyczące dynamiki polskiego PKB w 2015 r. Okazało się, że polska gospodarka urosła wówczas nie o 3,9 proc., ale o 3,8 proc. W dół poszły odczyty wzrostu polskiego PKB w I kwartale 2015 r. (3,8 proc., a nie 3,9 proc.)  w II kwartale 2015 r.  (3,3 proc., a nie 3,4 proc.)   i w III kwartale 2015 r.   (3,6 proc., a nie 3,7 proc.)  

Poniżej porównanie poprzednich danych o PKB z aktualnymi.

 Pod względem wzrostu PKB miniony rok był najsłabszy od trzech lat.

Czytaj też: Polska gospodarka rosła w 2016 najwolniej od trzech lat. Duży spadek inwestycji

+++

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami muszą się liczyć prowadzący własny biznes w Polsce:

Zobacz także
Komentarze (147)
GUS zrewidował dane o polskim PKB. W 2016 r. nie było nawet 2,8 proc. wzrostu. Tąpnięcie w inwestycjach też było znacznie głębsze
Zaloguj się
  • wnuczek_akowca

    Oceniono 76 razy 62

    Nie przejmuj się "Dobra Zmiano". Wystarczy że wymienisz kierownictwo GUS na patriotyczne i będziemy potęgą gospodarczą. Znowu. Jak za Gierka.

  • Oceniono 47 razy 37

    "Dwa PiSiaczki od jednej kaczki" mają nietęgą minę, tak dobrze żarło i zdechło. Nie wystarczy chcieć i nie wystarczy uprawiać niebywałe samochwalstwo ale TRZEBA UMIEĆ LICZYĆ, dodawać. Jest to bardzo trudne dla wsiowego etnologa folklorysty i histerycznego historyka a wręcz NIEDOSTĘPNE, ich dyski mają "PiSdows" oraz inne niekompatybilne programy i bardzo małą pamięć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX