Szybszy wzrost gospodarczy ratuje nam finanse. Agencja S&P podtrzymała rating Polski

Linia produkcyjna firmy Ursus

Linia produkcyjna firmy Ursus (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. W najbliższym czasie obniżka ratingu nam więc nie grozi, ale analitycy S&P cały czas widzą pewne ryzyka, także polityczne.

Realizacja obietnic rządu PiS obciąża finanse państwa, ale ratuje je perspektywa poprawy wzrostu PKB. "Sądzimy, że przyspieszenie wzrostu w 2017 roku uchroni finanse rządu polskiego przed znacznym pogorszeniem, pomimo wysokich wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego i utrzymującej się niepewności politycznej" - tłumaczy w komunikacie agencja S&P swoją dzisiejszą decyzję.

Decyzja S&P ws. ratingu PolskiDecyzja S&P ws. ratingu Polski / Źródło: komunikat S&P

S&P spodziewa się, że w tym roku gospodarka przyspieszy i urośnie o 3,3 proc. - to prognoza minimalnie wyższa, niż poprzednio (w styczniu S&P mówił o 3,2 proc.), choć niższa od oczekiwanej przez wicepremiera Morawieckiego (niedawno mówił o ponad 3,5 proc.) czy wielu ekonomistów (na przykład mBank spodziewa się w tym roku 4 proc. wzrostu).

Według S&P, w przyspieszeniu gospodarczym w 2017 r. pomóc ma między innymi powrót inwestycji, głównie współfinansowanych ze środków z UE oraz utrzymująca się na wysokim poziomie konsumpcja, wspierana przez dobrą sytuację na rynku pracy. Chociaż S&P zauważa jednocześnie, że tę konsumpcję może nieco powstrzymać - jeśli zostanie wprowadzony - zakaz handlu w niedziele.

W średnim terminie gospodarce może być już trudniej tak szybko rosnąć, a rynek pracy obciąży starzenie się społeczeństwa oraz obniżenie wieku emerytalnego.

Polityka też jest ważna

Rating z jednej strony wspiera niezależna i wiarygodna polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego, z drugiej - według S&P - obciąża go niski poziom dochodów i zamożności oraz osłabienie ram instytucjonalnych państwa w rezultacie "rządowych działań osłabiających zdolność kluczowych instytucji do funkcjonowania".

Odniesień do polityki jest zresztą w tym komunikacie więcej. S&P wymienia je pisząc o ryzykach dla odbicia inwestycji prywatnych. Według analityków agencji to konflikt Polski z UE dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, głos rządu przeciwko reelekcji Donalda Tuska, a w kraju napięcie między partią rządzącą a opozycją (tutaj S&P opisuje styczniowy protest w Sejmie).

Decyzja S&P ws. ratingu PolskiDecyzja S&P ws. ratingu Polski / Źródło: komunikat S&P

Realizacja obietnic rządu obciąża finanse

Budżet obciąża program 500 plus, do tego dołoży się jeszcze wejście w życie niższego wieku emerytalnego. S&P spodziewa się więc, że deficyt sięgnie 3 proc. w tym roku, choć potem stopniowo będzie się zmniejszać. Agencja zauważyła poprawę po stronie przychodów do budżetu, jednak ocenia, że rządowe plany w tej kwestii mogą okazać się zbyt ambitne. Jeśli zbliżymy się do progu deficytu na poziomie 3 proc. PKB, rząd może być zmuszony ściąć wydatki albo wprowadzić dodatkowe podatki, takie jak odłożony na razie na półkę podatek handlowy - pisze S&P.

S&P pisze, że może podnieść nam rating, jeśli ograniczymy zadłużenie albo szybciej będziemy zmniejszać deficyt. Z kolei obniżkę mogłoby spowodować pogorszenie się finansów publicznych lub osłabiła się niezależność NBP.

S&P w przeszłości potrafiła zaskoczyć

S&P to jak na razie jedyna z trzech głównych agencji ratingowych, która w ogóle obniżyła nam ocenę wiarygodności kredytowej – czyli rating właśnie. Zrobiła to zupełnie niespodziewanie w styczniu ubiegłego roku, zaskakując inwestorów. Potem, w grudniu, ocena analityków S&P się poprawiła – wprawdzie nie podnieśli samego ratingu, ale podwyższyli nam za to jego perspektywę, z negatywnej do stabilnej. Teraz została utrzymana.

Ratingi, nadawane przez wyspecjalizowane agencje państwom, uważnie śledzą inwestorzy kupujący obligacje skarbowe. Im wyższy rating, tym większa wiarygodność kredytowa państwa, czyli tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie spłaci ono swoich zobowiązań. Krajom, które mają niskie ratingi, trudniej jest się zadłużać i finansować w ten sposób swoje wydatki.

+++

Zobacz też: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę

Zobacz także
Komentarze (71)
Szybszy wzrost gospodarczy ratuje nam finanse. Agencja S&P podtrzymała rating Polski
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 23 razy 17

  W soros-cajtung placz i zgrzytanie zebow ...

 • politiko1976

  Oceniono 28 razy 14

  Teraz Adaś , PO i NO załamie się zupełnie ciekawe co dzielny Grześ wymyśli

 • kkes

  Oceniono 18 razy 12

  Wina PIS

 • nicniemogetusk

  Oceniono 17 razy 7

  No to jednak Polske Michnikowi Polacy odebrali

 • krzysio333

  Oceniono 15 razy 7

  Super!!! Wybiórcza i co tu znależć złego dla ludzi którzy wierzą, że od co najmniej roku to państwo leży w gruzach?. Co tym KODziarzom i POwcom rzucić na jakąkolwiek nadzieję?. Może Michnik z felietonem, albo przez cały tydzień jakieś listy do Siebie piszcie?.

 • teddy_boy

  Oceniono 6 razy 6

  Kiedy można się spodziewać wystąpienia w tej sprawie, przepraszam za wyrażenie, Nitrasa?

 • gr_ub_y

  Oceniono 26 razy 6

  Polska ma się dobrze. Czarna rozpacz w Gazetce.

  Widać, że w 3RP tylko w Agorze dzieje się źle, i to nie wszystkim, bo na pewno nie zarządowi, który wypłacił sobie ostatnio horrendalne premie.

  Ale cóż, niewidzialna ręka rynku działa.

 • krzysio333

  Oceniono 20 razy 6

  Tylko w jednym kraju opozycja skarży się za granicą, że oderwali ją od koryta. To Polska i Platforma. Dlatego mimo dobrych wyników w gospodarce, są skargi ludzi oderwanych od koryta!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje