Cyfrowa rewolucja minister Anny Streżyńskiej nabiera tempa

Od poniedziałku 24 kwietnia kierowcy już nie muszą się zastanawiać, czy na pewno złapał ich fotoradar. Wątpliwości mogą rozwiać od ręki. Rządowy serwis obywatel.gov.pl umożliwia im bezpłatne sprawdzenie liczby punktów karnych. Jest sukces.

Serwis obywatel.org.pl, uruchomiony w 2015 roku, umożliwia sprawdzenie m.in. statusu paszportu czy dowodu osobistego. Jednak to dostępna od poniedziałku usługa "Sprawdź swoje punkty karne" ma szansę na dobre rozreklamować go wśród Polaków.

Według minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, tylko w ciągu jednego dnia "ponad milion dwieście tysięcy ludzi zalogowało się na obywatel.gov.pl żeby skorzystać z punktów karnych (sprawdzić ich liczbę - red.)". Nieco odmienne dane podaje jednak Centralny Ośrodek Informatyki, którego twitta minister przekazała dalej. Być może jednak jest to kwestia definicji "wywołania".

Tak czy inaczej, to nie koniec udogodnień, jakie szykuje dla nas resort cyfryzacji kierowany przez Streżyńską.

- W tym roku ma się jeszcze pojawić możliwość rejestrowania noworodków przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego. Rejestracja będzie możliwa jeszcze w szpitalu - minister zapowiedziała we wtorek podczas rozmowy w Radiu Zet.

Dodała, że jej resort będzie pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi, takimi podstawowymi, "z których korzystamy na co dzień, które są związane z naszym życiem rodzinnym, mieszkaniem, pracą".

Przez internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

- Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji. - Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla tożsamości - dodała.

To rewolucja w podejściu do tematu. Pierwotnie rozwiązanie miało zostać wdrożone już w roku 2010. Wcześniejszy projekt przewidywał normalny plastikowy dowód wyposażony chip elektroniczny. Miał umożliwić między innymi składanie podpisu elektronicznego, dokonywanie działań w urzędach administracji publicznej i być wykorzystywany w rejestrze usług medycznych prowadzonych przez NFZ. Dziś tę funkcję ma przejąć aplikacja.

Więcej o:
Komentarze (131)
Cyfrowa rewolucja minister Anny Streżyńskiej nabiera tempa
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 9 razy 7

  Tak gratulacje, Pani Minister jest chyba jedyną kompetentną osobą w całym obecnym rządzie.
  Może dlatego, że nie jest z PiS...?

 • klm747

  Oceniono 11 razy 7

  "Od poniedziałku 24 kwietnia kierowcy już nie muszą się zastanawiać, czy na pewno złapał ich fotoradar." - dalej już nie warto czytać pieredów parchatej gimby Piątkowskiej...

  dla innych ignorantów nie posiadających prawa jazdy - nie można otrzymać punktów zaocznie, trzeba najpierw przyjąć mandat...

 • kemot_73

  Oceniono 3 razy 3

  Bo minister Streżyńska jest jedyną KOMPETENTNĄ minister w tej grupie rekonstrukcyjnej - zawsze podobały mi sie jej działa i profesjonalizm BRAWO!

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 11 razy 3

  "Największym sukcesem" Streżyńskiej jest to, że za zaświadczenie o zameldowaniu obywatel musi Państwu płacić haracz a przedtem tę informację miał w dowodzie. Zapewne następnym ruchem Streżyńskiej & Co. będzie nałożenie opłat za sprawdzanie informacji o tym czy "Wadzy" udało się upolować obywatela przy pomocy tzw."fotoradaru" potocznie zwanego "bankomatem Wadz"! Albo jeśli sprawdzał, to należy mu się mandat, bo sam obywatel wie najlepiej czy jechał za szybko, czy nie i bez powodu by nie sprawdzał!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Obywatelu! Zostań jeleniem! Sam podaj rządowi wszystkie swoje dane! Żeby takiemu Ziobrze łatwiej było sprawdzić, czy płacisz wszystkie podatki, składki i abonament RTV.

 • alighator2x

  Oceniono 5 razy 3

  co wy bredzicie? jak sprawdzeniem liczy punktów karnych można się przekonać że złapał fotoradar???
  weźcie zabierzcie tej redaktorce-gimbazie tematykę motoryzacji i prawa...
  punkty dostaje się nie za zdjęcie, a za przyjęcie mandatu/ukaranie przez sąd

 • artus

  Oceniono 15 razy 3

  Pani Anna Streżyńska to najlepsze, co ten nieszczęsny PiS zrobił dla Polski. I oby kolejny rząd był na tyle mądry, żeby ją zostawić na stanowisku. Jest to niezwykła osoba, która zasługuje na największe pochwały.

 • cyrkon

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Ania to po prostu prawdziwy "facet z jajami..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX