Nagły zwrot ws. majątku kolejki na Kasprowy Wierch. Sprytne zagranie Skarbu Państwa

Robert Kędzierski
Już jutro PKP ma przekazać na rzecz Skarbu Państwa grunty, na których znajduje się infrastruktura dzierżawiona przez Polskie Linie Kolejowe. To może sprawić, że kolejka na Kasprowy Wierch wróci z czasem z rąk luksemburskich do polskich. Dla obecnej władzy to punkt honoru.

Jak nieoficjalnie podaje PAP, część majątku kolejek linowych na Kasprowy Wierch, w tym górna stacja kolei głównej na szczycie oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, mają szansę przejść na własność Skarbu Państwa. Agencja podaje, że jutro ma dojść do podpisania stosownej umowy pomiędzy PKP, a starostą tatrzańskim. 

Droga do repolonizacji

Umowa zakłada przekazanie gruntów (właścicielem jest PKP), na których znajduje się infrastruktura kolejek. Władze państwowe stoją na stanowisku, że właściciel gruntów jest właścicielem budynków, które na tym gruncie się znajdują. A to oznaczałoby, że Polskie Linie Kolejowe, operator kolejek kontrolowany przez luksemburską spółkę Altura, musiałby zawrzeć nowe porozumienie. Mogłoby to otworzyć drogę do repolonizacji. Bo nowy właściciel może narzucać własne warunki dzierżawy. 

Przedstawiciele PKL są odrębnego zdania. 

Umowy pomiędzy Skarbem Państwa a PKP nie wpływają na prawo do korzystania z tych gruntów przez Polskie Koleje Linowe

- uważają przedstawiciele spółki cytowani przez PAP. 

Polskie Radio zauważa z kolei, że przejęcie gruntów przez skarb państwa może utrudnić Polskim Kolejom Liniowym wejście na giełdę. W Ministerstwie Infrastruktury mają jednocześnie cały czas toczyć się prace nad odwróceniem całego procesu prywatyzacji. Został on przeprowadzony za rządów PO-PSL. Repolonizacja kolejek była jedną z obietnic wyborczych PiS. 

Jak informuje krakowski oddział portalu Wyborcza Fundusz Mid Europa Partners już postanowił, że wystawi na sprzedaż akcje Polskich Kolei Linowych z należącą do firmy m.in. infrastrukturą narciarską w Tatrach. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą, by te akcje kupiła instytucja publiczna – państwowa bądź samorządowa. Nieoficjalne szacunki mówią, że kwota transakcji ma przekroczyć 200 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (139)
Nagły zwrot ws. majątku kolejki na Kasprowy Wierch. Sprytne zagranie Skarbu Państwa
Zaloguj się
 • real_marek

  Oceniono 27 razy 17

  Państwo nie powinno wchodzić w obszary, które świetnie obsługuje prywatny biznes. Psuje w ten sposób rynek, narusza konkurencję i zupełnie nie jest do tego potrzebne.

 • pdppdp

  Oceniono 31 razy 17

  Czy ci paranoicy naprawdę obawiają się, że ta kolejka przestanie jeździć na Kasprowy, a zacznie do Luksemburga?

 • g106

  Oceniono 21 razy 15

  wszystko można odkupić ale czy ktoś liczy ile to będzie kosztowało? Honorowo już wiele razy się biliśmy. Tak tylko przypomnę, że honorowo "patrioci" wysłali w 1944 na śmierć 300 tys. ludzi i doprowadzili do zburzenia miasta

 • felucjan

  Oceniono 12 razy 8

  "Umowa zakłada przekazanie gruntów (właścicielem jest PKP), na których znajduje się infrastruktura kolejek."

  Za darmo? Przecież to działanie na szkodę spółki.

 • van_norden

  Oceniono 9 razy 7

  Czy wszystkie windy w kraju zostaną znacjonalizowane?

 • stupendo

  Oceniono 7 razy 7

  Państwo nie jest od prowadzenia działalności gospodarczej. Tam gdzie państwowy biznes tam przekręty. Patrz PiS.

 • entymolog

  Oceniono 9 razy 7

  Narodowo Katolicka Kolej Linowa - oj jak będzie cudownie. Jeszcze tylko pomnik Kaczyńskiego na Giewoncie i pełny odlot.

 • praskiso

  Oceniono 7 razy 7

  Zmuszenie spółki zagranicznej do odsprzedaży kolejki może odstraszyć innych inwestorów od wykładania kapitału na przedsięwzięcia w Polsce.

 • Oceniono 11 razy 7

  Czyli wszedł inwestor zagraniczny. Kupił legalnie przedsięwzięcie. Teraz okazuje się, że za pomocą kruczków prawnych państwo polskie go okradnie, bo się władza zmieniła.

  TO jest mała sprawa, małe pieniądze i kiepskie miejsce. Ale co sobie pomyślą przesiębiorcy zagraniczni lub polscy o prowadzeniu interesów w Polsce? Stabilności prawa, rzetelności rządów? Jakie będą tego rzeczywiste konsekwencje dla gospodarki i opinii o Polsce?
  Będziemy mieli państwową (czyli byle jaką) kolejkę na Kasprowy. Która zgnije na wiosnę. Miś nasz jest słuszny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX