Łotwa żegna się z podatkiem liniowym? Będzie obniżka PIT

Piotr Skwirowski
Łotewski rząd zdecyduje w przyszłym tygodniu o losach obniżki podatku od dochodów osobistych. Stawka PIT ma zjechać z 23 do 20 proc. Ta wyższa obejmie tylko bardzo wysokie dochody.

Decyzja w sprawie obniżki podatku od dochodów osobistych miała zapaść w tym tygodniu. Łotewskie Ministerstwo Finansów wysłało swój projekt reformy podatkowej do konsultacji zarówno resortowych jak i społecznych. Jak donosi łotewska agencja informacyjna LETA, rząd tego kraju, ma o nim dyskutować pod koniec tego tygodnia. Kolejne spotkania i dyskusje, także z deputowanymi koalicji rządzącej, w czasie których premier Maris Kucinskis, będzie odpowiadać na pytania związane z reformą, zaplanowano na poniedziałek. Ostateczna decyzja rządu co do reformy ma zapaść we wtorek. Koalicja w zasadzie popiera reformę. W czasie dyskusji wyjaśnione mają być ostatnie związane z nią wątpliwości.

Najważniejszy punkt projektu to obniżenie stawki PIT z 23 do 20 proc.

Łotwa ma podatek liniowy. Formalnie. Stawka tego podatku to 23 proc. Do tego dochodzi jednak podatek solidarnościowy, który płacą osoby z wysokimi dochodami. Dzięki podatkowi solidarnościowemu system podatkowy Łotwy miał być, i w praktyce jest, progresywny. Wraz z obniżką stawki PIT do 20 proc. zniknąć ma podatek solidarnościowy. W zamian za to, wysokie dochody objęte będą dotychczasową, 23-proc. stawką PIT. Obejmie ona tę część dochodu podatnika, która przekracza 45 tys. euro rocznie. Wszystko to, co poniżej, objęte będzie 20-proc. podatkiem.

Najpewniej wzrośnie kwota dochodu wolnego od podatku. Dziś łotewska kwot wolna jest po przeliczeniu na złote, o niemal 1000 zł wyższa niż w Polsce i wynosi blisko 4000 zł.

Podwyżki akcyzy

Obniżenie podatku od dochodów osobistych ma poprawić sytuację na rynku pracy. Takie zmiany będę jednak oczywiście oznaczać także ubytek dochodów z PIT w łotewskim budżecie. Rząd zamierza to sobie zrekompensować podwyżkami akcyzy na paliwo, papierosy i alkohol.

Zmiany mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Niższy PIT także w Rumunii

Obniżkę PIT planuje też Rumunia. Z początkiem przyszłego roku stawka stosowanego tam podatku liniowego ma spaść z 16 do 10 proc. Towarzyszyć ma jej wielka podwyżka kwoty wolnej, która ma się zwiększyć... ośmiokrotnie. Zamiast jak dziś, niespełna 3000 zł (po przeliczeniu), z podatku zwolnione ma być przeszło 23000 zł dochodu.

Podatek liniowy był i nadal jest modny w krajach byłej Europy Wschodniej. Najniższy, z 10-proc. stawką, ma dziś Bułgaria. Ale, obok Łotwy i Rumunii, stosują go także Czechy i Rosja. Niektóre z tych krajów, choćby Czechy i Łotwa, dokładają do niego podatek solidarnościowy, który obejmuje wysokie dochody.

***

Więcej o:
Komentarze (42)
Łotwa żegna się z podatkiem liniowym? Będzie obniżka PIT
Zaloguj się
 • maadzik3

  Oceniono 10 razy 4

  i tylko w Polsce wysokie podatki i rosnący deficyt i zadłużenie (Czechy i Słowacja mają nadwyżki budżetowe)

 • 123k321

  Oceniono 8 razy 2

  Jakoś dziwnym trafem z tych wymienionych krajów, gdzie są takie niskie podatki ludzie wyjeżdżają do krajów, gdzie są one znacznie wyższe.

 • agnrodis

  Oceniono 23 razy 1

  Jak zwykle na zmianach podatkowych zyskuja najbogatsi!!! Czy ludzie sa naprawde tak glupi, ze popieraja tego rodzaju zmiany podatkowe???? Wiekszosc na tym straci, bo szkolnictwo, policja, administracja itp.... beda niedofinansowane i za pare lat podniosa podatki dla tych nizej zarabiajacych. Znamy te sztuczki!!!!

 • dr.hayd

  0

  W Polsce dochody budżetu z tytułu PIT są w przybliżeniu równe wysokości dopłaty budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (bez dopłat do KRUS, bo to oddzielna pozycja).
  Wyobraźcie sobie hipotetyczną sytuację: obniżamy podatek dochodowy dla osób fizycznych do zera, a z to podnosimy składki na ZUS, tak, żeby się bilansował i budżet nie musiał do niego dopłacać.
  W świat idzie wiadomość: W Polsce podatki wynoszą 0.
  Ale czy Wasza sytuacja się poprawia?

 • dr.hayd

  Oceniono 2 razy 0

  Podatek PIT to jeszcze nie wszystko. Ile na Łotwie wynosi składka na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe)? Ile wynosi składka zdrowotna? Jakiej wysokości płacą VAT?

  Bo jak w Polsce uwzględnimy kwotę wolną od podatku, uwzględnimy ulgi (w tym odpis 7,75% za składkę zdrowotną (NFZ), uśrednimy uwzględniając tych, którzy podatku PIT nie płaca wcale (rolnicy) to wyjdzie, że średnio Polak płaci jakieś 7%. A jak za podstawę przyjmiemy kwotę superbrutto (czyli koszt pracodawcy) to wyjdzie że podatek PIT to średnio zaledwie 4% :-))

 • timtimtim

  Oceniono 11 razy -1

  Cywilizowane państwa mają wysoką progresję podatkową, dochodzącą do 50 proc. lub więcej. I zawsze miały.

  Państwa śmieciowe, kraiki żebrzące o kapitał, obniżają podatki dla kapitalistów do poziomu raju podatkowego. Płacą za to obywatele, ale kto się przejmuje "motłochem"?

 • portale9

  Oceniono 1 raz -1

  Bedziemy bogaci!

 • selda_comment

  Oceniono 9 razy -3

  Koniecznie na Łotwę i do tych wszystkich innych krajów trzeba wysłać z pilną misją red. Sroczyńskiego, żeby tamtejszym decydentom uzmysłowił, że podatek PIT dla bogaczy (czyli tych, co zarabiają min. średnią krajową) wynosić powinien nie mniej niż 40%. Niższa stawka to skandal i przejaw zwyrodnienia kapitalizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX